fot. Jumbo-Visma

Olav Kooij z Jumbo-Visma wygrał drugi etap Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire, pokonując na kresce Madsa Pedersena (Trek-Segafredo) i Lorrenzo Manzina (TotalEnergies). Liderem zmagań pozostał Duńczyk z Trek-Segafredo.

Drugi etap Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire, podobnie jak pierwszy, poprowadzony był pagórkowatymi szosami. Trasa rozpoczynała się i kończyła w Le Lude i mierzyła 173 kilometry. Po drodze kolarze walczyli na trzech górskich premiach – Montabon (400 m; 7,5%), Aubigne Racan (500 m; 5,6%) i Route de Chambrin (900 m; 4,4%) – a także na trzech lotnych finiszach. Dwa z nich ulokowane były na finałowej rundzie w Le Lude, pokonywanej sześciokrotnie.

fot. procyclingstats.com

Zaledwie kilka minut po starcie, na czele wyścigu uformowała się sześcioosobowa ucieczka, którą utworzyli Pierre Rolland (B&B Hotels – KTM), Thibault Guernalec (Team Arkea Samsic), Mattia Bais (Drone Hopper – Androni Giocattoli), Marco Tizza (Bingoal Pauwels Sauces WB), Maxime Urruty (Nice Metropole Côte d’Azur) i jadący w koszulce najlepszego górala – Mael Guegan (Team U Nantes Atlantique). Peleton odpuścił sześcioosobowy odjazd na około trzy i pół minuty – właśnie na takim poziomie przez kilkadziesiąt kilometrów utrzymywała się jego przewaga.

W międzyczasie uciekinierzy walczyli na lotnej pierwszej lotnej i górskiej premii, gdzie najlepsi okazali się kolarze francuskich ekip kontynentalnych – odpowiednio Maxime Urruty i Mael Guegan, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej. Jeszcze przed wspinaczką pod Route de Chambrin, na szczycie której komplet punktów ponownie zdobył zawodnik Team U Nantes Atlantique, różnica dzieląca ucieczkę i peleton, prowadzony przez INEOS Grenadiers i Trek-Segafredo, wzrosła do pięciu minut.

Gdy wyścig wjechał na okrążenia w Le Loude, przewaga czołówki zaczęła szybko maleć i 50 kilometrów przed metą wynosiła niespełna 2,5 minuty. Niedługo później wysokie tempo w peletonie narzuciła ekipa Trek-Segafredo, lecz żadnemu kolarzowi nie udało się oderwać od rywali. Po chwili uczynili to Alexis Gougeard (B&B Hotels – KTM) i Anthony Maldonado (St Michel – Auber93), skutecznie doskakując do ucieczki, z którą pożegnał się Mael Guegan.

Przez kilkadziesiąt kolejnych kilometrów siedmioosobowa czołówka utrzymywała przewagę około 30 sekund nad grupą, napędzaną między innymi przez Alpecin-Fenix. Została jednak doścignięta pod koniec przedostatniego okrążenia.

W międzyczasie lotne premie padły łupem Thibaulta Guernaleca i Alexisa Gougearda, a z rywalizacji wycofał się Peter Sagan (TotalEnergies).

W końcówce żaden z kolarzy nie zdecydował się na atak – mieliśmy okazję zobaczyć pojedynek sprinterskich pociągów na wąskich i krętych szosach, w którym bardzo widoczni byli kolarze AG2R Citroen Team, Trek-Segafredo i Quick-Step Alpha Vinyl. Finisz padł łupem młodego Olava Kooija (Jumbo-Visma), który na ostatnich metrach był szybszy od Madsa Pedersena (Trek-Segafredo) i Lorenzo Manzina (TotalEnergies).

Koszulkę lidera wyścigu utrzymał Mads Pedersen.

Wyniki drugiego etapu Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments