fot. Groupama-FDJ

Valentin Madouas (Groupama – FDJ) wygrał po akcji na ostatnich kilometrach pierwszy etap Skoda Tour Luxembourg. 

Pierwszy etap 82. edycji Skoda Tour Luxembourg rozpoczynał się i kończył w Luksemburgu. Górzysty odcinek liczył niespełna 164 kilometry i można się było spodziewać ciekawego ścigania.

W wyścigu mieliśmy jednego Polaka. Był to Rafał Majka, który wracał po kontuzji odniesionej podczas Tour de France.

Po starcie ostrym zawiązała się ucieczka w składzie: Gil Gelders (Bingoal Pauwels Sauces WB), Antonio Jesús Soto (Euskaltel – Euskadi), Niklas Eg (Uno-X Pro Cycling Team), Tom Sexton (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling), Justin Wolf (Leopard Pro Cycling) i Kasper Viberg Søgaard (Riwal Cycling Team).

Ich maksymalna przewaga oscylowała wokół sześciu minut. Na Montée de Niklosbierg (4.5km długości; średnie nachylenie 6%) jako pierwszy zameldował się Gelders. Natomiast na premii górskiej najwyższej kategorii Côte de Bourscheid (3.5km długości; średnie nachylenie 7.3%) pięć punktów wywalczył Viberg Søgaard.

70 kilometrów przed metą ucieczka miała dwie minuty przewagi. Podczas pokonywania Côte de Eschdorf (3km długości; średnie nachylenie 7.4%) z ucieczki skontrowali Gelders Eg. Walka o wygranie górskiej premii była do samego końca, a szybszy okazał się młody Belg.

Ucieczka ponownie się połączyła, ale odpadł z niej Soto. Harcownikom udało się dojechać przed peletonem do lotnej premii w Mersch. Trzy sekund wywalczył Wolf, dwie Søgaard, a jedną Eg.

16 kilometrów przed metą duża grupa traciła do harcowników jeszcze 40 sekund. Na podjeździe Côte de Stafelter (1.8km długości; średnie nachylenie 7.9%) ucieczka się rozpadła i została doścignięta.

Tempo na podjeździe dyktowali kolarze UAE Team Emirates i peleton dość mocno się naciągnął. Po krótkim zjeździe na zawodników czekał jeszcze krótki podjazd na metę.

2500 metrów przed metą zaatakował Kevin Geniets (Groupama – FDJ), ale do kolarza z Luksemburga dojechało kilku kolarzy. Wtedy akcję rozpoczął Valentin Madouas (Groupama – FDJ).

Francuz samotnie rozpoczął ostatni kilometr i nie dał się już dogonić do samej mety. Drugi był Sjoerd Bax (Alpecin-Deceuninck), a trzeci Clément Berthet (AG2R Citroën Team).

 

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułOkolo Slovenska 2022: Zapowiedź wyścigu
Następny artykułOkolo Slovenska 2022: Ethan Vernon triumfuje w prologu, dominacja Quick-Step Alpha Vinyl
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments