fot. Tour of Austria

W większości krajów Europy Środkowej rozgrywany jest przynajmniej jeden zawodowy wyścig UCI. Szarą plamką na kolarskiej mapie Starego Kontynentu przez trzy lata była Austria. Sfrustrowani tym stanem rzeczy dyrektorzy austriackich ekip kontynentalnych wzięli sprawy w swoje ręce i zdecydowali się sami zorganizować wyścig Tour of Austria.

Ostatnie trzy edycje Int. Osterreich-Rundfahrt-Tour of Austria (2.1) zostały odwołane – niezadowoleni z tego powodu włodarze pięciu austriackich ekip kontynentalnych: Hrinkow Advarics Cycleang, Team Felbermayr Simplon Wels, Team Vorarlberg, Tirol KTM Cycling Team i WSA KTM Graz p/b Leomo wraz z dyrektorem wiedeńskiego maratonu połączyli siły i zdecydowali się przejąć organizację wyścigu z rąk Austriackiej Federacji Kolarskiej.

8 marca odbyła się prezentacja odświeżonej, tegorocznej edycji wyścigu, która zostanie rozegrana w terminie 2-6 lipca.

– To Austriacka Federacja Kolarska powinna organizować wyścig – my, kontynentalne drużyny, mamy wystarczająco dużo obowiązków dotyczących organizacji i finansowania naszych zespołów. Ale bez tego wydarzenia poszukiwanie sponsorów staje się bardzo trudne. Z tego powodu próbujemy razem wskrzesić wyścig. Mam nadzieję, że Österreich Rundfahrt spotka się z pozytywnym odbiorem wśród fanów, i że kolarstwo w Austrii znów przykuje uwagę mediów

– mówił Daniel Repitz, menedżer generalny Team Felbermayr Simplon Wels.

– Zmiana nazwy wyścigu na Tour of Austria podkreśla międzynarodowy charakter wyścigu, podczas gdy jego DNA pozostaje takie samo: najważniejszy wyścig kolarski w Austrii, trampolina dla młodych talentów i świetna wycieczka krajoznawcza przez Austrię. Niezwykły jest proces wskrzeszenia wyścigu, który jest ucieleśnieniem narracji o kolarstwie jako sporcie zespołowym: pięć austriackich zespołów kontynentalnych i organizator wiedeńskiego maratonu łączą siły, by przywrócić „ich wyścig” po trzyletniej przerwie

– przyznał Thomas Pupp, dyrektor Tirol KTM Cycling Team.

Jak poinformowali nowi organizatorzy za pośrednictwem strony internetowej, w wyścigu weźmie udział 20 ekip UCI, w tym zespoły WorldTeams, ProTeams i drużyny kontynentalne. Tour of Austria znalazł się w kalendarzu startów Voster ATS Team.

Trasa austriackiej etapówki ma zostać ogłoszona w najbliższych tygodniach. Organizatorzy zapowiadają krótkie, ale intensywne etapy, mające na celu zwiększenie zainteresowania wyścigiem.

Miasta startu i mety etapów Tour of Austria 2023:

Etap 1, 2 lipca: Dornbirn – Dornbirn
Etap 2, 3 lipca: St. Anton – Innsbruck
Etap 3, 4 lipca: Sillian – St. Johann/Alpendorf
Etap 4, 5 lipca: St. Johann/Alpendorf – Steyr
Etap 5, 6 lipca: Ybbs an der Donau – Sonntagberg

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments