fot. Saudi Tour

Maxim Van Gils, reprezentujący Lotto Soudal, triumfował w klasyfikacji generalnej Saudi Tour. Jest to piąty triumf kolarza belgijskiej formacji w tym sezonie.

Rozgrywany w pierwszym tygodniu lutego Saudi Tour był bardzo udany dla ekipy Lotto Soudal – jej kolarze wygrali dwa etapy oraz klasyfikację generalną. Belgijska formacja rozpoczęła wyścig od zwycięstwa Caleba Ewana – Australijczyk wykorzystał świetne rozprowadzenie i był zdecydowanie szybszy od swoich rywali. Po drugim odcinku, zakończonym na 1,5-kilometrowej ściance, zajmował drugie miejsce, które utrzymał dzień później, finiszując na trzeciej lokacie. Kolarz Lotto Soudal w końcówce ponownie był najszybszy, lecz rozpoczął sprint z dalekiej pozycji i nie wystarczyło to do wygranej.

Szanse na zajęcie wysokiego miejsca w „generalce” stracił na kilkadziesiąt metrów do mety czwartego etapu, kiedy podczas rantów został za peletonem. W pierwszej, kilkunastoosobowej grupie znalazł się natomiast Maxim Van Gils, który jechał bardzo solidny wyścig i plasował się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej. Wykorzystując swoje umiejętności w jeździe pod górę, Belg odjechał rywalom na podjeździe pod Skyviews of Harrat Uwayrid i zdołał utrzymać wypracowaną przewagę aż do mety, dzięki czemu został nowym liderem wyścigu.

Dziś bez większych problemów ukończył etap w peletonie, co gwarantowało zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Dla 22-latka jest to pierwsza wygrana „etapówka” UCI w karierze.

– Wczoraj odniosłem swój pierwszy zawodowy triumf, a dziś zabieram do domu koszulkę lidera. Czuję się z tego powodu wyjątkowo. Miniony tydzień był wspaniałym doświadczeniem. Właśnie dlatego chciałbym podziękować drużynie za jej wsparcie i pomoc w osiągnięciu tego zwycięstwa – bez nich by się nie udało. Finałowy etap nie należał do łatwych, przez cały dzień musieliśmy mocno naciskać na pedały. Thomas De Gendt po raz kolejny wykonał niesamowitą pracę, kontrolując ucieczkę

– mówił Maxim Van Gils cytowany przez biuro prasowe Lotto Soudal.

Belga czeka teraz kilka dni odpoczynku – jego kolejnymi startami będą hiszpańskie wyścigi – Clasica Jaen Paraiso Interior (14.02) i Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol (16-20.02).

Lotto Soudal ma za sobą bardzo dobry początek sezonu – jej kolarze triumfowali aż w pięciu wyścigach. Poza trzema zwycięstwami, wywalczonymi w Arabii Saudyjskiej przez Caleba Ewana i Maxima Van Gilsa, w tym roku wygrywali już Tim Wellens (Trofeo Serra de Tramuntana) i Arnaud De Lie (Trofeo Playa de Palma – Palma).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments