fot. Clasica San Sebastian

Neilson Powless (EF Education-NIPPO) pokonał w trójkowym finiszu Mateja Mohorica (Bahrain-Victorious) oraz Mikela Honore (Deceuninck-Quick Step), wygrywając baskijski wyścig jednodniowy Clasica San Sebastian. 

Po emocjach olimpijskich nadszedł czas na najpiękniejszy i najbardziej prestiżowy jednodniowy wyścig w Hiszpanii, czyli Clásica San Sebastian (bask. Donostia Klasikoa). To próba dla kolarzy charakteryzujących się dużą mocą i jednocześnie dobrze radzących sobie na niełatwych baskijskich podjazdach. Na trasie liczącej 223,5 kilometra zaplanowano sześć oznaczonych podjazdów, a łączna liczba metrów przewyższenia to 4 tys.

Kluczowe dla losów wyścigu były tradycyjnie trzy ostatnie podjazdy, czyli Jaizkibel, Erlaitz oraz Murgil Tontorra, którego szczyt znajdował się 8 kilometrów przed metą. Dwa ostatnie to krótkie wspinaczki, wymagające zaledwie kilku minut wysiłku, ale miejscami bardzo strome, z nachyleniem sięgającym kilkunastu procent.

Chociaż wyścig jest stosunkowo młody, bo pierwsza edycja została rozegrana w 1981 roku, to od tego czasu zdążył ugruntować swoją wysoką pozycję w międzynarodowym kalendarzu. W tym roku obsada była naprawdę znakomita, a ponadto szereg rozmaitych okoliczności sprawił, że nastąpiło kilka znaczących powrotów – między innymi Mikela Landy czy wspaniałego kolumbijskiego duetu Egan Bernal/Dani Martinez z drużyny Ineos Grenadiers. W peletonie była również drużyna Euskaltel-Euskadi, dla której jest to jeden z ważniejszych startów w rogu – “La marea naranja” jest bowiem z Kraju Basków i w przyszłości chce wrócić na poziom World Tour.

Na liście startowej nie było Polaków.

Na początku wyścigu stworzyła się licząca aż trzynastu zawodników ucieczka dnia w składzie: Lilian Calmejane, Mikael Cherel (AG2R Citroen), Valerio Conti, Alexandr Riabushenko (UAE Team Emirates), Javier Romo (Astana-Premier Tech), Johann Jacobs, Jose Joaquin Rojas (Movistar), Jeremy Cabot (Total Direct Energie), Jon Barrenetxea (Caja Rural), Mikel Bizkarra (Euskaltel-Euskadi), Oscar Cabedo (Burgos-BH), Xandres Verloesem (Lotto-Soudal), Romain Hardy (Arkea-Samsic).

Do podjazdu Jaizkibel nie praktycznie nic, dlatego warto w tym miejscu odnotować, że sprawdziły się zapowiedzi pogodowe i kolarzom na trasie towarzyszyły opady deszczu, utrudniające przede wszystkim szybkie i trudne technicznie zjazdy. Temperatura powietrza wynosiła 19 stopni, ale odczuwalna z powodu opadów deszczu z pewnością była niższa.

Do momentu rozpoczęcia słynnej dla wyścigu Donostia Klasikoa wspinaczki pod Jaizkibel przewaga czołówka wahała się około czterech minut. Na podjeździe ucieczka zaczęła się oczywiście dzielić, a samotnego ataku podjął się Javier Romo, który jako pierwszy wjechał na szczyt.

Na zjeździe z Jaizkibel z peletonu zaatakował Matej Mohoric, któremu co prawda udało się dojechać do “pozostałości” z ucieczki dnia, ale w tym momencie (na wypłaszczeniu prowadzącym do kolejnego podjazdu) na plecach siedział im już peleton.

Tymczasem w peletonie doszło do kraksy, w której uczestniczyło trzech kolarzy drużyny BORA-hansgrohe: Wilco Keldermann, Giovanni Aleotti oraz Matteo Fabbro. Na zdjęciach telewizyjnych było widać znajdującego się przy swoich podopiecznych Sylwestra Szmyda, który pełnił na tym wyścigu także rolę dyrektora sportowego.

W momencie, gdy realizator transmisji koncentrował się na uczestniczących w kraksie kolarzy BORA-hansgrohe, peleton dogonił ucieczkę, a już na podjeździe Erlaitz także Javiera Romo. Tymczasem z peletonu zaatakował Mikel Landa, z którym odjechał Simon Carr. Carr był nieco mocniejszy na podjeździe od Baska i samotnie wjechał na szczyt. Landa został później doścignięty, a kolarza EF Education-NIPPO wchłonęła grupa kontratakująca z peletonu na płaskim dojeździe pomiędzy podjazdami Erlaitz a Murgil Tontorra.

I tak przez linię mety na czele z przewagą 45 sekund przejechali następujący zawodnicy: Mikel Honore (Deceuninck-Quick Step), Simon Carr, Neilson Powless (EF Education NIPPO), Matej Mohoric (Bahrain-Victorious) oraz Lorenzo Rota (Intermarche Wanty Gobert). Pogoń w drugiej grupie prowadziła drużyna Trek-Segafredo, choć 10 kilometrów przed metą przewaga wzrosła do ponad minuty.

Na ostatnim podjeździe od pierwszej grupy odpadł atakujący wcześniej Simon Carr i natychmiast zaatakował jego kolega z drużyny Powless, jednak nie udało mu się uzyskać większej przewagi. Dobrze dysponowany był Matej Mohoric, który wydawał się mieć wszystko pod kontrolą.

Niecałe 5 kilometrów przed metą, na jednym z trudnych zakrętów w prawo (tym, samym, na którym kłopoty w wyścigu kobiet miała Annemiek Van Vleuten), przewrócili się Honore oraz Rota. Tymczasem na ostatnie dwa kilometry razem wjechali Powless i Mohoric, ale dosłownie chwilę później udało się do nich dołączyć Mikelowi Honore.

O losach wyścigu rozstrzygnął trójkowy finisz, który najpierw rozpoczął Matej Mohoric, ale niestety dla Słoweńca kreska była za daleko. Najszybszy okazał się Neilson Powless. Dla 24-latka jest to pierwsze zwycięstwo w profesjonalnej karierze kolarskiej.

Pełne wyniki: 

1 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 5:34:31
2 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious
3 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep
4 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:00:30
5 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:04
6 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
7 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
8 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
9 Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers
10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
11 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Movistar Team
12 Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal
13 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
14 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
15 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:01:08
16 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers 0:01:09
17 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:36
18 Juan Ayuso Pesquera (Spa) Team Colpack Ballan
19 Ruben Guerreiro (Por) EF Education-Nippo
20 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
21 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis
22 Simon Yates (GBr) Team BikeExchange
23 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM
24 Sam Oomen (Ned) Jumbo-Visma
25 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
26 Jai Hindley (Aus) Team DSM 0:01:39
27 Adam Yates (GBr) Ineos Grenadiers
28 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team 0:02:02
29 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation 0:02:51
30 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep
31 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:03:59
32 Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo
33 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
34 Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain Victorious
35 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
36 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal 0:04:23
37 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
38 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ 0:04:26
39 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal
40 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
41 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
42 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
43 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
44 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
45 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
46 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech 0:04:49
47 Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange 0:04:54
48 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 0:05:00
49 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
50 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:05:20
51 David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates 0:05:41
52 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team BikeExchange 0:05:56
53 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:06:38
54 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers 0:06:41
55 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech
56 Koen Bouwman (Ned) Jumbo-Visma
57 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:07:23
58 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 0:09:24
59 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
60 Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team
61 José Rojas (Spa) Movistar Team
62 Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma
63 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma
64 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team
65 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
66 Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis
67 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 William Barta (USA) EF Education-Nippo
69 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
70 Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
71 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
72 Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
73 Quinten Hermans (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:41
74 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
75 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
76 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation
77 Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ
78 Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
79 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 0:10:22
81 Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma 0:10:55
82 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
83 Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:11:29
84 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:12:27
85 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 0:14:06
86 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
87 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos
88 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
89 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
90 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
91 Yevgeniy Fedorov (Kaz) Astana-Premier Tech
92 Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
93 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
94 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie
95 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
96 Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
97 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma
98 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
99 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
100 Chris Harper (Aus) Jumbo-Visma 0:15:26
DNF Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
DNF Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
DNF Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
DNF François Bidard (Fra) AG2R Citroën Team
DNF Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team
DNF Mikaël Cherel (Fra) AG2R Citroën Team
DNF Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
DNF Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
DNF Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
DNF Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates
DNF Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech
DNF Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
DNF Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo
DNF Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
DNF Giovanni Aleotti (Ita) Bora-Hansgrohe
DNF Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe
DNF Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
DNF Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
DNF Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
DNF Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe
DNF Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
DNF Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation
DNF Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation
DNF Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
DNF Alexys Brunel (Fra) Groupama-FDJ
DNF Clément Davy (Fra) Groupama-FDJ
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
DNF Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo
DNF Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
DNF Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
DNF Daniel Martinez Poveda (Col) Ineos Grenadiers
DNF Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
DNF Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie
DNF Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
DNF Florian Maitre (Fra) Total Direct Energie
DNF Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
DNF Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain Victorious
DNF Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious
DNF Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
DNF Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
DNF Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Qhubeka Assos
DNF Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos
DNF Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
DNF Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
DNF André Carvalho (Por) Cofidis
DNF Nathan Haas (Aus) Cofidis
DNF Natnael Berhane (Eri) Cofidis
DNF Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Romain Combaud (Fra) Team DSM
DNF Chad Haga (USA) Team DSM
DNF Nicolas Roche (Irl) Team DSM
DNF Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
DNF Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
DNF Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH
DNF Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
DNF Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
DNF Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
DNF Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal
DNF Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
DNF Xandres Vervloesem (Bel) Lotto Soudal
DNF Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic
DNF Matis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
DNF Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma
DNF Jordi Lopez Caravaca (Spa) Equipo Kern Pharma
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments