fot. INEOS Grenadiers

27-letni Tao Geoghegan Hart zwrócił za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych uwagę na ogromne problemy, jakie dotykają obecnie brytyjskie kolarstwo. Choć to masowo produkuje ostatnimi laty wielkie gwiazdy to ma też kłopoty leżące u podstaw. Jakie?

Tao Geoghegan Hart ma to szczęście, że jest na szczycie kolarskiej piramidy. Wygrał w karierze Wielki Tour, ściga się w jednej z najlepszych ekip świata. Jak się jednak okazuje jeśli się spadnie z tego wierzchołka to nie za bardzo jest się o co zaczepić, bowiem na niższych szczeblach jest sporo luk i problemów.

Sport kolarski w Wielkiej Brytanii jest na najniższym poziomie, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem. Oprócz jednej topowej drużyny nie ma profesjonalnych zespołów tak męskich, jak i żeńskich. Nie ma prawie żadnych profesjonalnych zawodów, a te, które istnieją, mają do czynienia z coraz słabszymi listami startowymi i zainteresowaniem z powodu Brexitu. W ogóle w kraju brakuje narodowej sceny kolarskiej

— napisał Tao Geoghegan Hart.

Niedawno swoją działalność zakończył jeden z trzech męskich zespołów kontynentalnych z Wielkiej Brytanii – AT85 Pro Cycling. Tym samym w tym kraju pozostają jedynie mocno międzynarodowy składem Trinity Racing oraz Saint Piran. U pań w tym państwie zarejestrowany jest Lifeplus Wahoo, acz ścigają się tam ledwie 4 Brytyjki.

Półki w sklepach rowerowych są puste, drogi coraz bardziej niebezpieczne, a sport staje się coraz mniej dostępny z powodu gwałtownie rosnących opłat za udział w imprezach czy wyścigu zbrojeń pod kątem sprzętu. Trzeba zrobić dużo, aby odwrócić stały spadek, który rozpoczął się po tym, jak inspiracja latem 2012 roku zaczęła słabnąć. To były absolutnie kultowe momenty, które sprawiły, że brytyjskich kolarzy jest więcej niż kiedykolwiek. Ale co ze sportem? On umiera. I nie widziałem, żeby ktoś przyszedł go reanimować

— opowiadał Brytyjczyk.

Tao Geoghegan Hart nawiązywał w ten sposób do Tour de France wygranego przez Bradleya Wigginsa, medali olimpijskich tegoż i Chrisa Froome’a czy mistrzostwa świata Marka Cavendisha. Późniejsze sukcesy, choć nadal głośne, nie odbijały się już takim echem po społeczeństwie zdaniem 27-latka.

Wydaje się, że nikt nie zwraca uwagi na te problemy. Co ty/my/ja możemy zrobić? Nie wiem. Być może znalezienie sponsora dla ekipy na poziomie Women’s World Touru byłoby dobrym początkiem. Chciałbym również zobaczyć więcej lobbingu na rzecz lepszych zasad wśród młodzieży. Wspieraj swój lokalny klub. Udaj się na wolontariat w sportach dziecięcych. Zamierzam zaangażować się we wszystkie te i inne rzeczy, kiedy moja kariera dobiegnie końca

— podsumował Tao Geoghegan Hart.

Poprzedni artykułVolta a Catalunya 2023: Wypowiedzi po pierwszym etapie
Następny artykułPrawie 2,5 mln zł kary dla spółki Merida Polska
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Żartobliwy
Żartobliwy

U nas kolarstwo rozkwita ….. granfondo coffee ride w kierunku na Górę Kalwarie.
Ci co kupili te rowery za 70 tys muszą gdzieś jechać na coffee ride i popijając esslresso mówić sobie : uprawiam kolarstwo romantyczne jestem najszybszy z kolegów z mojego korpo.

Marcraft
Marcraft

Będą mieli przyszłą dominatorkę Zoe Backstedt, więc nie jest wcale tak źle.