fot. Photo News

Uciekinier dnia Brent Van Moer (Lotto-Soudal) zaskoczył najszybszych kolarzy w peletonie, wygrał pierwszy etap oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dla 23-letniego Belga jest to pierwsze zwycięstwo w profesjonalnej karierze kolarskiej. 

Pierwszy etap tegorocznej 73. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné prowadził wokół miasta Issoire, a jego łączny dystans wynosił 181,8 km. Na trasie znajdowało się siedem górskich premii, a w końcówce zawodnicy pokonali dwie liczące 37,5 km rundy. Na finiszu spodziewano się walki większej grupy, choć na tego typu dynamicznej trasie mogły wydarzyć się różne scenariusze. Spodziewać się, że najszybsi kolarze w peletonie nie przetrwają do mety można było tym bardziej, że powtarzające się podjazdy były dość wymagające, by zmęczyć sprinterów.

Zaraz po starcie uformowała się czteroosobowa ucieczka dnia w następującym składzie: Patrcik Gamper (Bora-Hansgrohe), Brent Van Moer (Lotto-Soudal), Ian Garrison (Deceuninck-Quick Step) oraz Cyril Gautier (B&B).

W pierwszej części etapu na czele peletonu pracowały przede wszystkim zespoły Trek-Segafredo, Bahrain-Victorious oraz UAE Team Emirates. Na pierwszych górskich premiach od uciekających kolarzy odpadł Ian Garrison, natomiast po przejechaniu jedynej lotnej premii na dzisiejszym etapie strata peletonu do trójki już harcowników wynosiła cztery i pół minuty.

Na drugim podjeździe Col de la Croix des Gardes przewaga ucieczki zmniejszyła się o minutę, a tempo w peletonie wzrosło. Pracę na czele kontynuowały ekipy Bahrain-Victorious oraz UAE Team Emirates, ale tuż za nimi świetnie ustawiona była ekipa INEOS Grenadiers z wysoko jadącym Michałem Kwiatkowskim.

Przy wjeździe na ostatnią rundę przewaga prowadzących Gampera, Van Moera oraz Gautiera wynosiła trzy minuty, a na czele peletonu wciąż pracowała drużyna Bahrain-Victorious wspierana przez Trek-Segafredo i UAE Team Emirates.

Największą aktywnością na górskich premiach wykazywał się Brent Van Moer, który zapewnił sobie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej. Belg był zdecydowanie najmocniejszym kolarzem z ucieczki, ponieważ na ostatniej rundzie został samotnym liderem wyścigu i po raz kolejny wygrał górskie premie.

Tymczasem na ostatniej sekwencji podjazdów na czoło peletonu wyszła drużyna INEOS Grenadiers. Na pierwszej pozycji pracował Dylan Van Baarle, zaś zaraz za nim był ustawiony Michał Kwiatkowski.

15 kilometrów przed metą Gautier oraz Gamper zostali doścignięci przez peleton, a na czele z przewagą wynoszącą minutę wciąż jechał Brent Van Moer. Na zjeździe samotny kolarz Lotto-Soudal utrzymywał 50-sekundową przewagę. 3 kilometry przed metą wciąż dysponował właśnie takim zapasem czasowym.

Van Moer we wspaniałym stylu utrzymał przewagę do mety, odnosząc wielki sukces w swojej początkującej karierze na poziomie World Tour. Najlepszy z całej reszty był Sonny Colbrelli, który wygrał finisz z peletonu.

Na siódmej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski, zaś pierwszą dziesiątkę zamknął Alejandro Valverde.

