fot. Tomasz Markowski/Małopolski Wyścig Górski

W ten weekend poznamy nazwiska kolarzy i kolarek, które przez najbliższy rok będą ścigać się w koszulce z orłem. Kandydatów i kandydatek do triumfu jak zwykle jest wiele, co zwiastuje emocjonującą rywalizację.

Trasa

Zawodnicy i zawodniczki wszystkich kategorii będą ścigać się na pofałdowanych pętlach ze startem i metą w centrum Kartuz. Wszystkie wyścigi będą rozpoczynały się od 52-kilometrowej rundy. Jej trasa jest naszpikowana krótkimi podjazdami – większość z nich nie jest ciężka, ale ze względu na ich mnogość, na pewno dadzą się we znaki kolarzom i kolarkom. Najtrudniejsza będzie pierwsza część dużej pętli – tam zawodnicy i zawodniczki będą podjeżdżali między innymi pod Dziewczą Górę (7,3 km po starcie), Bącką Hutę (22,5 km po starcie) czy Mojusz (24,5 km po starcie). Są to głównie kilkusetmetrowe wzniesienia, których nachylenie momentami sięga kilkunastu procent.

Profil małej pętli wygląda o wiele bardziej łagodnie – i tak też jest w rzeczywistości. Najtrudniejsze wzniesienia zlokalizowane są niedługo po starcie, przy Jeziorze Klasztornym Dużym, oraz w połowie drogi, w Chmielnie, gdzie wczoraj odbywały się wyścigi indywidualnej jazdy na czas. Meta ulokowana będzie na lekkim, około 2-procentowym podjeździe. Na ostatnich 500 metrach kolarze i kolarki będą musieli pokonać dwa 90-stopniowe zakręty, więc, w przypadku finiszu z większej grupy, dobre ustawienie będzie kluczem do zwycięstwa. Dodatkowo w samej końcówce droga ulega sporemu zwężeniu, co będzie kolejnym utrudnieniem.

Juniorzy oraz elita i U23 kobiet będą pokonywały 3 małe rundy, co w połączeniu z dużą pętlą da 133 kilometry. Juniorki i tandemy będą rywalizować na 79-kilometrowej trasie (1 duża pętla + jedna mała), natomiast kolarze elity i U23 mężczyzn przejadą łącznie 187 kilometrów – po pokonaniu dużej pętli będą ścigali się na pięciu małych okrążeniach.

Profil dużej pętli (52 km)
Profil małej pętli (27 km)
Faworyci i faworytki

Tu robi się najciekawiej – wyścigi o mistrzostwo kraju mają to do siebie, że niezwykle trudno je przewidzieć. O zwycięstwie może zadecydować finisz z okrojonego peletonu, ale dojazd do mety kilkuosobowej akcji, która pasuje większości zainteresowanych, również nie będzie zaskoczeniem. Scenariuszy rozegrania wyścigu jest mnóstwo – równie wiele zawodników i zawodniczek może w ten weekend stanąć na najwyższym stopniu podium w koszulce z orłem.

Mężczyźni OPEN

Wielu szybkim zawodnikom (i ich ekipom) może zależeć na dojeździe do mety większej grupy. W przypadku takiego rozwiązania groźni będą tacy kolarze, jak aktualny mistrz Polski, Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB), Szymon Sajnok (Cofidis, Solutions Credits), Patryk Stosz (Voster ATS Team), Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Bartosz Rudyk (TC “Chrobry” SCOTT Głogów) czy Bartłomiej Proć (KK Pogoń Mostostal Puławy; U23).

Ułatwieniem dla kolarzy polskich ekip będzie fakt, że w wyścigu będą mogli liczyć na swoich kolegów z drużyny, którzy również mogą powalczyć o dobry wynik, a nawet zwycięstwo. W przypadku grup kontynentalnych – HRE Mazowsze Serce Polski i Voster ATS Team – takich zawodników jest bardzo dużo, między innymi: Paweł Bernas, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek, Adrian Banaszek czy Marceli Bogusławski w HRE Mazowsze Serce Polski, a także Maciej Paterski, Paweł Franczak, Sylwester Janiszewski czy Szymon Krawczyk (Voster ATS Team).

Nie można też skreślać takich kolarzy, jak Łukasz Wiśniowski (Team Qhubeka ASSOS), Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe), Michał Paluta (Global6Cycling), Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic), Kamil Gradek (Vini Zabu) czy Michał Gołaś (INEOS Grenadiers). Z dobrej strony mogą też pokazać się orlicy – na przykład Radosław Frątczak, Adam Kuś (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Paweł Szóstka, Damian Bieniek (TC “Chrobry” SCOTT Głogów), Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling), Karol Wawrzyniak (KS Pogoń Mostostal Puławy), Szymon Tracz (Team NIPPO-Provence-PTS Conti) czy Michał Gałka (Maloja Pushbikers).

Kobiety OPEN

Główną faworytką do zwycięstwa w Kartuzach wydaje się być broniąca tytułu Marta Lach (Ceratizit – WNT Pro Cycling). Z dobrej strony pokazać mogą się też inne kolarki drużyn UCI – Małgorzata Jasińska (Burgos Alimenta WCS), Anna Plichta (Lotto Soudal Ladies) czy Marta Jaskulska (Liv Racing; U23).

Należy też pamiętać o zawodniczkach ścigających się w polskich ekipach. Przewagę liczebną nad resztą stawki będą miały MAT ATOM Deweloper Wrocław / Fundacja BB i TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team. W barwach obu tych drużyn wystąpią potencjalne kandydatki do podium. W składzie ekipy z Wrocławia znalazły się między innymi prezentująca świetną formę Dominika Włodarczyk, Wioleta Furtak, Julia Kowalska (U23), Monika Brzeźna, Agnieszka Skalniak-Sójka, a także Łucja Pietrzak i Katarzyna Wilkos, które w ubiegłym roku stały na podium w elicie.

W koszulkach TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team pojadą medalistki Mistrzostw Polski 2020 do lat 23. – Anna Sagan (brąz) i Karolina Kumięga (złoto). Oprócz nich, wśród orliczek klasyfikowana będzie też Natalia Krześlak. Groźne mogą być też Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Dorota Przęzak i Aurela Nerlo.

Warto też zwrócić uwagę na Darię i Wiktorię Pikulik (KK Ziemia Darłowska) i Nikol Płosaj (UKS Mróz TFP “Jedynka” Kórnik).

Juniorzy

W zmaganiach juniorów należy zwrócić uwagę między innymi na kolarzy, którzy dobrze zaprezentowali się w czwartek w indywidualnej jeździe na czas, jak Mateusz Gajdulewicz, Michał Pomorski (Warszawski Klub Kolarski), Kacper Gieryk (KTK Kalisz) czy Dominik Ratajczak i Hubert Grygowski (UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń).

Jedynym juniorem, który wystartuje w jutrzejszym wyścigu, a w ubiegłym roku stał na podium Mistrzostw Polski, będzie Kacper Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy). W tym roku z dobrej strony pokazywali się też Mikołaj Szulik (UKS Avatar), Julian Kot (KS Społem Łódź), Michał Rząca (ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziądz), Ignacy Chmielewski (WLKS Krakus BBC Czaja), Marek Kapela (Świt / Mazowsze Serce Polski Cycling Team) czy Igor Sęk (UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń).

Juniorki

Tytułu sprzed roku bronić będzie Wiktoria Milda z ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziądz. Na starcie staną też zwyciężczynie tegorocznych wyścigów z cyklu Pucharu Polski – Olga Wankiewicz (UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń) i Maja Wróblewska (KK Ziemia Darłowska). O dobry wynik mogą pokusić się też między innymi Tamara Szalińska (UKS Mróz TFP “Jedynka” Kórnik),  Maja Tracka, Oliwia Kępczyńska (ALKS STAL Grudziądz), a także Malwina Mul (KLKS “Azalia” Brzóza Królewska).

Program wyścigów

Sobota, 19 czerwca

09:00 – start Juniorów

14:00 – start Elity kobiet i U-23 kobiet

Niedziela, 20 czerwca

09:00 – start Tandemów

09:05 – start Juniorek

12:00 – start Elity i U-23 Mężczyzn

Portal NaSzosie.pl będzie przeprowadzał tekstowe relacje ze wszystkich wyścigów ze startu wspólnego.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments