fot. UCI Cyclocross WC

Dość nietypowo, bo w czwartek, rozegrana zostanie kolejna runda cyklu X²O Badkamers Trofee, która odbędzie się na kultowej, piaszczystej trasie w Koksijde. W wyścigach zobaczymy między innymi: Mathieu van der Poela (Alpecin-Deceuninck), Fem van Empel, Wouta van Aerta oraz Marianne Vos (wszyscy Jumbo-Visma), wracającą do ścigania po długiej przerwie.

Po raz pierwszy od 2005 roku, wyścig Duinencross w nadmorskim Koksijde wypadł z Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym, stając się częścią cyklu X²O Badkamers Trofee. Jest on jednak marką samą w sobie, przez co na starcie zgromadzi największe gwiazdy kolarstwa przełajowego, a przy trasie zobaczymy tysiące kibiców – mimo tego, że wyścig rozgrywany jest w czwartek.

Charakterystycznym elementem trasy w Koksijde jest przede wszystkim piasek. Po krótkim, ziemistym fragmencie, zawodnicy i zawodniczki pokonają pierwszą z wydm, gdzie będą zmuszeni do zejścia z roweru. Kolejny bardzo wymagający fragment czeka ich zaraz za boksem technicznym – tam zmierzą się długim odcinkiem piasku, widocznym w górnej części mapki załączonej poniżej.

W dalszej części rundy nie zabraknie piaszczystych podjazdów pod wydmy, a także śliskich odcinków poprowadzonych po ziemi.

Nie będzie dużym zaskoczeniem, jeśli napiszę, że faworytami wyścigu elity mężczyzn są Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) i Wout van Aert (Jumbo-Visma). Obaj zawodnicy triumfowali w swoich karierach w Koksijde, a – biorąc pod uwagę ich ostatnie występy, gdzie między sobą dzielili zwycięstwa – trudno wyobrazić sobie, że w dzisiejszym wyścigu ręce w geście triumfu uniesie ktoś spoza tej dwójki.

Nie oznacza to jednak, że na starcie nie staną kolarze, chcący namieszać w czołówce. Do grona takich zawodników należą z pewnością: Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) czy Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), bardzo dobrze radzący sobie na piasku. Należy również zwrócić uwagę Eliego Iserbyta (Pauwels Sauzen-Bingoal), który zwyciężył w ostatniej edycji Duinencross i prowadzi w klasyfikacji generalnej X²O Badkamers Trofee.

Wśród kobiet losy zwycięstwa powinny rozstrzygnąć się między Fem van Empel (Jumbo-Visma), mistrzynią Europy, mającą na swoim koncie 11 triumfów w tym sezonie, a Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), która niejednokrotnie zdołała pokazać, że potrafi postawić się swojej rodaczce.

W walce o czołowe pozycje powinniśmy zobaczyć również Lucindę Brand (Baloise Trek Lions), liderkę cyklu X²O Badkamers Trofee, a także Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Annemarie Worst (777), Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Sanne Cant (Crelan-Fristads). Należy również zwrócić uwagę na aktualną mistrzynię świata, Marianne Vos. Forma zawodniczki Jumbo-Visma nie jest jednak znana – będzie to jej pierwszy wyścig od końca listopada, kiedy to zwyciężyła w X²O Badkamers Trofee w Kortrijk.

Wszystkie wymienione zawodniczki, z wyjątkiem Brand, Van Empel i Van Anrooij, mają już w swoim dorobku zwycięstwo w Duinencross w Koksijde.

Listy zgłoszeń: kobiety, mężczyźni

Wyścigi w Koksijde będą transmitowane w Playerze/GCN+ od 13.45 (kobiety) od 15.00 (mężczyźni).

Zapowiedź Kerstperiode

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments