fot. Deceuninck - Quick Step

Álvaro José Hodeg (Deceuninck Quick-Step) wygrał pierwszy etap 65. edycji wyścigu Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie. Kolumbijczyk objął, także prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Najlepszy z Polaków Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) był piętnasty.

Po wczorajszym prologu, na kolarzy dziś czekał 158-kilometrowy etap, który rozpoczynał się i kończył w Koszycach. W sumie na trasie zlokalizowano cztery kategoryzowane podjazdy, w tym wzniesienie 2. kategorii – Stos (6,8 km; 4,8%). Mimo pagórkowatego charakteru etapu wiele wskazywało na to, że na metę wpadnie duży lub nieco mniejszy peleton.

 

Ośmiu kolarzy stworzyło dziś ucieczkę dnia. W odjeździe znaleźli się: Roger AdriàJaime Castrillo (Equipo Kern Pharma), Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), Andrea Garosio (Bardiani-CSF-Faizanè), Martin Haring (Dukla Banska Bystrica), Eirik Lunder (Gazprom-RusVelo), Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli ASD) oraz Dylan Sunderland (Team Qhubeka NextHash). 73-kilometry przed metą harcownicy mieli trzy minuty przewagi nad grupą zasadniczą.

48-kilometrów przed końcem rywalizacji peleton tracił do uciekającej ósemki już niecałe dwie minuty. Tym samym nieco później wymusiło to ruchy w samym odjeździe. 28-kilometrów przed finiszem na czele samotnie jechał Jaime Castrillo. 40 sekund dalej jechała jeszcze szóstka uciekinierów. Natomiast peleton do prowadzącego Hiszpana tracił już tylko minutę.

Do zawodnika zespołu Caja Rural zdołali dołączyć Dylan Sunderland i Carl Fredrik Hagen (Israel Start-Up Nation), który nieco wcześniej dołączył do uciekinierów.

Niestety dla harcowników grupa zasadnicza okazała się bezlitosna. Uciekinierzy zostali wchłonięci przez peleton, gdy do mety pozostało już tylko nieco ponad 5000 metrów. W tym czasie w grupie zasadniczej widzieliśmy ustawione pociągi sprinterskie. W masowym sprincie, na ulicach Koszyc rozstrzygnęły się losy pierwszego etapu wyścigu Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie.

Rządy na ostatnich kilkuset metrach przejęli kolarze 'Watahy”. Po perfekcyjnym rozprowadzeniu najszybszy w samej końcówce okazał się Álvaro José Hodeg (Deceuninck – Quick Step). Tuż za Kolumbijczykiem, na drugim miejscu zafiniszował reprezentant gospodarzy – Peter Sagan (BORA – hansgrohe). Na trzeciej lokacie natomiast zameldował się Afrykaner Reinardt Janse Van Rensburg (Team Qhubeka – NextHash).

Dzięki uzyskanej bonifikacie Álvaro José Hodeg został nowym liderem klasyfikacji generalnej wyścigu „dookoła Słowacji”.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments