fot. Atheltica Vaticana

40-letni Rien Schuurhuis będzie reprezentował Watykan podczas wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn na MŚ w Australii (25 września). To historyczny moment, ponieważ Stolica Apostolska nigdy wcześniej nie miała swojego reprezentanta w zawodach kolarskich na szczeblu międzynarodowym. 

Watykan został członkiem Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) dopiero w ubiegłym roku. Stworzono sportową organizację Athletica Vaticana, która chce wystawiać sportowców ze Stolicy Apostolskiej w różnych zawodach międzynarodowych. Dzięki temu Schuurhuis założy biało-żółtą koszulkę i w najbliższą niedzielę w Wollongong będzie ścigał się z najlepszymi kolarzami na świecie.

Menadżerem kolarskiej reprezentacji Watykanu jest Valerio Agnoli – były kolarz takich drużyn jak Liquigas i Astana, pomocnik Vincenzo Nibaliego oraz Ivana Basso, a także zwycięzca etapów na wielkich tourach. Na zdjęciu poniżej stoi drugi od prawej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Valerio Agnoli (@agnoli_valerio)

Ostatnio duży artykuł Rienowi Schuurhuisowi poświęciła „La Gazzetta”, nazywając go Il Ciclista del Papa, czyli kolarzem papieża. Ma on pochodzenie holenderskie, a jego żona jest ambasadorką Australii przy Stolicy Apostolskiej. W 2016 roku reprezentował barwy drużyny z Laosu – Black Inc Cycling Team, natomiast w 2018 roku ścigał się w australijskiej ekipie Oliver’s Real Food (obie na poziomie Continental). Do jego największych sukcesów należą dwa dziewiąte miejsca w klasyfikacji generalnej wyścigów Jelajah Malaysia oraz International Tour de Banyuwangi Ijen, rozgrywanych w Azji. Jego kariera była więc raczej amatorska niż zawodowa.

Jest jasne, że w niedzielnym wyścigu kolarz z Watykanu nie ma szans dobry wynik, ale fakt jest taki, że pisze się historia. Ta enklawa na terenie Włoch jest bowiem wyjątkowa i skoncentrowana na tym, co dzieje się wokół głowy kościoła katolickiego. Bardzo nieliczni posiadają tamtejsze obywatelstwo – można je mieć tylko wtedy, gdy pracuje się w watykańskich instytucjach bądź jest się rodziną takiej osoby. To najmniejsze państwo na świecie, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. W związku z powyższym zorganizowany, profesjonalny sport nigdy nie był najważniejszą dziedziną życia w Watykanie.

W TYM artykule piszemy natomiast o reprezentantach innych egzotycznych kolarsko krajów, którzy startują w mistrzostwach świata.   

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments