fot. Miasto Wollongong

Nie tylko Nairo Quintana wpadł w sezonie 2022 na używaniu tramadolu. Dokładnie ta sama substancja przyczyniła się do dyskwalifikacji z tegorocznych Mistrzostw Świata ukraińskiego kolarza Mykhaylo Kononenko. 35-latek zajął 43. miejsce w jeździe indywidualnej na czas oraz był członkiem 12. drużyny w sztafecie.

W komunikacie Międzynarodowej Unii Kolarskiej czytamy, że Mykhaylo Kononenko został ukarany za naruszenie zakazu używania tramadolu podczas zawodów, określonego w Przepisach Medycznych UCI w celu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia kolarzy. Próbka została pobrana od Ukraińca 18 września, a zatem podczas Mistrzostw Świata i ujawniła obecność tramadolu oraz jego dwóch głównych metabolitów.

Zgodnie z przepisami medycznymi UCI zawodnik zostaje zdyskwalifikowany z Mistrzostw Świata 2022. Od tej decyzji przysługuje mu odwołanie do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w ciągu najbliższych 10 dni. Jednocześnie Międzynarodowa Unia Kolarska podkreśla, że sprawa ta nie stanowi naruszenia przepisów antydopingowych, a jedynie protokołu medycznego. Ponieważ jest to pierwsze wykroczenie Ukraińca, Mykhaylo Kononenko nie otrzyma żadnej innej kary niż dyskwalifikacja ze światowego czempionatu i w związku z tym 35-latek nadal może brać udział w kolejnych zawodach.

Poprzedni artykułTom Boonen: „Remco Evenepoel ma wszystko by wygrać Tour de France”
Następny artykułBartłomiej Proć zostaje na dłużej w Santic – Wibatech
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments