Foto: Circuit Sarthe

Olav Kooij (Jumbo – Visma) wygrał klasyfikację generalną Circuit Cycliste Sarthe 2022 dzięki zwycięstwu na ostatnim etapie.

Ostatni etap francuskiego wyścigu także został skrócony z powodu opadów deszczu i silnie wiejącego wiatru. Ostatecznie kolarze mieli do przejechania 136 kilometrów wokół La Chapelle-Saint-Aubin po tradycyjnie pagórkowatej trasie.

Po kilku atakach ostatecznie na czele pojawili się: Valentin Ferron (TotalEnergies), Jimmy Janssens (Alpecin-Fenix), Rick Pluimers (Jumbo-Visma), Anthony Perez (Cofidis) i Thomas Boudat (Go Sport – Roubaix Lille Métropole).

W klasyfikacji generalnej Perez miał tylko 50 sekund straty do Madsa Pedersena (Trek – Segafredo). Harcownicy dość szybko wypracowali sobie prawie dwie minuty przewagi.

Jednak kolarze Trek – Segafredo nie zamierzali próżnować i już przed pierwszą górską premią dogonili ucieczkę. Na rantach peleton podzielił się na dwie części.

W kolejny odjazd ponownie zabrali się Valentin Ferron (TotalEnergies) i Jimmy Janssens (Alpecin-Fenix). Oprócz nich na czele pojawili się Ben Healy (EF Education-EasyPost), Nicolas Debeaumarché (St Michel – Auber93) i Clément Carisey (Go Sport – Roubaix Lille Métropole).

Do czołówki zdołało dojechać czterech kolarzy. Byli to: Lars Boven (Jumbo-Visma), Robert Stannard i Scott Thwaites (obaj Alpecin-Fenix) oraz Ward Vanhoof (Sport Vlaanderen – Baloise). Na 50 kilometrów przed metą uciekająca dziewiątka miała 90 sekund przewagi.

Na rundach La Chapelle-Saint-Aubin peleton powoli zaczął się zbliżać do harcowników. Natomiast ucieczka podzieliła się i odpadli od niej Carisey, Vanhoof i Boven.

Duża grupa dogoniła sześciu śmiałków na 6 kilometrów przed metą. W ulewnym deszczu po raz kolejny swoich sił spróbowało dwóch kolarzy: Xandro Meurisse (Alpecin-Fenix) i Olav Kooij (Jumbo-Visma).

Peleton rozpadł się przez kraksę, w której ucierpiał lider wyścig i to dwójka między sobą rozegrała walkę o etapowy triumf. Szybszy zgodnie z oczekiwaniami okazał się Olav Kooij. Trzecie miejsce wywalczył Elia Viviani (INEOS Grenadiers).

Olav Kooij (Jumbo – Visma) został także zwycięzcą klasyfikacji generalnej.

Poprzedni artykułElisa Longo Borghini: „Ta wiosna jest dla mnie jak rollercoaster”
Następny artykułCircuit des Ardennes: Śnieg wygrywa 3. etap!
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments