fot. mat. prasowe Tour de Pologne

Historie sportowców, którzy pomimo przeciwności losu, poważnych kontuzji, czy chorób osiągają sukcesy są prawdziwą inspiracją – nie tylko dla kibiców, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją sportową przygodę. W trakcie wszystkich edycji Tour de Pologne takich inspirujących historii było wiele.

Kilka z nich wiąże się z niezwykłą amerykańską drużyną Novo Nordisk Team. Niezwykłą, ponieważ wszyscy zawodnicy tej grupy mają zdiagnozowaną cukrzycę. W 2022 roku Novo Nordisk Team otrzyma prawo startu w Tour de Pologne, dzięki przyznanej przez Dyrektora Generalnego “dzikiej karcie”.

Jednym z bohaterów tej inspirującej historii jest 28-letni Francuz, Charles Planet, u którego w wieku 10 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

– Przez kilka tygodni odczuwałem ciągłe pragnienie i musiałem chodzić do łazienki co pięć minut. Moi rodzice byli bardzo zaniepokojeni, więc postanowili zbadać mi poziom glukozy we krwi. Później lekarz potwierdził, że żyję z cukrzycą typu 1. Pamiętam, że nie do końca rozumiałem, co się dzieje. Nikt tak naprawdę nie wyjaśnił mi, co to właściwie znaczy

– wspomina Planet.

W 2019 roku Charles Planet świetnie zaprezentował się podczas Tour de Pologne. Na etapie otwierającym w Krakowie zdobył koszulkę Najlepszego Górala, którą utrzymał do 5. etapu. Drugiego dnia polskiego wyścigu, zdobył koszulkę dla Najaktywniejszego Zawodnika, którą utrzymał do końca trwania touru.

– Musiałem podjąć decyzję, o którą koszulkę walczyć. Skoncentrowałem się więc na walce o koszulkę Najaktywniejszego Zawodnika, a nie na walce o dwie koszulki
i ryzykowaniu utraty wszystkiego

– kontynuuje Planet.

Była to pierwsza w historii koszulka WorldTour dla drużyny Novo Nordisk Team.

– Ta koszulka reprezentuje dokładnie to, kim jestem i jak chcę się ścigać

–  podsumował reprezentant Novo Nordisk Team.

W tym samym roku, kiedy Charles Planet święcił sukcesy na południu Polski, po brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym sięgnął Polak – Mateusz Rudyk, który od 2020 roku również należy do drużyny Novo Nordisk.

To był pierwszy krążek dla Polski w historii tej imprezy. Rudyk już od dziecka zapowiadał się na dobrego kolarza. Wygrał Tour de Pologne Junior, wyścig wówczas traktowano jak nieoficjalne mistrzostwa Polski młodzików. Kiedy zdobywał swoje pierwsze w karierze sukcesy, wiedział już, że choruje na cukrzycę. Jednak wtedy poziom leczenia cukrzycy w Polsce różnił się od tego, który jest teraz. Nie było też dylematu o kontynuacji przygody ze sportem. Głównym pytaniem było, czy w ogóle da się uprawiać sport.

Mateusz był już utytułowanym zawodnikiem, kiedy dołączył do Novo Nordisk Team w 2021 roku. Z drużyną połączył go mieszkający w Stanach Zjednoczonych profesor Leszek Sibilski, który jest też pomysłodawcą Światowego Dnia Roweru.

– W 2020 roku zaprosili mnie, abym przyszedł na jeden z etapów Tour de Pologne  w Rzeszowie i poznał ekipę. Tak się to zaczęło. Potem wymiana maili, rozmowy na Zoomie i kilka miesięcy później dołączyłem do “wielkiej rodziny kolarskiej złożonej z diabetyków”

–  wspomina najlepszy polski torowiec.

Misja Novo Nordisk jest już znana na całym świecie. Jest to pierwsza profesjonalna drużyna kolarska, w której wszyscy zawodnicy startują z cukrzycą typu 1. Kolarze ci ścigają się, aby inspirować, edukować i wzmacniać pozycję wszystkich osób chorych na cukrzycę oraz promować aktywny i zdrowy styl życia.

Amerykańska drużyna powróci w tym roku na Tour de Pologne, a Dyrektor Generalny Vassili Davidenko mówi, że zespół jest podekscytowany możliwością ponownego startu na polskich drogach, w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz walką z najlepszymi kolarzami na świecie.

– To zawsze był dla nas udany wyścig i jesteśmy zaszczyceni, że nasi przyjaciele zaprosili nas ponownie. W 2020 roku po raz ostatni ścigaliśmy się w Polsce i był to piękny tydzień w mieszanym terenie. Nasze wcześniejsze sukcesy i prestiż Tour de Pologne sprawiają, że ten wyścig jest jednym z naszych głównych celów na sezon 2022. Tego lata będziemy mieli w nogach mnóstwo kilometrów, a nasza najsilniejsza drużyna będzie gotowa do występu. Nie możemy się doczekać powrotu!

– kontynuował Vassili Davidenko.

Lang Team jest bardzo dumny, że może dać kolejną szansę na pokazanie, jak można rywalizować na wysokim poziomie i jednocześnie żyć z cukrzycą. Również wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang cieszy się z obecności drużyny w Tour de Pologne:

– To inspirujące, że ludzie z cukrzycą nie poddają się i że ruch oraz sport pomaga im. Od lat zapraszamy drużynę Novo Nordisk na nasz wyścig i cieszymy się z ich udziału, ponieważ udowadniają, że można walczyć, że choroba nie jest wyrokiem.

W pełni zasługują na dziką kartę i na to aby zaprezentować się w wyścigu rangi World Tour.

Wybierając Team Novo Nordisk, Lang Team potwierdza chęć połączenia sportu z historiami, które mogą zainspirować ludzi do dawania z siebie wszystkiego w każdej sytuacji życiowej, pomimo trudności i nieszczęść.

Poprzedni artykułEgan Bernal postawił pierwsze kroki po wypadku [video]
Następny artykułTour of Antalya 2022: Dusan Rajovic triumfuje
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

” już tradycyjnie otrzymała dziką kartę” – a to rok temu jechali? 😉

Marta Wiśniewska
Admin
Marta Wiśniewska
Reply to  Michal

Może i w tamtym roku nie jechali, ale generalnie często startowali w Tour de Pologne i są znani z ucieczek. A zwłaszcza Charles Planet. Śmiało więc można to nazwać powrotem do tradycji. 😉