fot. Jumbo-Visma

Od 1 czerwca tego roku kobiecy zespół Jumbo-Visma zostanie wzmocniony przez 32-letnią Carlijn Achtereekte. Jest to dość wyjątkowy transfer, ponieważ Holenderka to mistrzyni olimpijska w zupełnie innej specjalności – zdobyła złoto na 3000 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.

Zawodniczka od 5 lat reprezentowała Jumbo-Visma, niemniej dotychczas była zawodniczką sekcji łyżwiarstwa szybkiego. Teraz poczuła się jednak wypalona, a po wypełnieniu w kwietniu swojej umowy z ekipą podjęła decyzję, że trzeba spróbować czegoś nowego. Padło na kolarstwo, a jej dotychczasowy pracodawca pozwolił jej na taką zmianę specjalizacji w maksymalnie profesjonalny sposób z ogromnym wsparciem ze strony zespołu.

Skończyłam jeździć na łyżwach, ale nie skończyłam jeszcze z wyczynowym sportem. Zawsze miałem pasję do jazdy na rowerze. Czasami myślałem: dlaczego tego nie robię? Ale jazda na łyżwach szło mi dobrze i na tym się skupiałam. Teraz mam szansę przebranżowić się na zawodową kolarkę i jestem za to bardzo wdzięczny mojej ekipie. Jestem ambitna i pełna entuzjazmu

— opowiada Carlijn Achtereekte w temacie swoich motywacji idących za tą zmianą.

W całym zespole widać wyraźną ekscytację takim ruchem. W przeszłości drużyna Jumbo-Visma zdołała już pomóc w zmianie specjalizacji takim zawodnikom jak Primož Roglič (ze skoków narciarskich), Amber Kraak (wioślarstwo) czy Milan Vader (kolarstwo górskie).

W naszym zespole zawsze patrzymy na to, jak możemy się nawzajem ulepszyć. Z Carlijn jest jeszcze sporo do zrobienia na poziomie technicznym i taktycznym, ale też wiele wnosi do naszego zespołu – na przykład ogromną mentalność sportową i doświadczenie w występach na najwyższym poziomie. Carlijn nie boi się dokonywać śmiałych wyborów, wyznacza sobie priorytety i wie co zrobić, aby osiągnąć swoje cele. Żyje sportem na najwyższym poziomie. Jej wiedza i postawa są cenne dla naszego zespołu

— dodaje Esra Tromp, menedżerka kobiecego Jumbo-Visma.

Ekipa uda się na zgrupowanie od 11 maja. Nie zabraknie tam Achtereekte. Następnie Holenderka weźmie udział w kilku mniejszych wyścigach i kryteriach. Opierając się na jej rozwoju podczas sesji treningowych i wynikach wyścigu, zespół określi, kiedy Achtereekte weźmie udział w swoim pierwszym dużym wyścigu. Jednak już teraz zdecydowano, że 32-latka stanie na starcie w mistrzostwach Holandii 25 czerwca.

Będzie to kwestia prób i błędów. Jako łyżwiarka jeździsz na swoim własnym pasie i nikt ci nie przeszkadza. Teraz muszę nauczyć się radzić sobie z nerwowością peletonu i walczyć o swoją pozycję. To zajmie trochę czasu, ale zakładam, że szybko nauczę się tych umiejętności. Mam nadzieję, że będę mogła odegrać istotną rolę w pracy na rzecz zespołu

— zakończyła Carlijn Achtereekte.

Poprzedni artykułTour de Hongrie 2022: Kamil Gradek i Filip Maciejuk w składzie Bahrain – Victorious
Następny artykułSzosowe Mistrzostwa Polski wracają na Mazowsze po 102-letniej przerwie!
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments