fot. Bahrain – Victorious

Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious) był najlepszy na ściance Abu Rakah. W dwójkowym finiszu Kolumbijczyk pokonał Andreę Bagiolego (Quick-Step Alpha Vinyl). Kolarz Bahrain – Victorious wystartuje do jutrzejszego etapu w koszulce lidera.

Organizatorzy Saudi Tour przygotowali na dziś ponad 160-kilometrowy odcinek, startujący pod Taibah University. Trasa była pagórkowata i, podobnie jak wczoraj, ulokowano na niej dwie lotne i jedną bonusową premię. Etap kończył się na około 1,5-kilometrowym wzniesieniu, o nachyleniu oscylującym w okolicach 8%.

Początek drugiego aktu zmagań w Saudi Tour był bliźniaczo podobny do wczorajszego – tuż po starcie zawiązał się trzyosobowy odjazd. Ponownie utworzyli go Martin Uriandstad (Uno-X Pro Cycling Team), który dziś jechał w wyróżniającym się trykocie najaktywniejszego zawodnika, a także Polychronis Tzortzakis (Kuwait Pro Cycling Team). Trzecim muszkieterem został zawodnik Terengganu Polygon Cycling Team – Jeroen Meijers. Szybkie utworzenie się i odpuszczenie ucieczki nie były jednak jedynymi podobieństwami do wczorajszego etapu – w transmisji znów brakowało obrazu z trasy.

Zamiast tego mogliśmy dowiedzieć się co nieco o historii Al-Uli, a także zajrzeć do samochodów takich ekip, jak Team DSM czy Team Arkea Samsic. W międzyczasie kolorowa karawana gnała przez pustynne szosy. Harcownicy zgodnie współpracowali, dzięki czemu byli w stanie utrzymać około 4-minutową przewagę przez znaczną część etapu. Obydwie lotne premie padły łupem Martina Urianstada, dzięki czemu umocnił się on na prowadzeniu w klasyfikacji najaktywniejszego kolarza wyścigu.

Z czasem przewaga czołowej trójki stopniowo zaczęła maleć – na 40 kilometrów do kreski jechali oni już tylko minutę i 40 sekund przed główną grupą. Niedługo później – podczas gdy operatorzy kamer zabrali widzów na niezwykłą wycieczkę dookoła vana B&B Hotels – KTM – samolot nadający sygnał zdołał dolecieć nad peleton i po raz drugi w tegorocznej edycji Saudi Tour mieliśmy okazję zobaczyć kolarzy na żywo.

Na początku realizator zdecydował się pokazać nam Ruia Costę i Felixa Großa (UAE Team Emirates), pobierających żele i bidony z drużynowego samochodu. Niemiecko-portugalska para chwilę później dołączyła do swoich kolegów z ekipy, kręcących na czele peletonu. Poza koszulkami UAE Team Emirates, z przodu głównej grupy można było dostrzec między innymi zawodników Quick-Step Alpha Vinyl czy Lotto Soudal.

Najciekawszymi wydarzeniami kolejnych kilkunastu kilometrów były defekty Kamila Gradka (Bahrain – Victorious) i Luki Mezgeca (Team BikeExchange – Jayco), a także odpadnięcie z ucieczki Polychronisa Tzortzakisa. Ostatnia sytuacja miała miejsce na 21 kilometrów do mety – niedługo przed bonusowym finiszem, który padł łupem Martina Urianstada.

Grek szybko został wchłonięty przez peleton, w przeciwieństwie do pozostałej dwójki, która przez kilka kolejnych kilometrów utrzymywała się z przodu. Na około 15 kilometrów do mety w Abu Rakah, z ucieczki zaatakował Jeroen Meijers i szybko oddalił się od współuciekiniera. Po chwili obaj kolarze jechali już w peletonie. W międzyczasie z czołowej grupy odpadł Cyril Barthe (B&B Hotels – KTM) – Francuz przestrzelił jeden z zakrętów i wypadł z szosy, najprawdopodobniej z powodu defektu.

Peleton jednak ani myślał zwalniać. Tempo nieco „siadło” na 6,5 kilometra do mety, co wykorzystał Jayde Julius (Kuwait Pro Cycling Academy), lecz nie zdołał zbyt długo utrzymać się na czele.

Od podnóża podjazdu tempo było bardzo wysokie, przez co liczba kolarzy w grupie stale malała. Jako pierwszy na atak zdecydował się Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious), do którego doskoczył Daniel Oss (TotalEnergies). Do dwójki z peletonu doskoczył Andrea Bagioli (Quick-Step Alpha Vinyl) i od razu przyspieszył, co spowodowało zerwanie z koła Daniela Ossa. Duet dojechał do mety przed główną grupą – na ostatnich metrach szybszy był Santiago Buitrago, który został liderem wyścigu. Drugie miejsce zajął Andrea Bagioli, a trzeci był Anthon Charmig (Uno-X Pro Cycling Team).

Wyniki drugiego etapu Saudi Tour 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments