fot. Movistar Team

Xabier Muriel jest jednym z nowych dyrektorów sportowych zatrudnionych przed sezonem 2023 przez drużynę Movistar. W wywiadzie dla podcastu Escapa Podcast wypowiedział się między innymi o Enricu Masie i Ivanie Garcii Cortinie. 

Po odejściu na emeryturę Alejandro Valverde to Enric Mas będzie liderem zespołu i jednocześnie najważniejszym kolarzem w wyścigach etapowych. Jego akcje wzrosły zwłaszcza po występie w ubiegłorocznym wyścigu Vuelta a España oraz włoskich jesiennych klasykach, gdzie wygrał Giro dell’Emilia oraz był drugi w Il Lombardia. Muriel uważa, że kolarz pochodzący z Majorki jest w stanie wykrzesać z siebie jeszcze więcej.

– Jestem optymistą i myślę, że on już pokazał, że może być z najlepszymi – chociażby w końcówce minionego sezonu, a zwłaszcza na Vuelcie i włoskich klasykach. Ja spoglądając na jego dane wiem, że jego margines nie został jeszcze w pełni wykorzystany, a ponadto z każdym rokiem chce stawać się lepszym. Jednak, żeby wygrywać, musi się złożyć kilka czynników, a on potrzebuje wykorzystać swoją jakość. W sezonie 2022 był jednym kolarzem, który był w stanie nawiązać walkę z Remco Evenepoelem i Tadejem Pogačarem

– mówił Muriel.

Hiszpan zabrał również głos na temat Ivana Garcii Cortiny, który w 2021 roku dołączył do Movistaru jako lider na klasyki, ale do tej pory nie sprostał oczekiwaniom.

–  Cortina może dać z siebie bardzo wiele, ale wymagać od niego, aby wygrał Flandrię, Roubaix, Gandawa-Wevelgem… W dzisiejszych czasach kolarstwo bardzo się zmieniło. Od momentu, kiedy podpisano z nim kontrakt pojawili się tacy kolarze jak Mathieu van der Poel czy Wout van Aert. Jednak myślę, że to, co osiągnął Ivan w tegorocznych włoskich klasykach [wygrał Gran Piemonte] doda mu pewności siebie i zrobi kroczek naprzód. Myślę, że najpierw drużyna powinna stawiać na niego w tego typu wyścigach, a dopiero później liczyć na niego w tych największych

– dodaje Xabier Muriel.

Xabier Muriel zdradził również, że wraz z drużyną będzie pracował podczas wyścigu Giro d’Italia, co oznacza, że z kolarzami przymierzanymi do składu będzie realizował kalendarz przygotowawczy. Ci, którzy mają wziąć udział we włoskim wielkim tourze mają zacząć sezon w hiszpańskich wyścigach typu Volta a la Comunitat Valenciana lub Ruta del Sol. Pierwsze zimowe zgrupowanie podopieczni Eusebio Unzue odbędą w dniach 9-21 grudnia w Benidormie.

Drużyna Movistar postanowiła pozyskać w tym sezonie Fernando Gavirię – bardzo zdolnego kolumbijskiego sprintera, ale jednocześnie posiadającego trudny charakter i ostatnio zmagającego się z wieloma problemami zdrowotnymi. Muriel przyznał, że doprowadzenie do powrotu na szczyt Gavirii będzie największym wyzwaniem.

– Wiadomo, że jeśli wszystko idzie dobrze, on może być najlepszym sprinterem na świecie. Fernando również ma tego świadomość. Zobaczymy, czy będzie w stanie osiągnąć równą formę. Mamy nadzieję, że w drużynie Movistar odnajdzie odpowiednie środowisko do tego

– zakończył Xabier Muriel.

Więcej o zmianach w sztabie technicznym Movistaru piszemy TUTAJ. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments