fot. UCI

180-osobowa grupa osób w różny sposób powiązanych z UCI Women’s WorldTour i UCI WorldTour – sztandarowej serii profesjonalnego kolarstwa szosowego kobiet i mężczyzn – spotkała się 28 i 29 listopada w Monte Carlo na dorocznym seminarium, organizowanym przez Międzynarodową Unię Kolarską. Głównymi tematami rozmów była przyszłość naszego ukochanego sportu. Oto raport UCI z tego wydarzenia.

Seminarium zgromadziło około 180 uczestników reprezentujących, oprócz działaczy samej UCI, również organizatorów, drużyny czy kolarzy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes AIGCP Richard Plugge, prezes UNIO (Związku Kobiecych Drużyn Kolarskich) Esra Tromp, prezes AIOCC Christian Prudhomme, prezes CPA Gianni Bugno i przedstawicielka kobiet w CPA Alessandra Cappellotto.

Punktem kulminacyjnym seminarium była prezentacja przebiegu dyskusji między zainteresowanymi stronami na temat przyszłości kolarstwa szosowego. Rozmowy te mają na celu posunięcie kolarstwa do przodu w strategicznych obszarach takich jak rankingi, zasady uczestnictwa, kalendarz itp., współpraca komercyjna czy bezpieczeństwo zawodników.

Uczestnicy rozmawiali także o ostatnich i przyszłych wydarzeniach w UCI Women’s WorldTour i UCI WorldTour. Ten pierwszy przechodzi obecnie bardzo znaczący rozwój. Świadczy o tym kilka elementów, takich jak liczba drużyn ubiegających się o najnowszą dostępną licencję UCI Women’s WorldTour oraz dane dotyczące oglądalności przygotowane przez firmę Nielsen, które zostały omówione w obecności Laurenta-Erica Le Laya, dyrektora sportowego we France Télévisions. Od 2023 roku peleton UCI Women’s WorldTour będzie się składał z 15 drużyn, co oznacza koniec rozwoju tej dywizji.

Seminarium UCI Women’s WorldTour i UCI WorldTour 2022 po raz kolejny dało początek konstruktywnej wymianie w duchu współpracy między różnymi członkami profesjonalnego kolarstwa szosowego kobiet i mężczyzn. Nasz sport się rozwija, o czym świadczy niezwykły wzrost kobiecego kolarstwa szosowego i bezprecedensowy rozwój branży rowerowej. Wszyscy pracujemy razem, aby dalej udoskonalać nasz sport we wszystkich jego aspektach

— mówił w trakcie seminarium Prezydent UCI David Lappartient.

Jeśli chodzi o zdrowie kolarzy, dyrektor medyczny UCI, prof. Xavier Bigard, przekazał aktualne informacje na temat pandemii Covid-19. W związku z ogólnie korzystnym rozwojem sytuacji potwierdzono złagodzenie środków. Nadal jednak zaleca się zachowanie dystansu fizycznego i noszenie masek w sytuacjach ryzyka. UCI zachowuje czujność i podejmie odpowiednie środki, jeśli sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu. Inne omawiane tematy obejmowały m.in. ewolucję „Protokołu wstrząsu mózgu” – który uwzględnia specyfikę różnych dyscyplin i oferuje praktyczne narzędzia potencjalnym zainteresowanym stronom w tej dziedzinie – oraz „Program dotyczący tramadolu”, który zakończy się 31 grudnia 2023 r., kiedy substancja zostaje wpisana na „Listę substancji zabronionych” Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Przedstawiono również adaptację „Protokołu na wypadek ekstremalnych warunków pogodowych”, opartego na niedawnym „Oświadczeniu konsensusu MKOl w sprawie zaleceń i przepisów dotyczących imprez sportowych w upale”.

Przedstawiono również szczegółowo najnowsze aktualizacje planu działań UCI w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności dotyczące wykorzystania narzędzi informatycznych (baza danych incydentów wyścigowych i oprogramowanie do oceny), opracowanych we współpracy z Uniwersytetem w Gandawie (Belgia), w ocenie stopnia niebezpieczeństw na trasach wyścigów w celu uczynienia ich bezpieczniejszymi.

W tekście opublikowanym przez Międzynarodową Unię Kolarską znalazło się też miejsce na tematy dopingu, ekologii i wiele innych, acz były to już bardziej wątki poboczne. Dla nas, kibiców, pozostaje teraz czekać na wdrożenie wielu spośród tych słów do rzeczywistości, tak aby piękne słowa znalazły swoje realne odpowiedniki w postaci działań.

Poprzedni artykułTirreno-Adriatico 2023: Poznaliśmy trasę wyścigu
Następny artykułArctic Race of Norway 2023 odwiedzi najbardziej wysunięty na północ punkt Europy
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments