fot. Movistar Team

Drużyna Movistar przechodzi dalsze przeobrażenia – tym razem w sztabie technicznym, a konkretnie wśród dyrektorów sportowych. Na przedwczesną emeryturę w wieku 62 lat odchodzi José Luis Jaimerena, który pracował z takimi kolarzami jak Pedro Delgado czy Miguel Indurain. W jego miejsce przychodzą młodsi. 

Historia drużyny Movistar (w różnych wcieleniach) sięga kilku dekad i jeszcze nigdy wcześniej w trakcie off-season nie było w niej tylu roszad w sztabie technicznym.

Dla jedynego hiszpańskiego zespołu World Tour największym wydarzeniem jest odejście doświadczonego José Luisa Jaimereny, który powiedział, że w związku z szybko zmieniającą się rzeczywistością czas ustąpić miejsca młodszym. Czas mija, rzeczy się zmieniają i przychodzi odświeżenie – powiedział Jaimerena, który do Movistaru (wówczas Reynolds) dołączył po raz pierwszy jako kolarz w 1983 roku.

Od sezonu 2023 w Movistarze będzie trzech nowych dyrektorów sportowych. Pierwszym z nich jest Yvon Ledanois (1969), który przychodzi z drużyny Arkéa-Samsic. Jest on byłym francuskim kolarzem i także ścigał się w składzie Eusebio Unzue jako kolarz (dołączył w 2006 roku, kiedy drużyna nazywała się Caisse d’Épargne).

Drugim z nich jest Xabier Muriel (1981), który pracował poprzednio w ekipach Caja Rural i Murias. Z pewnością największym atutem dla szefów Movistaru było to, że jest on bardzo dobrze wykształcony. Ukończył kierunek, który można porównać z polskim wychowaniem fizycznym, a teraz robi doktorat z nauk o sporcie i jest ekspertem od biomechaniki – jednej z dziedzin, która we współczesnym kolarstwie staje się bardzo istotna.

Powrót do Movistaru zalicza także 37-letni Belg Jurgen Roelandts, który w barwach hiszpańskiej ekipy ścigał się dwa lata. Chociaż nie odniósł w tym czasie zbyt dobrych rezultatów, to zapewnia, że bardzo dobrze czuł się w drużynie. Po tym, jak w 2020 roku zakończył karierę, zajął się między innymi pracą z młodymi kolarzami – był na Baby Giro i Tour of Britain. Ponadto wciąż jest aktywny fizycznie – startuje w triatlonach i wyścigach długodystansowych.

Przypomnijmy, że rok temu w kontrowersyjnych okoliczność z drużyną pożegnał się José Luis Arrieta. Oskarżył Movistar, że zerwał z nim umowę bezprawnie, ale ostatecznie cała sprawa nie trafiła do wymiaru sprawiedliwości. Obie strony zawarły ugodę, a Unzue i spółka przyznali, że rozstali się z nim bezprawnie. Arrieta mówi, że w najbliższym czasie zdecyduje, czy obejmie w jakiejś drużynie funkcję dyrektora sportowego.

Pełna lista dyrektorów sportowych w drużynie Movistar na sezon 2023:

Eusebio Unzue, Txente Garcia Acosta, Max Sciandri, Pablo Lastras, Jorge Sanz, Iván Velasco, Yvon Ledanois, Xavier Muriel, Jurgen Roelandts.

Valverde 

Tymczasem Alejandro Valverde po zakończeniu kariery w sezonie 2022 obejmie w Movistarze funkcję, którą trudno nazwać jednym słowem. Jak ujawnił podczas pokazowych kryteriów w Azji, ma być obecny na wielkich tourach, zgrupowaniach drużyny, a także innych wyścigach i być swoistym łącznikiem pomiędzy kolarzami, dyrektorami sportowymi i trenerami. Eusebio Unzue powiedział na jego temat: „Valverde będzie robił, co będzie chciał. Sam zdecyduje, jak będzie dzielił się swoim doświadczeniem z kolarzami i dyrektorami”.

Poprzedni artykułAnnemiek van Vleuten przeznaczyła sporą kwotę na cele charytatywne
Następny artykułMartin Laas zamienia BORA-hansgrohe na Astana Qazaqstan Team
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments