fot. Getty Sport

Elia Viviani (Cofidis) wygrał finisz z peletonu, który rozstrzygnął losy pierwszego etapu wyścigu Adriatica Ionica Race. Włoch został również pierwszym liderem klasyfikacji generalnej. Na czwartym miejscu finiszował Kuba Mareczko (Vini Zabu). 

Pierwszy etap trzydniowego włoskiego wyścigu Adriatica Ionica Race (kat. 2.1) prowadził z Triestu do Aviano i liczył 185,3 km. Profil powinien sprzyjać najszybszym kolarzom w peletonie, którzy tego dnia stanęli właściwie przed jedyną szansą na walkę o etapowe zwycięstwo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ostatni kilometr był dość skomplikowany, bowiem jeszcze 250 metrów przed metą znajdował się łuk w lewo oraz rondo. Dodatkowo szosa lekko się wznosiła, co zapewniało tak zwany finisz na wymęczenie.

W początkowej fazie etapu uformowała się czteroosobowa ucieczka w składzie: Diego Pablo Sevilla (EOLO Kometa), Luca Rastelli (Colpack), Matteo Donegà (Cycling Team Friuli ASD) oraz Davide Cattelan (Zalf Euromobil Fior).

We wcześniejszej fazie wyścigu ucieczka pomyliła drogę, w związku z czym wyścig został zneutralizowany. Kolarze z peletonu poczekali, zanim harcownicy wrócą na trasę, a także ponownie osiągną przewagę, jaką mieli w momencie popełnienia błędu. Moment oczekiwania zarejestrowała drużyna Vini Zabu.

Drużynie Vini Zabu przydarzyła się także kraksa, w której uczestniczyli Jakub Mareczko oraz Edoardo Zardini, ale obaj kolarze wrócili na rowery i kontynuowali wyścig. (całe zdarzenie miało miejsce mniej więcej 70 kilometrów przed metą).

Generalnie to był spokojny dzień, w którym peleton nie pozwolił wyrobić ucieczce przewagi większej niż dwie minuty. Sporą pracę w głównej grupie wykonała reprezentacja Włoch, w barwach której w wyścigu Adriatica Ionica Race ścigają się między innymi Elia Viviani oraz Davide Cimolai.

Ostatecznie odjazd został zlikwidowany 3 kilometry przed metą, a Viviani odniósł zwycięstwo ze stosunkową łatwością. Jest to jego pierwsza okazja do uniesienia rąk w geście triumfu po nieco ponad dwóch miesiącach, kiedy to wygrał w Cholet-Pays de la Loire.

Pierwsza dziesiątka wyścigu:

1 Elia Viviani (Ita) Italy
2 Davide Persico (Ita) Team Colpack Ballan
3 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
4 Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu’ Brado KTM
5 Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane’
6 Andrea D’Amato (Ita) Iseo-Rime-Carnovali
7 Davide Boscaro (Ita) Team Colpack Ballan
8 Edgar Andres Pinzon Villalba (Col) Colombia
9 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
10 Stefano Di Benedetto (Ita) IWD
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments