Foto: Photo Gomez Sport

Królewski etap La Vuelta ciclista a España z metą na niesamowicie głośno zapowiadanym Altu d’El Gamoniteiru wygrał Miguel Ángel López. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej pewnie obronił Primož Roglič.

Już dziś nastało to na co czekali chyba wszyscy kibice. Przepiękny etap z Salas na szczyt Altu d’El Gamoniteiru liczył 162,6km, a po drodze organizatorzy ulokowali aż 4 górskie premie. Były to kolejno Puertu de San Llaurienzu (9,9 km; 8,6%), Alto de la Cobertoria (7,9 km; 8,6%), Altu la Sega o del Cordal (12,2 km; 3,8%) i rzeczone już Alto d’El Gamoniteiru (14,6 km; 9,8%). Prawdziwie górska przeprawa.

W ucieczkę dnia złapało się aż 32 kolarzy, a wśród nich było sporo ciekawych nazwisk. Nas cieszyła przede wszystkim obecność Rafała Majki (UAE), który w tej ucieczce mógł powalczyć o trykot górala z Michaelem Storerem (DSM). Innymi wartymi uwagi kolarzami byli m.in. Mauri Vansevenant (DQS), Koen Bouwman (Jumbo), Rein Taaramäe (Intermarché), Harm Vanhoucke (Lotto), Fabio Aru (Qhubeka), Gianluca Brambilla (Trek), Gorka Izagirre (Astana) czy Patrick Gamper (BORA – hansgrohe).

Przewaga ucieczki szybko ustabilizowała się na niezbyt wysokim poziomie 3-4 minut. W peletonie tempo nadawała głównie drużyna Bahrain – Victorious, która to jako jedyna nie miała nikogo wśród 32 harcowników.

U podnóża widocznego powyżej Puertu de San Llaurienzu (9,9 km; 8,6%) różnica zaczęła ponownie wzrastać. Wszystko za sprawą tego, że w peletonie pracowali tylko Yukiya Arashiro i okazjonalnie Jan Tratnik, a z przodu współpraca układała się całkiem dobrze. Niestety w walce na kresce o wygraną na górskiej premii lepszy okazał się być Michael Storer, a Rafałowi Majce koło wystawił jeszcze jego kolega klubowy Thymen Arensman.

I tak oto kolarze ruszyli w stronę kolejnej trudności, a różnica na 100km przed metą wynosiła około 4,5 minuty. Niestety coś zaczęło się niedługo później rozjeżdżać, a gdy kolarze dotarli do Alto de la Cobertoria (7,9 km; 8,6%) to różnica spadła o kolejną minutę. Trzeba przyznać, że prawdziwy dzień konia miał dziś Japończyk z Bahrainu wykonujący tytaniczną pracę w peletonie.

W drugiej części wspinaczki na samotny atak zdecydował się Michael Storer i to on z przewagą ponad minuty wygrał kolejną górską premię. Polak wyraźnie odpuścił sobie walkę o koszulkę w grochy, tematem więc pozostał jedynie ewentualny triumf etapowy. Trzeba było jednak coś zacząć robić, bo strata do Australijczyka dość dynamicznie rosła.

W pościg za Storerem ruszył jedynie Pelayo Sánchez, ale kolarzowi Burgos-BH nie udało się za wiele zdziałać. Tym samym na płaskim Michael miał już 2 minuty nad 20-osobową grupą z Rafałem Majką i 5 minut nad peletonem prowadzonym przez Bahrain.

Podczas dojazdu do Altu la Sega o del Cordal (12,2 km; 3,8%) kontrolę w głównej grupie przejął Movistar Team i był to bardzo mocny zaciąg. Już u podnóża tej góry praktycznie skasowali oni wszystkich uciekinierów poza Australijczykiem, a samotnemu Storerowi zostały ledwie 2 minuty zapasu.

