Dziś Wszystkich Świętych – uroczystość, podczas której wspominamy tych, którzy odeszli. Oto ci, którzy ścigają się już w niebiańskim peletonie – wierzymy, że najszybszym i najlepszym. 

Jan Magiera

Zmarł tragicznie w lutym 2022 roku podczas prac porządkowych w ogrodzie. Był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w dwóch odmianach kolarstwa – na szosie oraz na torze. Dwukrotnie przyszło mu reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich, pięć razy ścigał się w Wyścigu Pokoju, bywał na podium Tour de Pologne. W czasie swojej przygody ze sportem reprezentował Czarnych Radom, Broń Radom, a następnie Cracovię.

Więcej –> TUTAJ.

Paweł Talaga

Zmarł w kwietniu 2022 roku. Był jednym z najlepszych polskich kolarzy specjalizujących się w ultramaratonach. Zginął podczas wyścigu Race Across Italia, potrącony przez samochód.

Ryszard Swat

Zmarł w czerwcu 2022 roku. Był pierwszym trenerem Ryszarda Szurkowskiego. Sam próbował ścigania, ale – jak się później okazało – większe sukcesy odnosił jako trener.

Grzegorz Jaroszewski

Zmarł w sierpniu 2022 roku. Dziesięciokrotny krotny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym, dwukrotny medalista MŚ w tej specjalności.

Rajmund Zieliński

Zmarł w sierpniu 2022 roku. Jeden z najlepszych polskich zawodników lat 60. XX wieku. Reprezentant takich drużyn jak: LKS Gryf Szczecin, Czarni Radom, LZS Nowogard czy Arkonia Szczecin. W swoim dorobku ma między innymi wygraną w Tour de Pologne (1964), aż siedem etapów tej imprezy oraz trzy triumfy na odcinkach Wyścigu Pokoju.

Więcej –> TUTAJ.

Henryk Komuniewski

Zmarł w październiku 2022 roku. Był czynnym zawodnikiem na przełomie lat 50. i 60. Po zakończeniu kariery zawodniczej został masażystą. Jako pracownik reprezentacji Polski wspierał takich kolarzy jak Ryszard Szurkowski czy Czesław Lang. Podczas zeszłorocznego Tour de Pologne, na 39. kilometrze siódmego etapu kamery zarejestrowały ich spotkanie.

Więcej –> TUTAJ.

Richard Moore

Zmarł w marcu 2022 roku. Był szkockim dziennikarzem specjalizującym się w kolarstwie, współzałożycielem i współprowadzącym znany podcast „The Cycling Podcast”, autorem książek oraz artykułów dla najbardziej znanych gazet i portali internetowych. Dziennikarski świat kolarski stracił bardzo ważną postać.

Więcej –> TUTAJ.

Suleiman Kangangi

Zmarł we wrześniu 2022 roku. Był kenijskim kolarzem, który ostatnio reprezentował barwy holenderskiego Teamu Amani dla czarnoskórych kolarzy. Propagował i rozwijał kolarstwo w Afryce. Ostatnio parał się wyścigami gravelowym i niestety na jednym z nich, przewracając się na szybkim zjeździe, zginął. Afryka straciła ojca kolarstwa.

Więcej –> TUTAJ.

Stefano Martolini

Dyrektor sportowy drużyny Viris Vigevano Stefano Martolini zmarł w wyniku odniesionych obrażeń po zderzeniu z kolarzem Nicolą Venchiaruttim, który wypadł z drogi podczas wyścigu Trofeo Castelfidardo rozgrywanego w maju we Włoszech.

Więcej –> TUTAJ.

Poprzedni artykułNaszosowe podsumowanie sezonu 2022: Groupama-FDJ
Następny artykułKoppenbergcross na start X²O Badkamers Trofee 2022/23
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments