fot. Jumbo-Visma

Wyścigiem Zilvermeercross w Mol rozpoczął się przełajowy okres świąteczny – Kerstperiode. Wśród kobiet najlepsza była Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), a wyścig mężczyzn padł łupem Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), mimo że przed startem mówił, że nie jest jeszcze w najlepszej dyspozycji.

Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w wieczornym wyścigu w Mol w ramach cyklu Exact Cross. Oświetlona trasa w dużej mierze prowadziła po piasku, przez co bardzo istotna była tu technika. Zmagania urozmaicał też padający deszcz.

Dominacja Shirin van Anrooij, dublet Baloise Trek Lions

Najszybciej do wyścigu elity kobiet wystartowała Zoe Bäckstedt (EF Education-TIBCO-SVB), za którą jechała Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Była mistrzyni świata i Europy wysunęła się na prowadzenie po pierwszym boksie technicznym, gdy Brytyjka wymieniała rower. Brand wypracowała sobie niewielką przewagę, lecz, po problemach na jednym z piaszczystych podjazdów, została doścignięta przez wracającą do ścigania Annemarie Worst (777), a następnie Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), Lauren Molengraf (Tormans Cyclo Cross Team) i Zoe Bäckstedt.

Pod koniec pierwszej rundy, na czoło wysforowały się Shirin van Anrooij i Annemarie Worst, wypracowując sobie kilkusekundową przewagę nad Zoe Bäckstedt i Lucindą Brandt. Na początku drugiego z sześciu okrążeń, wysokie tempo narzuciła Van Anrooij, dzięki czemu zaczęła oddalać się od swoich rywalek. Od młodej Brytyjki z EF Education-TIBCO-SVB oderwała się natomiast Lucinda Brand, która po chwili dojechała do drugiej na trasie Annemarie Worst. Jeszcze przed półmetkiem rywalizacji, Brand wykorzystała błąd Worst na piasku, zyskując nad nią kilka sekund przewagi.

Tymczasem Shirin van Anrooij pewnie zmierzała po zwycięstwo, jadąc prawie pół minuty przed swoją koleżanką z drużyny. Do końca wyścigu w ścisłej czołówce nie doszło do żadnych zmian – triumfowała Shirin van Anrooij, przed Lucindą Brand i Annemarie Worst.

Wout van Aert górą w starciu gigantów

Po starcie elity mężczyzn, prowadzenie w wyścigu objął Thibau Nys (Baloise Trek Lions), a za nim utrzymywali się Ryan Kamp (Pauwels Sauzen-Bingoal), Corne van Kessel czy Quinten Hermans (Tormans Cyclo Cross Team). To właśnie duet z przełajowej odnogi Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux przesunął się na czoło po pierwszym sektorze piasku. W czołówce wciąż nie powstawały jednak duże różnice.

Do zmiany na pierwszej pozycji doszło na drugiej rundzie, gdy kolarzy Tormans Cyclo Cross Team wyprzedził Tom Pidcock (INEOS Grenadiers), a następnie uczynili to Wout van Aert (Jumbo-Visma) i Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Ze względu na wysokie tempo, dyktowane przez tę trójkę, trzecie z dziewięciu okrążeń, oprócz nich, w pierwszej grupie rozpoczęli także Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) i Quinten Hermans.

Czołówka podzieliła się na kolejnej rundzie, kiedy to na atak zdecydowali się Mathieu van der Poel i Wout van Aert. Kontakt z wielokrotnymi mistrzami świata był w stanie utrzymać tylko Quinten Hermans, lecz z czasem i on zaczął tracić kolejne sekundy do prowadzącej dwójki, która na dobre odjechała reszcie stawki. Tempo prowadzących zawodników cały czas było bardzo wysokie, ale cały czas trzymali się oni razem.

Aż do siódmego okrążenia, gdy na jednym z odcinków piasku Wout van Aert wypracował sobie niewielką przewagę nad Mathieu van der Poelem. Mistrz Belgii zdecydowanie lepiej radził sobie na wymagających technicznie fragmentach i na dwie rundy do końca rywalizacji wjechał 12 sekund przed Holendrem. W walce o trzecią pozycję liczyli się natomiast: Laurens Sweeck, Quinten Hermans i Tom Pidcock. Przy wjeździe na ostatnie okrążenie, to właśnie mistrz świata plasował się na trzeciej lokacie, mając 80 sekund straty do prowadzącego Wouta van Aerta. Między nimi jechał słabnący Mathieu van der Poel.

Na finałowej rundzie Belg bezpiecznie dowiózł prowadzenie do mety i mógł celebrować drugie zwycięstwo w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Mathieu van der Poel, a podium uzupełnił Tom Pidcock. W zaciętym finiszu o czwarte miejsce, między Laurensem Sweeckiem i Quintenem Hermansem, szybszy był pierwszy z nich.

W najbliższy poniedziałek w Gavere rozegrany zostanie Puchar Świata, będący kolejną imprezą wchodzącą w skład Kerstperiode. Transmisje z wyścigów będą dostępne na antenie Eurosportu 1 i w Playerze/GCN+ od 13.30 (kobiety) i 14.40 (mężczyźni).

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments