fot. Okolo Slovenska

Nieoczekiwanie, dubletem ekipy VolkerWessels Cycling Team zakończył się czwarty etap Okolo Slovenska. Po zwycięstwo sięgnął Jasper Haest, a drugie miejsce zajął Peter Schulting. W klasyfikacji generalnej triumfował Josef Cerny (Quick-Step Alpha Vinyl).

Etapem Lewoczy do Koszyc zakończył się wyścig Okolo Slovenska. Trasa odcinka miała ponad 180 kilometrów długości, a największe trudności terenowe ulokowano w jej pierwszej części – były to kategoryzowane podjazdy pod Podgrajnar (5 km; 5,3%) i Stósske sedlo (4,5 km; 4,8%). Ostatnie 90 kilometrów prowadziło po stosunkowo płaskim terenie. Na etapie zlokalizowano trzy lotne premie.

Do etapu wystartowało pięciu Polaków – Na liście startowej wyścigu znalazło się dziewięciu Polaków: Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński, Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski) i Paweł Szóstka (Santic-Wibatech).

Od startu, wielu kolarzy próbowało odskoczyć od peletonu, jednak wszystkie akcje były likwidowane. Szczególnie aktywny był Pavol Rovder (Dukla Banska Bystrica) – Słowak wielokrotnie próbował utworzyć odjazd dnia, lecz do pierwszej lotnej premii dojechała cała grupa, z której najszybciej finiszował lider wyścigu – Josef Cerny (Quick-Step Alpha Vinyl), oddalając się od największych rywali o kolejne 3 sekundy.

Niedługo później, na czoło wysforował się Carlos Garcia Pierna (Equipo Kern Pharma), który wygrał pierwszą premię górską. Za szczytem wszystkie ataki zostały zlikwidowane. Na stosunkowo płaskim odcinku między dwiema górskimi premiami, uformowała się ucieczka dnia, w której znaleźli się: Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), Jefferson Cepeda (Caja Rural – Seguros RGA), Jasper Haest, Peter Schulting (VolkerWessels Cycling Team), Andrea Debiasi (Cycling Team Friuli ASD), Filip Reha (Elkov-Kasper), Michael Belleri (Biesse – Carrera) oraz aktywny od startu Pavol Rovder. Słowak wygrał dwie kolejne górskie premie, a na lotnym finiszu w Cecejovcach najszybszy był Jasper Heast.

Przez długi czas przewaga czołówki utrzymywała się na poziomie trzech minut, jednak na około 50 kilometrów do mety zaczęła się zmniejszać. Gdy do kreski zostało już zaledwie 20 kilometrów, w ucieczce rozpoczęły się pierwsze ataki. Przewagę wypracowali sobie Jasper Haest i Peter Schulting – duet z VolkerWessels Cycling Team odjechał od współuciekinierów i zameldował się przed nimi na ostatniej lotnej premii w całym wyścigu.

Na 8 kilometrów do mety, tylko dwójka Holendrów utrzymywała się przed peletonem. Ich akcja wyglądała optymistycznie – główna grupa przez kilka kilometrów jechała stabilnym tempem. Grupa przyspieszyła dopiero po wyjściu na czoło kolarzy Giotti Victoria-Savini Due. Mimo pracy w peletonie, uciekinierzy utrzymali prowadzenie i sięgnęli po zwycięstwo. Linię mety jako pierwszy przeciął Jasper Haest.

Z peletonu najszybciej finiszowali Michael Morkov i Ethan Vernon (Quick-Step Alpha Vinyl). W klasyfikacji generalnej triumfował Josef Cerny, przed Maurim Vansevenantem (Quick-Step Alpha Vinyl) i Koenem Bouwmanem (Jumbo-Visma). Na 15. pozycji uplasował się Tomasz Budziński z HRE Mazowsze Serce Polski.

Wyniki ostatniego etapu Okolo Slovenska 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments