Ekipa Quick-Step Alpha Vinyl zdominowała prolog, otwierający rywalizację w Okolo Slovenska. Zawodnicy zespołu Patricka Lefevere’a zajęli pierwsze trzy miejsca, a najszybszy czas na 7-kilometrowej trasie wykręcił Ethan Vernon.

Zmagania w Okolo Slovenska otworzył płaski, 7-kilometrowy prolog poprowadzony po ulicach Bratysławy. Trasa nie była pozbawiona trudności technicznych – ulokowano na niej kilka zakrętów, w tym trzy nawroty.

Na liście startowej wyścigu znalazło się dziewięciu Polaków: Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski), Bartosz Rudyk, Bartłomiej Proć i Paweł Szóstka (Santic-Wibatech).

Już na samym początku prologu, mieliśmy polski akcent – zmagania otworzył Bartosz Rudyk (Santic-Wibatech), który jako pierwszy przeciął linię mety i został liderem z czasem 8:22. Niestety Polak nie utrzymał się na prowadzeniu zbyt długo – bardzo dobre wyniki wykręcili między innymi Liam Bertazzo (Maloja Pushbikers, 7:57) czy Abel Balderstone (Caja Rural – Seguros RGA; 7:52), którym jako pierwszym udało się zejść poniżej 8 minut.

Jak się później okazało – nie wystarczyło to, by uplasować się w ścisłej czołówce. Znakomicie zaprezentowali się bowiem zawodnicy Quick-Step Alpha Vinyl, którzy w ostatecznym rozrachunku zajęli trzy miejsca na podium – zwyciężył utalentowany Ethan Vernon, znany z bardzo dobrych występów na torze (7:33), drugie miejsce zajął Josef Cerny (7:40), a na najniższym stopniu podium stanął Michael Morkov (7:48). Co więcej, w pierwszej dziesiątce uplasowali się też Zdenek Stybar (7:53) oraz Martin Svrcek (7:55), zajmując odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce.

Dla Ethana Vernona – nowego lidera słowackiego wyścigu – jest to drugie zawodowe zwycięstwo w karierze. Poprzednio był najlepszy na etapie Volta Ciclista a Catalunya. Jutro postara się on o obronę koszulki i dołożenie kolejnego skalpu do swojego palmares – kolarze będą rywalizować na płaskim odcinku, który najprawdopodobniej zakończy się finiszem z dużej grupy.

Niestety, na starcie prologu nie stanął Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). Spośród polskich zawodników, najwyżej uplasował się jego zespołowy kolega, Jakub Kaczmarek, który zajął 58. miejsce ze stratą 41 sekund do zwycięzcy.