Zdeněk Štybar powrócił po latach do ścigania się w kolarstwie przełajowym. Czech zaprezentował się teraz przed własną publicznością podczas Pucharu Świata w Taborze, w mieście, gdzie 12 lat temu został po raz pierwszy w seniorskiej karierze wygrał światowy czempionat.

36-letni Zdeněk Štybar to w sumie 5-krotny mistrz świata w kolarstwie przełajowym. 2 tytuły zdobył jako orlik, a następnie był 3-krotnie najlepszy w elicie mężczyzn. Po sezonie 2013/14, gdzie zdobył swoją ostatnią tęczę, jego starty w tej dyscyplinie stały się jednak bardzo sporadyczne, a nawet zdarzały się sezony, gdzie Czech ani razu nie pojawiał się na przełajowych wyścigach. W tym roku zawodnik zmieniający Quick-Step Alpha Vinyl Team na Team BikeExchange – Jayco chce powrócić do tej odmiany kolarstwa w pełnym wymiarze.

Czescy kibice byli wspaniali. Czuje się jakbym wygrywał Puchar Świata. Do lepszego wyniku wciąż brakuje mi techniki. Na szczęście każdy przejazd jest coraz lepszy. W okresie świątecznym chcę znowu przejechać kilka wyścigów, a wszystko w ramach przygotowań do nowego sezonu szosowego

— zapowiedział Zdeněk Štybar, 17. zawodnik Pucharu Świata w Taborze.

Przed Czechem ostatni sezon w karierze. On sam zapowiedział już, że po roku w Team BikeExchange – Jayco zamierza odwiesić rower na hak, a jego ostatnim wyścigiem będą przełajowe mistrzostwa świata, które za rok zostaną rozegrane właśnie w czeskim Taborze. To z pewnością będzie piękna klamra dla kariery doświadczonego Zdenka.