Fot. Grzegorz Wer / naszosie.pl

Najstarszy producent kasków na świecie Lazer wprowadza do swoich kasków nową technologię KinetiCore, która zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas wypadku.

Jednym z najgorętszych trendów u producentów kasków rowerowych w ostatnich latach były zaawansowane technologie ochrony głowy, a w szczególności przed skutkami uderzeń rotacyjnych. Jedną z takich technologii jest system MIPS, czyli specjalna warstwa pozwalająca na pewien zakres ruchu skorupy kasku podczas uderzenia, a tym samym zapobiegająca niepożądanemu odsłonięciu części głowy. Pomimo swoich licznych zalet system ten ma jedną wadę, którą jest zwiększenie masy kasku.

Belgijska firma Lazer po latach korzystania z systemu MIPS wykonała krok naprzód i jako pierwsza w świecie stworzyła w pełni zintegrowaną technologię ochrony przed uderzeniami rotacyjnymi. Technologia ta nazywa się KinetiCore i wykorzystuje kontrolowane strefy zgniotu, które wbudowane są w skorupę kasku.

Gdy około dekadę temu zaczęła rosnąć świadomość zagrożeń wynikających z uderzeń rotacyjnych inżynierowie firmy Lazer rozpoczęli prace nad własnym systemem ochrony, jednak zamiast skupiać się na ulepszaniu wcześniejszych konstrukcji i dodawaniu kolejnych warstw zaczęli tworzyć kask od nowa. Prace rozpoczęły się od analizy wpływu określonych uderzeń na obrażenia głowy.

Zaawansowane symulacje komputerowe pozwoliły na stworzenie swego rodzaju mapy kierunków i wartości sił powstałych w wyniku uderzeń zarówno kierunkowych, jak i rotacyjnych, a także ich wpływu na czaszkę i mózg. Punktem zwrotnym w procesie twórczym była analiza zabezpieczeń stosowanych w samochodach, która była inspiracją do stworzenia stref zgniotu w kształcie stożka wewnątrz skorupy. W momencie uderzenia strefy te pękają i dysypują energię chroniąc czaszkę.

Wynikiem tych prac jest stworzenie systemu KinetiCore, na który składają się bloki pianki EPS wbudowane w skorupę kasku pękające w przypadku kierunkowego lub rotacyjnego uderzenia pochłaniając energię, a tym samym chroniąc mózg i czaszkę.

Oprócz zwiększenia ochrony głowy zintegrowanie systemu KinetiCore ze skorupą znacznie zmniejsza masę całkowitą kasku, co przekłada się na wzrost prędkości i komfortu. Co więcej, pozwala to na tworzenie kasków wg własnej specyfikacji i brak konieczności dostosowywania ich do kształtu wkładek firm zewnętrznych, jak to miało miejsce w przypadku stosowania systemu MIPS. To z kolei ma wpływ na zwiększenie przepływu powietrza i poprawienie wentylacji.

Ostatnią zaletą, na którą producent zwraca uwagę jest zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych, w tym plastiku, wykorzystywanych do produkcji kasków.

Nowa linia kasków firmy Lazer wykorzystujących technologię KinetiCore dostępna jest w sprzedaży od 31 marca 2022 roku.

Więcej na: www.lazersport.com

Poprzedni artykułRonde van Vlaanderen kobiet 2022: Lotte Kopecky z kolejnym wielkim zwycięstwem, Katarzyna Niewiadoma 8.
Następny artykułTriptyque des Monts et Chateaux 2022: Enzo Paleni wygrywa cały wyścig
Oficer marynarki handlowej z wykształcenia i zawodu. Pracę na morzu łączy z pasją do kolarstwa, a w szczególności do klasyków. Ma jedną wadę - lubi pływać przed i biegać po rowerze.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments