fot. Telenet Superprestige

Na płaskiej, błotnistej trasie w Essen rozegrano dziś czwartą rundę Exact Cross. Ze względu na jutrzejszy Puchar Świata w Dublinie, na starcie zabrakło największych nazwisk, ale mimo tego byliśmy świadkami emocjonujących wyścigów, w których triumfowali Aniek van Alphen i Gerben Kuypers.

Pewne zwycięstwo Aniek van Alphen

Najlepszy start w wyścigu kobiet zanotowała Leonie Bentveld (Pauwels Sauzen-Bingoal), ale już po chwili na prowadzeniu znalazła się Alicia Franck (De Ceuster-Bonache Cycling Team). Po kilku minutach wyścigu, na czele uformowała się pięcioosobowa grupka, w której – oprócz wspomnianych zawodniczek – jechały jeszcze: Aniek van Alphen, Anna Kay (777) oraz Laura Verdonschot (De Ceuster-Bonache Cycling Team).

Na początku drugiego okrążenia, do czołówki prowadzonej przez Alicię Franck dołączyła Yara Kastelijn. Grupka podzieliła się na trzeciej z siedmiu rund, gdy kraksę zaliczyła Leonie Bentveld, pociągając za sobą Alicię Franck. Na czoło wysunęła się wtedy Aniek van Alphen – faworytka do zwycięstwa w dzisiejszym wyścigu – która, widząc, że ma szansę oddalić się od rywalek, narzuciła wysokie tempo.

Holenderka z ekipy 777 zaczęła stopniowo powiększać przewagę nad Yarą Kastelijn i Anną Kay, które utrzymywały się na drugiej i trzeciej pozycji. Do pościgowego duetu po kilku minutach dołączyły Alicia Franck i Laura Verdonschot.

W międzyczasie Aniek van Alphen oddaliła się od rywalek na ponad 30 sekund. Różnica dzieląca samotną liderkę i 4-osobową grupkę pościgową nie zmniejszała się nawet po przyspieszeniach Alicii Franck i Yara Kastelijn. Na ostatnią rundę cztery zawodniczki, walczące o drugą pozycję, wjechały razem. Niedługo później na atak zdecydowała się Alicia Franck, zyskując kilka sekund nad Yarą Kastelijn, Anną Kay i Laurą Verdonschot.

Belgijka zdołała na dobre odjechać swoim rywalkom, ale nie była w stanie dogonić Aniek van Alphen, która sięgnęła tym samym po trzecie zwycięstwo w wyścigu UCI w tym sezonie. Trzecie miejsce zajęła Yara Kastelijn, która w dwójkowym finiszu pokonała Annę Kay.

Triumf Gerbena Kuypersa w elicie mężczyzn

Po dynamicznym starcie, na pierwszej pozycji jechał Gerben Kuypers (Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini), za którym utrzymywali się między innymi tacy zawodnicy, jak: Emiel Verstrynge (Crelan-Fristads), Clement Horny (BH-Wallonie MTB Team), Victor Van de Putte (Deschacht-Hens-Maes), Yorben Lauryssen (EFC-L&R-AGS) czy Jens Adams (Chocovit Cycling Team). Ostatni z zawodników – główny faworyt do zwycięstwa w Exact Cross w Essen – po gorszym starcie, dołączył do czołówki pod koniec pierwszego okrążenia.

Niedługo później upadek zaliczył Victor Van de Putte, co kosztowało go kilka cennych sekund. Na trzecie z dziesięciu okrążeń w pierwszej grupie wjechali: Kuypers, Horny, Adams oraz Verstrynge. Po kilku minutach czołówkę zasilili też: Lennert Belmans (Crelan-Fristads), Jente Michels (Alpecin-Deceuninck) oraz Victor Van de Putte.

Czołówka podzieliła się na czwartej rundzie, gdy w kraksie ucierpieli Clement Horny i Jens Adams. Doprowadziło to do porwania się kilkuosobowej grupy, co wykorzystali Gerben Kuypers i Emiel Verstrynge, którzy znaleźli się na dwóch pierwszych pozycjach i powiększali swoją przewagę nad rywalami. W końcówce okrążenia mistrz Europy – Verstrynge – z powodu defektu zaczął tracić kolejne metry do Kuypersa.

Na półmetku rywalizacji, Belg miał 25 sekund przewagi nad 4-osobową grupką pościgową w składzie: Jente Michels, Jens Adams, Emiel Verstrynge i Lennert Belmans.

Dopiero pod koniec siódmego okrążenia grupa pościgowa porwała się. Wszystko za sprawą ataku Jensa Adamsa, który pognał za Gerbenem Kuypersem. Mimo zaciętej pogoni, Adams nie zdołał doścignąć kolarza Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini, który jako pierwszy przeciął linię mety. Na trzeciej pozycji uplasował się Emiel Verstrynge.

Jutro w Dublinie odbędzie się kolejna runda Pucharu Świata. Wyścig kobiet będzie transmitowany od 13.30 w Playerze/GCN+ (z odtworzenia o 16.15 w Eurosporcie 2), a rywalizacja mężczyzn od 15.00 w Eurosporcie 2 i Playerze/GCN+.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments