fot. Jumbo-Visma

Olav Kooij (Jumbo-Visma) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap wyścigu w Danii. 

32. edycja PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark rozpoczęła się w miejscowości Allerød. Kolarze mieli do przejechania ponad 222 kilometry, a meta pofałdowanego etapu usytuowana była w Køge.

W tym wyścigu do rywalizacji wrócili Egan Bernal oraz Michał Kwiatkowski. Na liście startowej mieliśmy HRE Mazowsze Serce Polski. Polskie kolarstwo reprezentowali poza tym jeszcze Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB) i Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost).

W pierwszą ucieczkę zabrał się Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). Wraz z Polakiem na czele kręcili Mads Østergaard Kristensen (ColoQuick), Rasmus Bøgh Wallin i Sebastian Nielsen (obaj Restaurant Suri Carl Ras), Erik Lunder (Team Coop) oraz Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (reprezentacja Danii).

Na pierwszej lotnej premii trzy bonusowe sekundy wywalczył Nielsen. 140 kilometrów przed metą ucieczka miała niespełna trzy minuty przewagi. Tempo wyścigu było bardzo szybkie, a średnia po dwóch godzinach wynosiła około 47 km/h.

Obie górskie premie wygrał Rasmus Bøgh Wallin i to on został pierwszym liderem tej klasyfikacji. Peleton z kilometra na kilometr zmniejszał stratę, która na 70 kilometrów przed metą wynosiła minutę.

Lotną premię w Hårlev wygrał Adrian Banaszek. 61 kilometrów przed metą doszło do wielkiej kraksy w środku peletonu. Cztery kilometry dalej z ucieczki odpadli Banaszek i Lunder.

Peleton sukcesywnie zmniejszał straty i dogonił ucieczkę na 12 kilometrów przed metą. Sprint z peletonu najlepiej rozegrał Olav Kooij (Jumbo-Visma). Drugie miejsce zajął Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), a trzecie Timothy Dupont (Bingoal Pauwels Sauces WB).

Results powered by FirstCycling.com

guest
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
inez
inez

W tym wyścigu jadą 4 (słownie CZTERY) duńskie ekipy kontynentalne. Ile polskich ekip ekip kontynentalnych jechało w Tour de Balon? Zero. Dlaczego? Może prezes PZKol. wreszcie zacznie się interesować przyszłością kolarstwa. Może Ministerstwo Sportu zakończy wreszcie tę „kolarską ligę mistrzów” która niszczy polskie kolarstwo?

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  inez

A co PZKol czy MS ma do prywatnej imprezy organizowanej przez Lang Team?

inez
inez

Prywatna impreza to będzie wtedy jak Pan Lang będzie organizował imprezę z własnej kieszeni. Póki co ściepa samorządów i spółek w większości skarbu państwa trafia do kieszeni Pana Langa. Rozumiesz różnice?

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  inez

I co ma w związku z tym zrobić PZKol? Sam Pan napisał, że to ściepa ze strony samorządów i SSP, a zatem zupełnie innych organów i firm. No ale ja wiem, pan Michał musi się do wszystkiego przyczepić…

inez
inez

Jakub, Ty naprawdę nie rozumiesz implikacji jakie niesie ze sobą TdP w WorldTourze? To oznacza, że nie mogą startować polskie ekipy kontynentalne. Czyli cały rozwój kolarstwa w Polsce jest blokowany przez nieadekwatną kategorię wyścigu. Trzeba obniżyć rangę TdP. Powstanie więcej grup kontynentalnych w Polsce. Więcej Polaków będzie miało zawodowe kontrakty. To większa szansa że narodzi się nowy Kwiato czy Majka. LangTeam nie jest samotną wyspą. Trzeba zrobić spotkanie wielu stron i poprosić Pana Czesia aby pro publico bono obniżył rangę TdP do 2.Pro.
Czekam aż dziennikarze podejmą poważnie ten temat.

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  inez

Ale wie Pan, że ja od lat optuję za obniżeniem kategorii TdP do Pro Series? My się w tym zgadzamy, ot ja nie będę apelował o to do instytucji, która ma na to praktycznie zerowy wpływ i obrażał wszystkich dookoła od nie powiem jakich…

inez
inez

A to dziwne bo nigdy nie czytałem żebyś za tym optował. Podobnie na tym portalu nigdy nie było na ten temat żadnej analizy. Dziennikarze robią czasami takie wielostronne debaty gdzie zapraszają wiele stron i proszą o przedstawienie swoich racji. Polecam i czekam

inez
inez

„Ale wie Pan, że ja od lat optuję za obniżeniem kategorii TdP do Pro Series? My się w tym zgadzamy…”
Ja poproszę o te linki gdzie optowałeś

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  inez

https://twitter.com/jakjarosz – cały mój Twitter jest pełen dyskusji na ten temat

inez
inez

Nie używam tt. Proszę tu, na tej stronie przeprowadzić, szeroką, wielowątkową debatę na temat zasadności Tour de Pologne w GT i konsekwencji dla rozwoju polskiego kolarstwa.

inez
inez

Tour of Denmark – 47 Duńczyków i cztery duńskie ekipy CT.
Tour de Pologne – 11 Polaków i 0 polskich ekip CT.
Proszę przejrzeć Tour of Slovenia i flagowy wyścig w Portugalii gdzie jedzie 10 portugalskich ekip CT (!!!). USA nie mają „kolarskiej ligi mistrzów” i dobrze im z tym.
Gdzie kolarstwo ma lepsze perspektywy, a gdzie najgorsze? Danii nie stać na WT? Stać, ale myślą. Mniej się uśmiechają ale mają generalkę TdF