Tuż przed szczytem z peletonu wyskoczyli Mikel Bizkarra (Euskalel) i jadący w grochach, acz na ten moment tracący je na rzecz kolegi klubowego jadącego na czele Romain Bardet (DSM). Zyskali oni około 20 sekund nad peletonem przed szczytem premii 3. kategorii i tym samym od mety dzieliły nas tylko mokre zjazdy oraz potężna Alto d’El Gamoniteiru (14,6 km; 9,8%).

Francuz niedługo przed początkiem wspinaczki zostawił za plecami Baska, ale różnica między nim a grupą, w której przez chwilę pracował Rafał Majka była niewielka. Bardet został skasowany, a do przodu w jego miejsce równie nieśmiało skoczył jego rodak Geoffrey Bouchard (AG2R). Trzeba jednak jasno przyznać, że na początku podjazdu nie działo się praktycznie nic.

Na 10km przed metą kolejnym atakującym kolarzem okazał się być David de la Cruz (UAE). Hiszpan doszedł do Francuza, acz wszystko to działo się nadal przeszło 2 minuty za plecami świetnie dysponowanego Australijczyka. Lider ekipy z Emiratów okazał się być bardzo dobrze dysponowany i po 2km swojej akcji miał już tylko minutkę do Storera.

Obrazu małej komedii dopełnił fakt, że na 8km przed metą królewskiego etapu na czoło peletonu wyszli kolarze Intermarché. Wszystko za sprawą tego, że 13. kolarza klasyfikacji generalnej (Davida de la Cruza) gonić chciał będący oczko wyżej Louis Meintjes. Fajna walka, ale czego innego spodziewać się można było po królewskim etapie.

7km przed metą Hiszpan złapał ostatniego harcownika dnia, czyli Michaela Storera i tym samym zaczął „mknąć” z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę ku mecie. Jan Hirt dał jednak na tyle solidną zmianę, że różnica między grupami zaczęła dynamicznie maleć.

Pod bramą oznaczającą 5000 metrów do mety zaatakował Egan Bernal, a do jego koła pierwotnie doskoczył tylko Primož Roglič. Po chwili doszli kolejni kolarze, niemniej źle to wyglądało dla Jacka Haiga i Adama Yatesa. Tym samym 30 sekund za de la Cruzem znalazła się dwójka z Jumbo-Visma, tyleż samo kolarzy Movistaru i właśnie atakujący Kolumbijczyk.

Po kolejnym kilometrze oglądania się na siebie zaatakował Miguel Ángel López. Tempo za nim dyktował Sepp Kuss, acz popularny Superman ładnie zyskiwał. Na 3km przed metą miał już tylko 10 sekund do dzielnego Hiszpana jadącego na czele i około 15 sekund zapasu nad połączoną za jego plecami grupką faworytów.

2700m przed kreską ładnym pociągnięciem Kolumbijczyk minął Davida de la Cruza i ruszył po etap. Przewaga wzrosła szybko do pół minuty i zdawało się, że to filigranowy López będzie zwycięzcą. Wszystko toczyło się jednak jak w zwolnionym tempie ze względu na okropne wręcz stromizny.

Na 2100m przed końcem zaatakował Primož Roglič. Na jego kole usiadł tylko Enric Mas i Egan Bernal, szybko doszli po tym skoku Davida de la Cruza. Słoweniec wyraźnie chciał zapolować na czwarty etapowy triumf. Lider walczył, starał się, ale nie potrafił dogonić Kolumbijczyka i to Miguel Ángel López wygrywa na Altu d’El Gamoniteiru.

Kolejne miejsca zajęli Primož Roglič oraz Enric Mas. Tym samym już bardzo blisko wygranej w całym wyścigu znajduje się Słoweniec z Team Jumbo-Visma, a pozostałe 2 miejsca na podium zająć mogą kolarze Movistaru.

Wyniki 18. etapu:

1  LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 4:41:21
2  ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma 0:14
3  MAS Enric Movistar Team 0:20
4  BERNAL Egan INEOS Grenadiers 0:22
5  HAIG Jack Bahrain – Victorious 0:58
6  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
7  MÄDER Gino Bahrain – Victorious ,,
8  MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
9  KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 1:06
10  YATES Adam INEOS Grenadiers 1:07
11  KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 1:57
12  BARDET Romain Team DSM 2:49
13  LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo 3:07
14  BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 3:38
15  POELS Wout Bahrain – Victorious 3:57
16  DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 4:01
17  CABEDO Óscar Burgos-BH 4:12
18  MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 4:23
19  NIEVE Mikel Team BikeExchange 4:47
20  MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi 5:05
21  EIKING Odd Christian Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 5:24
22  BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi 5:27
23  ZEITS Andrey Team BikeExchange ,,
24  HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 5:33
25  CAMARGO Diego Andrés EF Education – Nippo 6:00
26  CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 6:22
27  GROßSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe 6:49
28  CRAS Steff Lotto Soudal 7:38
29  BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 8:02
30  ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 8:14
31  OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 8:55
32  PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
33  BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 9:21
34  MADRAZO Ángel Burgos-BH ,,
35  SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 10:57
36  ARENSMAN Thymen Team DSM ,,
37  STORER Michael Team DSM 11:25
38  IZAGIRRE Ion Astana – Premier Tech 12:11
39  ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi 12:28
40  ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe 12:35
41  AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA 12:37
42  PRODHOMME Nicolas AG2R Citroën Team 13:59
43  CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team ,,
44  SÁNCHEZ Pelayo Burgos-BH 14:51
45  TUSVELD Martijn Team DSM 16:00
46  MAJKA Rafał UAE-Team Emirates 16:07
47  GIBBONS Ryan UAE-Team Emirates ,,
48  NAVARRO Daniel Burgos-BH ,,
49  GENIETS Kevin Groupama – FDJ 16:11
50  ROJAS José Joaquín Movistar Team 17:34
51  HAMILTON Lucas Team BikeExchange 18:15
52  CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA 21:30
53  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates 21:36
54  OKAMIKA Ander Burgos-BH 22:43
55  PALZER Anton BORA – hansgrohe 25:28
56  ROUX Anthony Groupama – FDJ 25:32
57  VINE Jay Alpecin-Fenix 25:40
58  FINÉ Eddy Cofidis, Solutions Crédits 25:51
59  ERVITI Imanol Movistar Team 26:01
60  GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
61  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
62  IZAGIRRE Gorka Astana – Premier Tech ,,
63  SCHULTZ Nick Team BikeExchange ,,
64  HAMILTON Chris Team DSM ,,
65  CHEREL Mikaël AG2R Citroën Team ,,
66  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
67  HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits ,,
68  MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi ,,
69  CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team ,,
70  AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
71  BAGÜES Aritz Caja Rural – Seguros RGA ,,
72  TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team ,,
73  TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
74  PICCOLI James Israel Start-Up Nation ,,
75  CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo 26:26
76  ARU Fabio Team Qhubeka NextHash 26:56
77  VANSEVENANT Mauri Deceuninck – Quick Step 27:07
78  KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo ,,
79  DEWULF Stan AG2R Citroën Team 27:14
80  SIMMONS Quinn Trek – Segafredo ,,
81  TRATNIK Jan Bahrain – Victorious 28:29
82  VAN HOOYDONCK Nathan Team Jumbo-Visma ,,
83  POLANC Jan UAE-Team Emirates ,,
84  CORT Magnus EF Education – Nippo 31:28
85  KRON Andreas Lotto Soudal ,,
86  LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ ,,
87  CLAEYS Dimitri Team Qhubeka NextHash 31:39
88  HAGA Chad Team DSM 31:47
89  PADUN Mark Bahrain – Victorious ,,
90  VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech ,,
91  PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers 32:34
92  MATTHEWS Michael Team BikeExchange 33:12
93  PLANCKAERT Edward Alpecin-Fenix 33:42
94  BOL Jetse Burgos-BH ,,
95  NIV Guy Israel Start-Up Nation ,,
96  DE TIER Floris Alpecin-Fenix 33:56
97  PIDCOCK Thomas INEOS Grenadiers 34:05
98  KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
99  BAGIOLI Andrea Deceuninck – Quick Step 35:00
100  NIBALI Antonio Trek – Segafredo ,,
101  CANAL Carlos Burgos-BH ,,
102  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 35:25
103  VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 36:02
104  TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates ,,
105  GAMPER Patrick BORA – hansgrohe ,,
106  BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation ,,
107  THWAITES Scott Alpecin-Fenix ,,
108  SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka NextHash ,,
109  CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA ,,
110  LAZKANO Oier Caja Rural – Seguros RGA 36:05
111  DENZ Nico Team DSM ,,
112  KIRSCH Alex Trek – Segafredo 37:31
113  SCULLY Tom EF Education – Nippo ,,
114  HOWSON Damien Team BikeExchange ,,
115  KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
116  SOTO Antonio Jesús Euskaltel – Euskadi ,,
117  VAN MELSEN Kévin Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
118  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
119  LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka NextHash ,,
120  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
121  BARCELÓ Fernando Cofidis, Solutions Crédits ,,
122  VERMEERSCH Florian Lotto Soudal ,,
123  STANNARD Robert Team BikeExchange ,,
124  MEZGEC Luka Team BikeExchange ,,
125  KRIEGER Alexander Alpecin-Fenix 37:55
126  MODOLO Sacha Alpecin-Fenix 38:23
127  BOU Joan Euskaltel – Euskadi 39:21
128  VAN GILS Maxim Lotto Soudal ,,
129  NATAROV Yuriy Astana – Premier Tech 39:23
130  LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
131  HENAO Sergio Team Qhubeka NextHash ,,
132  MONIQUET Sylvain Lotto Soudal ,,
133  ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious 39:28
134  BROWN Connor Team Qhubeka NextHash 39:33
135  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 39:54
136  ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits ,,
137  VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 39:57
138  MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
139  DAINESE Alberto Team DSM 40:02
140  MINALI Riccardo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
141  HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 40:05
142  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 40:12
143  VAN LERBERGHE Bert Deceuninck – Quick Step 40:54
144  ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
145  SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
146  JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
147  ČERNÝ Josef Deceuninck – Quick Step ,,
148  LAAS Martin BORA – hansgrohe ,,
DNF  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA
DNF  RUBIO Diego Burgos-BH
DNS  VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers
DNS  VERONA Carlos Movistar Team

 

Klasyfikacja generalna po 18. etapach (top25):

1  ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma 73:24:25
2  MAS Enric Movistar Team 2:30
3  LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 2:53
4  HAIG Jack Bahrain – Victorious 4:36
5  BERNAL Egan INEOS Grenadiers 4:43
6  YATES Adam INEOS Grenadiers 5:44
7  KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 6:02
8  MÄDER Gino Bahrain – Victorious 7:48
9  MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 8:31
10  MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 9:02
11  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 9:24
12  EIKING Odd Christian Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 13:15
13  GROßSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe 13:35
14  KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 17:55
15  LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo 18:03
16  BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 36:19
17  ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 39:14
18  CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 52:15
19  CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 55:22
20  OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 56:56
21  CABEDO Óscar Burgos-BH 58:57
22  BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 1:07:48
23  MAJKA Rafał UAE-Team Emirates 1:10:14
24  CRAS Steff Lotto Soudal 1:10:38
25  VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech 1:11:48

 

Klasyfikacja górska po 18. etapach (top5):

1  STORER Michael Team DSM 59
2  BARDET Romain Team DSM 54
3  ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma 48
4  CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 33
5  MAJKA Rafał UAE-Team Emirates 33

 

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr

A może jeszcze dopisać ile traci przy koszulce do lidera najlepszego górala ? Bo dla tego lajka jak ja to sie nic do wiedziałem.