Wyniki pierwszego etapu Critérium du Dauphiné 2021:

1 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 4:13:00
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:00:25
3 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
5 Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange
6 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe
7 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
8 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
9 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech
10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
11 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
12 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
13 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
14 Guillaume Martin (Fra) Cofidis
15 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
16 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo
17 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
18 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
19 Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma
20 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation
21 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
22 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
23 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious
24 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
25 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
26 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
27 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech
28 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
29 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
30 Nathan Haas (Aus) Cofidis
31 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
32 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
33 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
34 José Rojas (Spa) Movistar Team
35 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
36 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
37 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team
38 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
39 Anthony Perez (Fra) Cofidis
40 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
41 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
42 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
43 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
44 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
45 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
46 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
47 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
48 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
49 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
50 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
51 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
52 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
53 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
54 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
55 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
56 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
57 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
58 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
59 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
60 Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
61 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech
62 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM
63 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
64 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates
65 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
66 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team
67 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
68 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
69 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
70 Felix Gall (Aut) Team DSM
71 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
72 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers
73 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo
74 Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal
75 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
76 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
77 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
78 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
79 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
80 Simon Geschke (Ger) Cofidis
81 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:07
82 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:02:56
83 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos
84 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
85 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
86 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
87 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
88 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
89 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:04:36
90 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM
91 Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal
92 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal
93 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma
94 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
95 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
96 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates
97 William Barta (USA) EF Education-Nippo
98 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
99 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
100 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
101 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
102 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma
103 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
104 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
105 Marco Brenner (Ger) Team DSM
106 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
107 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
108 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
109 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
110 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep
111 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
112 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
113 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
114 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
115 Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
116 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
117 Chad Haga (USA) Team DSM
118 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma
119 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
120 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic 0:07:09
121 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
122 Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
123 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis
124 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation
125 Martin Salmon (Ger) Team DSM
126 Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange
127 Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
128 Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious
129 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
130 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
131 Logan Owen (USA) EF Education-Nippo
132 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech
133 Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo
134 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation 0:12:00
135 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
136 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 0:14:23
137 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
138 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo 0:14:59
139 Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech
140 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
141 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
142 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
143 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
144 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
145 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep
DNF Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious

Klasyfikacja generalna:

1 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 4:12:49
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:00:30
3 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 0:00:32
4 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:33
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:36
6 Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange
7 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe
8 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
9 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
10 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech
11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
12 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
13 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
14 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
15 Guillaume Martin (Fra) Cofidis
16 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
17 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo
18 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
19 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
20 Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma
21 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation
22 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
23 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
24 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious
25 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
26 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
27 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
28 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech
29 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
30 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
31 Nathan Haas (Aus) Cofidis
32 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
33 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
34 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
35 José Rojas (Spa) Movistar Team
36 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
37 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
38 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team
39 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
40 Anthony Perez (Fra) Cofidis
41 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
42 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
43 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
44 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
45 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
46 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
47 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
48 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
49 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
50 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
51 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
52 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
53 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
54 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
55 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
56 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
57 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
58 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
59 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
60 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
61 Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
62 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech
63 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM
64 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
65 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates
66 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
67 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team
68 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
69 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
70 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
71 Felix Gall (Aut) Team DSM
72 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
73 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers
74 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo
75 Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal
76 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
77 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
78 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
79 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
80 Simon Geschke (Ger) Cofidis
81 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:18
82 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:03:05
83 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:03:07
84 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos
85 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
86 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
87 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
88 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
89 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:04:47
90 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM
91 Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal
92 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal
93 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma
94 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
95 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
96 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates
97 William Barta (USA) EF Education-Nippo
98 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
99 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
100 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
101 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
102 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma
103 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
104 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
105 Marco Brenner (Ger) Team DSM
106 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
107 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
108 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
109 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
110 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep
111 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
112 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
113 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
114 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
115 Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
116 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
117 Chad Haga (USA) Team DSM
118 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma
119 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
120 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic 0:07:20
121 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
122 Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
123 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis
124 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation
125 Martin Salmon (Ger) Team DSM
126 Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange
127 Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
128 Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious
129 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
130 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
131 Logan Owen (USA) EF Education-Nippo
132 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech
133 Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo
134 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation 0:12:11
135 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
136 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 0:14:34
137 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
138 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo 0:15:10
139 Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech
140 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
141 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
142 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
143 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
144 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
145 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments