fot. UCI

Jak donosi The Daily Telegraph w Sydney zakończyła się sprawa sądowa dotycząca Mathieu van der Poela i jego incydentu hotelowego, który miał miejsce w przededniu wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn podczas Mistrzostw Świata 2022. Holender został uniewinniony.

27-letni Mathieu van der Poel przyznał się we wrześniu do dwóch zarzutów napaści po tym, jak 24 września ścigał i poturbował dwie młode dziewczyny na korytarzach w hotelu Novotel Sydney Brighton Beach. W oświadczeniu usłyszeliśmy m.in. o tym, że sędzia określił zachowanie ofiar jako „irytujące i natarczywe”. Nastolatki wykazały się „znaczącym stopniem prowokacji”.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, dziewczyny wielokrotnie pukały do drzwi Holendra, czyli pokoju 930, a o 22:40 frustracja Mathieu van der Poela doprowadziła do feralnych zdarzeń. „Czekał, aż ofiary zapukają do jego drzwi i gonił je do ich pokoju hotelowego, podążając tuż za nimi”. Jedna z nich pobiegła w kąt i przykucnęła, zakrywając twarz. 27-latek podbiegł do niej i złapał ją za obie ręce, ściskając je i pchając ją na ścianę, krzycząc na nią, powodując lekkie otarcie od dywanu na prawym łokciu i zaczerwienienie na lewym przedramieniu.

„Dziewczyna upadła na ziemię, a oskarżony wyszedł z pokoju i udał się do swojego pokoju hotelowego”. Tym samym widać, że sąd potwierdza wersję zdarzeń, w której to holenderska gwiazda jest sprawcą. Jednocześnie w uzasadnieniu pada, że nie można dwukrotnie karać za jedno zdarzenie, a 27-latek zaznał „wyjątkowego zawstydzenia i upokorzenia” wynikającego z publicznego ostracyzmu, a także zdarzenia doprowadziły do jego wycofania z wyścigu o mistrzostwo świata, co jest wystarczającą karą.

Sędzia opisał pukanie i ucieczkę jako „głupie zachowanie dzieci bez nadzoru” i powiedział, że Mathieu van der Poel poniósł „bardzo znaczącą karę dodatkową” w wyniku wycofania się z wyścigu i późniejszego rozgłosu. Tym samym oba wyroki skazujące Holendra za napaść zostały uchylone, cofnięto także grzywny w wysokości 1500 dolarów czy 3-letni zakaz wjazdu do Australii dla 27-latka.

Poprzedni artykułUCI przyznało licencje na sezon 2023
Następny artykułEkipa INEOS Grenadiers przedstawiła przełajowy kalendarz Toma Pidcocka
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Albert
Albert

Można już z pełnym przekonaniem stwierdzić, że to była ustawka Belgów!!

Jakub
Jakub

Ciekawy ten wyrok sądu.

klm
klm

A, to jednak można rzucać dziećmi po korytarzu zamiast załatwić sprawę przez obsługę lub policję? Anglosaski wymiar sprawiedliwości to parodia nawet w porównaniu z ziobrowym.

Kubacki
Kubacki

Do klm: tak mozna, te rozpieszczone bahory powinny dostać solidne lanie za te głupoty