Foto: Giro di Sicilia

Finn Fisher-Black (UAE Team Emirates) został pierwszym liderem tegorocznego Giro di Sicilia po dość sensacyjnej końcówce w Agrigento. 

Pierwszy etap piątej edycji Giro di Sicilia rozpoczął się w miejscowości Marsala. Po 159 kilometrach kolarze mieli walczyć o zwycięstwo na podjeździe w Agrigento (3,7 km długości; średnie nachylenie 5,3%).

Na liście startowej było dwóch Polaków: Rafał Majka (UAE Team Emirates) i Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious).

W pierwszą ucieczkę zabrali się: Michael Belleri (Biesse-Carrera), Sebastian Schönberger (Human Powered Health), Niccolò Galli (reprezentacja Włoch), Nicolas Milesi (Colpack Ballan), Umberto Poli (Novo Nordisk), Matteo Montefiori (Team Technipes #inEmiliaRomagna) oraz Roland Thalmann (Tudor).

Po upadku z wyścigu musiał wycofać się Jonathan Guatibonza (GW Shimano-Sidermec). Górską premię Partanna (3.7km; 4%) wygrał Belleri. W połowie dystansu ucieczka miała ponad dwie minuty przewagi.

W peletonie tempo dyktowali głównie kolarze UAE Team Emirates. 35 kilometrów przed metą ucieczka podzieliła się, a na lotnej premii pierwszy zameldował się Thalmann. W czołówce oprócz niego kręcili jeszcze Belleri i Schönberger.

Niestety mieliśmy sporo kraks, w której ucierpieli między innymi Francesco Della Lunga (Team Colpack Ballan) czy Marco Oliosi (Biesse – Carrera). Duża grupa sukcesywnie zbliżała się do harcowników i dogoniła prowadzącą trójkę na pięć kilometrów przed metą.

Finałowy podjazd w Agrigento (3,7 km długości; średnie nachylenie 5,3%) na czele zaczęli kolarze Team Jayco AlUla. Długo nie była ataków, a jako pierwszy na akcję zdecydował się Emanuele Ansaloni (Team Technipes #inEmiliaRomagna), ale został doścignięty na 2 kilometry przed metą.

Mocna praca UAE Team Emirates spowodowała, że peleton się naciągnął i podzielił. Kilometr przed metą wszystkich zostawił Finn Fisher-Black (UAE Team Emirates). Młody Nowozelandczyk odjechał na kilkanaście sekund, z tyłu nie miał kto gonić i Finn Fisher-Black mógł się cieszyć z pierwszego profesjonalnego triumfu!

Drugi był Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa Cycling Team), a trzeci Diego Ulissi (UAE Team Emirates).

Wyniki pierwszego etapu Giro di Sicilia 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułBrabancka Strzała 2023: Mocny skład Soudal – Quick Step
Następny artykułParyż – Camembert 2023: Valentin Ferron wygrywa trzeci raz w karierze
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments