Celem procesu treningowego kolarza jest poprawa prędkości poruszania się podczas wyścigu. Aby osiągnąć ten cel planuje się wykonywanie rozmaitych treningów, które w znacznej mierze mają rozwijać wydolność fizyczną. Dzięki większej wydolności fizycznej kolarz morze generować na rowerze większą moc, jak również dzięki większej wydolności fizycznej kolarza wolniej rozwija się zmęczenie i szybciej następuje wypoczynek.

Aby rozwinąć wydolność fizyczną kolarz musi regularnie wprowadzać się w stan zmęczenia. Dlatego celem wielu treningów kolarskich jest osiąganie zmęczenia. Jeśli podczas treningu udaje się osiągnąć powyższy cel, wówczas następuje adaptacja do warunków, które spowodowały zmęczenie. W ten sposób rozwija się wydolność fizyczna kolarza i poprawia moc podczas zawodów kolarskich.

Zmęczenie podczas wykonywania treningu kolarskiego – objawy

Z definicji zmęczenie jest to spadek lub brak zdolności do wykonywania pracy (jazdy na rowerze). Zmęczenie, zależnie od rodzaju treningu, może mieć różne przyczyny. Tym samym zmęczeniu będą towarzyszyły różne objawy. Najczęściej występującymi objawami zmęczenia następującego w  wyniku treningów kolarskich są:

· Zwiększanie się trudności utrzymania zadanego poziomu mocy

· Spadek mocy, zwłaszcza gdy podczas treningu wykonywane są sprinty

· Zwiększanie się stężenia mleczanu we krwi, gdy ćwiczeniom towarzyszy intensywność przekraczająca poziom FTP.

· Obniżanie się pH krwi, gdy ćwiczeniom towarzyszy intensywność przekraczająca poziom FTP

· Zwiększona aktywność kinazy kreatynowej zmierzona kilkanaście – kilkadziesiąt godzin po treningu, gdy trening polega na podnoszeniu dużych ciężarów, wykonywaniu ćwiczeń biegowo – skocznościowych, schodzeniu lub zbieganiu z góry, wykonywaniu ćwiczeń w warunkach nasilonych wibracji

· Wzrost zawartości mocznika we krwi, gdy trening wymaga dużego lub intensywnego wydatku energetycznego

To ważne, żeby kolarz potrafił identyfikować objawy zmęczenia, gdyż to pozwala mu stwierdzić, czy realizuje podstawowy cel treningu fizycznego. Jeśli trening fizyczny nie prowadzi do zmęczenia, a zawodnik i trener nie potrafią tego stwierdzić, wówczas proces trenowania nie będzie efektywny. Dlatego pamiętajcie, że jeśli podczas treningu obserwujecie spadki mocy lub zwiększa się trudność jej utrzymania, to zmierzacie we właściwym kierunku!!!

Rodzaje zmęczenia w trakcie wykonywania treningu na rowerze

Tak jak pisałem wyżej – korzystnie jest, jeśli podczas treningu zauważycie u siebie objawy zmęczenia. W takiej sytuacji wiecie już, że wykonywany przez Was trening prowadzi do poprawy mocy, jaką możecie osiągać podczas wyścigów kolarskich. Jeśli jednak podczas treningu rozwija się zmęczenie, a Wy nadal będziecie kontynuowali trening, wówczas efektywność treningu w rozwoju mocy wyścigowej zaczyna spadać. Wobec tego dobrze byłoby poznać różnice pomiędzy zmęczeniem, które jest dla Was korzystne, a zmęczeniem, które będzie powodowało obniżanie efektywności procesu trenowania. Znajomość tych różnic pozwoli Wam uniknąć przypadkowych efektów, które możemy nazwać niewłaściwym wytrenowaniem.

Kiedy przerwać trening kolarski?

Gdy podczas treningu wykonujesz sprinty, to podczas każdego sprintu (jeśli trwa dłużej niż 10 sekund) powinieneś oczekiwać spadku mocy po 7-10 sekundzie wysiłku. Jeśli trening jest wykonywany metodą interwałową, wówczas moc każdego kolejnego sprintu będzie niższa. Jeśli jednak podczas treningu zaplanowany jest pełny wypoczynek, to następujący po wypoczynku sprint powinien być wykonany z mocą zbliżoną do najlepszego sprintu w całym treningu. Jeśli tak się nie stanie, to znaczy że poziom zmęczenia jest już za duży i należy przerwać trening.

Jeśli podczas treningu wykonujesz tempówki z mocą powyżej 100% FTP, to dobrze jest, jeśli podczas tempówek i w kolejnych tempówkach wzrasta częstość skurczów serca, stężenia mleczanu we krwi i trudność utrzymania mocy. Jeśli jednak dojdziesz do momentu, w którym nie utrzymasz zadanego poziomu mocy, wówczas powinieneś przerwać wykonywanie zadania. Możesz wówczas odpocząć (najlepiej aktywnie) kilka-kilkanaście minut i spróbować wrócić do wykonywania zaplanowanych zadań. Jeśli jednak po przerwie nadal nie będziesz potrafić utrzymać zadanych poziomów mocy, to znaczy że poziom zmęczenia jest już za duży i należy przerwać trening.

Jeśli podczas wielogodzinnego treningu wrośnie częstość skurczów serca (przy stałej mocy) to znaczy, że trening będzie skuteczny w rozwoju Twojej mocy wyścigowej. Jeśli jednak zauważysz, że częstość skurczów serca się obniża, to zakończ trening.

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka na ten temat na kanale na YouTube AiTrainer!

Spis treści:

0:354:55 – przykłady za długich treningów

4:556:15 – jak poznać za długi trening na podstawie pomiaru mocy?

6:157:50 – czy każdy trening należy wykonywać do spadku mocy?

7:5010:10 – skutki zbyt długich treningów

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max

kolarz morze generować” 🤯