fot. W52/FC Porto

Pora ostatni raz wspomnieć o ekipie W52 / FC Porto. Po nalocie portugalskiej policji na ten zespół i wykryciu przez organy ścigania procederu dopingowego na dużą skalę funkcjonującego w tej formacji od lat kary zawieszenia otrzymało 7 zawodników ścigających się w barwach tejże drużyny. Najwięcej, bo aż 7 lat zawieszenia otrzymał João Rodrigues, sensacyjny zwycięzca Volta ao Algarve em Bicicleta 2021.

O tym, że portugalscy kolarze biorą wie cały świat. Regularnie na wyścigach w tym kraju zawodnicy wykręcają liczby lepsze, niż ich koledzy po fachu walczący w najważniejszych wyścigach na świecie, a jednak ci sami Portugalczycy dziwnym trafem nie zmieniają ekip na zagraniczne oraz nie ścigają się praktycznie poza swoją ojczyzną. Wojnę temu procederowi wypowiedziała miejscowa policja, a efekty ich nalotu na zespół W52 / FC Porto muszą robić wrażenie. Więcej o tym temacie pisałem już przy okazji zawieszenia drużyny przez UCI.

Teraz do sieci trafiła tabela z informacjami na temat tego, którzy kolarze zostali skazani oraz na jak długo. Szóstka za stosowanie przeróżnych środków wspomagających dostała po 3 lata zawieszenia, a najmocniej ukarano lidera tej drużyny – João Rodrigues, który rok temu jak gdyby nigdy nic ogrywał sobie Leo Haytera i inne gwiazdy kolarstwa zaliczy 7-letni rozbrat z zawodowym peletonem. To oznacza, że gdyby Portugalczyk chciał wrócić do kolarstwa to będzie mógł to uczynić dopiero jako 35-latek.

Czy to koniec czystki w portugalskim peletonie? Na ten moment nie ma informacji o kolejnych nalotach, ale pozostaje mieć nadzieję, że służby działają tak jak w przypadku W52 / FC Porto i jeszcze usłyszymy o następnych zatrzymaniach. Kolarstwo musi się oczyścić z dopingu, za długo smród EPOki i pokrewnych ciągnął się za tym sportem.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments