Miguel Ángel López (Movistar Team) po długiej, solowej akcji wygrał trzecią edycję Mont Ventoux Dénivelé Challenge.
We wtorek następujący po wyścigu Criterium du Dauphine został rozegrany wyścig Mont Ventoux Dénivelé Challenge, który można uznać za kolejną próbę generalną przed Tour de France, zwłaszcza że na trasie tegorocznej Wielkiej Pętli znalazł się podjazd pod „Giganta Prowansji”. Kolarze musieli zmierzyć się z bardzo wymagającą górską trasą (4400 metrów przewyższenia) na dystansie 154 kilometrów. Dwukrotnie podjeżdżali na Mont Ventoux – raz od strony Sault, a drugi raz od tradycyjnej, z miejscowości Bédoin.
W ucieczkę zabrali się: Delio Fernández (DELKO), Roger Adrià (Equipo Kern Pharma), Antoine Duchesne (Groupama – FDJ), Magnus Cort (EF Education – Nippo), Romain Hardy (Team Arkéa Samsic), Quentin Pacher (B&B Hotels p/b KTM) i Flavien Maurelet (St Michel – Auber93).
90 kilometrów przed metą prowadząca siódemka miała prawie 4 minuty przewagi. Peleton prowadziła głównie ekipa Movistaru, która w dniu dzisiejszym liczyła na dyspozycję Miguela Angela Lopeza.
Podczas pierwszego podjazdu pod Mont Ventoux ucieczka się porwała i na czele pojawili się Adrià i Pacher. Na szczycie ta dwójka miała już ponad cztery minuty przewagi nad dużą grupą. Natomiast zjazd z „Giganta Prowansji” odbywał się w całkiem niezłym tempie.
102キロ!!! #MVDC pic.twitter.com/HFYKBruMjt
— 録画実況 (@rokuga_jikkyou) June 8, 2021
Harcownicy zaczęli tracić siły podczas finałowej wspinaczki. Pierwszy odpadł kolarz Equipo Kern Pharma, a samotnie z Mont Ventoux mierzył się Francuz Quentin Pacher. W peletonie rządy przejęły ekipy AG2R Citroën Team, Movistar Team i EF Education – Nippo.
Na 13 kilometrów przed metą Pacher miał minutę przewagi nad grupką około 13 kolarzy. Wtedy na atak zdecydował się Miguel Angel Lopez (Movistar). Pacher został doścignięty przez Kolumbijczyka kilometr dalej.
Za Lopezem w pogoń zabrali się Kenny Elissonde (Trek – Segafredo), Ben O’Connor (AG2R Citroën Team), Óscar Rodríguez (Astana – Premier Tech), Enric Mas (Movistar Team) i Cristián Rodríguez (Team Total Direct Energie).
Na 9 kilometrów przed metą „Superman” Lopez miał już 90 sekund przewagi nad konkurentami. Kolarz Movistaru nie zwalniał tempa i niezagrożony podążał w stronę mety. Za nim jechali Óscar Rodríguez i Enric Mas, w kolejną grupę tworzyli Elissonde, O’Connor i Cristián Rodríguez.
Ostatecznie na szczycie Mont Ventoux Miguel Ángel López zameldował się ponad dwie minuty przed kolejnym zawodnikiem!
Drugie miejsce wywalczył Óscar Rodríguez (Astana – Premier Tech), a trzecie Enric Mas (Movistar Team).
Wyniki wyścigu:
1 | Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team | 4:30:04 |
2 | Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech | 0:02:26 |
3 | Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team | 0:02:33 |
4 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | 0:03:30 |
5 | Cristian Rodriguez Martin (Spa) Total Direct Energie | |
6 | Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo | 0:04:02 |
7 | Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo | 0:04:45 |
8 | Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo | 0:05:41 |
9 | Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team | 0:05:48 |
10 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team | 0:06:10 |
11 | Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:06:17 |
12 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | 0:06:32 |
13 | Clément Berthet (Fra) Delko | 0:06:50 |
14 | Merhawi Kudus (Eri) Astana-Premier Tech | 0:07:38 |
15 | Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:07:53 |
16 | Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH | 0:08:58 |
17 | Miguel Ángel Ballesteros (Spa) Electro Hiper Europa | 0:09:04 |
18 | Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA | 0:09:11 |
19 | Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie | 0:09:27 |
20 | Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:09:31 |
21 | Ollie Jones (NZl) Global 6 Cycling | 0:10:23 |
22 | Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:10:37 |
23 | Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:10:45 |
24 | Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:11:06 |
25 | Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ | 0:11:19 |
26 | Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:12:04 |
27 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH | 0:12:09 |
28 | Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 | 0:12:20 |
29 | Mathias Le Turnier (Fra) Delko | 0:12:56 |
30 | Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM | 0:14:03 |
31 | Lucas De Rossi (Fra) Delko | 0:14:04 |
32 | Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo | |
33 | Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team | 0:14:06 |
34 | Jose Herrada (Spa) Cofidis | 0:14:31 |
35 | Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa | 0:14:54 |
36 | Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo | 0:15:11 |
37 | Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic | 0:15:22 |
38 | Antoine Berlin (Mon) Global 6 Cycling | 0:15:52 |
39 | Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:16:09 |
40 | Eddy Fine (Fra) Cofidis | 0:16:23 |
41 | Diego Lopez Fuentes (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:17:49 |
42 | Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH | 0:18:24 |
43 | Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team | 0:19:12 |
44 | Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:19:18 |
45 | Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:19:32 |
46 | Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | 0:19:37 |
47 | Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko | |
48 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | |
49 | Logan Owen (USA) EF Education-Nippo | |
50 | Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma | |
51 | Victor Lafay (Fra) Cofidis | 0:19:53 |
52 | Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:20:23 |
53 | Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:22:00 |
54 | Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo | 0:22:53 |
55 | Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo | |
56 | Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo | |
57 | William Barta (USA) EF Education-Nippo | |
58 | Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ | 0:22:58 |
59 | Eduard Prades Reverter (Spa) Delko | 0:24:10 |
60 | Yevgeniy Fedorov (Kaz) Astana-Premier Tech | |
61 | Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
62 | Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team | 0:24:23 |
63 | Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ | 0:24:31 |
64 | Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ | 0:24:38 |
65 | Victor Martinez (Spa) Electro Hiper Europa | 0:25:14 |
66 | Campbell Pithie (NZl) Global 6 Cycling | 0:25:20 |
67 | Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH | 0:25:22 |
68 | Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH | |
69 | Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 | |
70 | Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo | |
71 | Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:25:31 |
72 | James Mitri (NZl) Global 6 Cycling | 0:25:53 |
73 | Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa | 0:26:00 |
74 | Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie | 0:27:01 |
75 | Enzo Paleni (Fra) Groupama-FDJ | 0:28:32 |
76 | Bailey O’Donnell (NZl) Global 6 Cycling | |
77 | Thomas Champion (Fra) Cofidis | 0:28:45 |
78 | Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:29:22 |
79 | Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
80 | Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team | 0:30:22 |
81 | Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie | |
82 | Eusebio Pascual (Spa) Bahrain Cycling Academy | |
83 | Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko | 0:30:46 |
84 | Clément Carisey (Fra) Delko | 0:31:46 |
85 | Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93 | 0:31:57 |
86 | Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa | 0:32:02 |
DNF | Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie | |
DNF | Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid | |
DNF | Lorenzo Germani (Ita) Groupama-FDJ | |
DNF | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH | |
DNF | Javier Gil Torregrosa (Spa) Bahrain Cycling Academy | |
DNF | Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team | |
DNF | Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
DNF | Dan Erik Hansen (Nor) Global 6 Cycling | |
DNF | Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
DNF | Adne van Engelen (Ned) Bike Aid | |
DNF | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
DNF | Marco König (Ger) Bike Aid | |
DNF | Raúl Rico Bordera (Spa) Bahrain Cycling Academy | |
DNF | Juri Hollmann (Ger) Movistar Team | |
DNF | Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
DNF | Nícolas Sessler (Bra) Global 6 Cycling | |
DNF | Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech | |
DNF | Maxime Cam (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
DNF | Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 | |
DNF | Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic | |
DNF | Matthias Schnapka (Ger) Bike Aid | |
DNF | Mansoor Jawad (Brn) Bahrain Cycling Academy | |
DNF | Lluís Mas (Spa) Movistar Team | |
DNF | Iker Ballarin Manso (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
DNF | Gerard Armillas Pubill (Spa) Electro Hiper Europa | |
DNF | Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech | |
DNF | Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
DNF | Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93 | |
DNF | Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic | |
DNF | Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid | |
DNF | Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team | |
DNF | Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma | |
DNF | Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa | |
DNF | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech | |
DNF | Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
DNF | Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93 | |
DNF | Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie | |
DNF | Jasper Pahlke (Ger) Bike Aid | |
DNF | Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ | |
DNF | Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH | |
DNF | Jonas Hjorth (Nor) Bahrain Cycling Academy | |
DNF | Emmanuel Morin (Fra) Cofidis | |
DNF | Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA | |
DNF | Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93 | |
DNS | Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie |