fot. Baloise Trek Lions / Belgaimage

Jeden z najlepszych przełajowców świata – Toon Aerts – uzyskał pozytywny wynik testu antydopingowego. W próbce moczu pobranej od kolarza Baloise Trek Lions wykryto zakazany lertozol.

Drużyna Baloise Trek Lions poinformowała, że u Toona Aertsa wykryto lertozol, znajdujący się na liście substancji zakazanych. Feralną próbkę pobrano od Belga 19 stycznia, poza zawodami. W oficjalnym komunikacie zespołu Toon Aerts zaznacza, że do wczoraj nie słyszał o istnieniu tej substancji.

– Zostałem powiadomiony, że moja próbce moczu, pobranej podczas pozawyścigowej kontroli w moim domu, 19 stycznia, dała nieprawidłowy wynik. Nie wiem, w jaki sposób mogło do tego dojść. W próbce moczu wykryto letrozol. Produkt, o którym nigdy nie słyszałem, aż do wczoraj, i nie wiem, w jaki sposób znalazł się w moim organizmie

– mówi Belg.

– Każdy, kto choć trochę mnie zna, wie, że przez całą swoją karierę byłem przeciwko jakimkolwiek formom dopingu i starałem się dawać przykład jako sportowiec. Zrobię wszystko, by udowodnić swoją niewinność i oczyścić swoje imię. W oczekiwaniu na analizę próbki B i dalsze badania nie będę komentował sprawy

– dodał.

Decyzję o nie komentowaniu sytuacji do czasu uzyskania wyniku próbki B podjęła też drużyna Belga. W oświadczeniu czytamy jednak, że zespół ma ścisłą zasadę zerowej tolerancji dla dopingu. Baloise Trek Lions wierzy Belgowi „na słowo”, iż ten nie przyjmował żadnych produktów, mogących zawierać letrozol. Do czasu wyjaśnienia sprawy, Toon Aerts nie wystartuje w żadnym wyścigu.

Belg jest jednym z najlepszych kolarzy przełajowych na świecie. Aktualnie plasuje się na drugiej pozycji w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej – w sezonie 2021/22 odniósł cztery triumfy w wyścigach rangi UCI, a dodatkowo triumfował w klasyfikacji generalnej prestiżowego cyklu X²O Badkamers Trofee. Toon Aerts uplasował się też na drugiej pozycji w serii Telenet Superprestige i zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata.

Letrozol to inhibitor aromatazy, który używany jest między innymi w walce z rakiem piersi. Od 2008 roku znajduje się na liście substancji i metod zakazanych WADA, ponieważ może być stosowany w celu zwiększenia poziomu testosteronu. Letrozol może też zapobiegać nadmiernemu tworzeniu się estrogenów – feminizujących skutków stosowania sterydów anabolicznych.

Poprzedni artykułVolta ao Algarve 2022 bez ubiegłorocznego zwycięzcy
Następny artykułKażdego dnia kolejny podjazd – zapowiedź Vuelta a Andalucia 2022
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments