Uciekinier dnia Brent Van Moer (Lotto-Soudal) zaskoczył najszybszych kolarzy w peletonie, wygrał pierwszy etap oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dla 23-letniego Belga jest to pierwsze zwycięstwo w profesjonalnej karierze kolarskiej.
Pierwszy etap tegorocznej 73. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné prowadził wokół miasta Issoire, a jego łączny dystans wynosił 181,8 km. Na trasie znajdowało się siedem górskich premii, a w końcówce zawodnicy pokonali dwie liczące 37,5 km rundy. Na finiszu spodziewano się walki większej grupy, choć na tego typu dynamicznej trasie mogły wydarzyć się różne scenariusze. Spodziewać się, że najszybsi kolarze w peletonie nie przetrwają do mety można było tym bardziej, że powtarzające się podjazdy były dość wymagające, by zmęczyć sprinterów.
Zaraz po starcie uformowała się czteroosobowa ucieczka dnia w następującym składzie: Patrcik Gamper (Bora-Hansgrohe), Brent Van Moer (Lotto-Soudal), Ian Garrison (Deceuninck-Quick Step) oraz Cyril Gautier (B&B).
W pierwszej części etapu na czele peletonu pracowały przede wszystkim zespoły Trek-Segafredo, Bahrain-Victorious oraz UAE Team Emirates. Na pierwszych górskich premiach od uciekających kolarzy odpadł Ian Garrison, natomiast po przejechaniu jedynej lotnej premii na dzisiejszym etapie strata peletonu do trójki już harcowników wynosiła cztery i pół minuty.
Na drugim podjeździe Col de la Croix des Gardes przewaga ucieczki zmniejszyła się o minutę, a tempo w peletonie wzrosło. Pracę na czele kontynuowały ekipy Bahrain-Victorious oraz UAE Team Emirates, ale tuż za nimi świetnie ustawiona była ekipa INEOS Grenadiers z wysoko jadącym Michałem Kwiatkowskim.
Przy wjeździe na ostatnią rundę przewaga prowadzących Gampera, Van Moera oraz Gautiera wynosiła trzy minuty, a na czele peletonu wciąż pracowała drużyna Bahrain-Victorious wspierana przez Trek-Segafredo i UAE Team Emirates.
Największą aktywnością na górskich premiach wykazywał się Brent Van Moer, który zapewnił sobie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej. Belg był zdecydowanie najmocniejszym kolarzem z ucieczki, ponieważ na ostatniej rundzie został samotnym liderem wyścigu i po raz kolejny wygrał górskie premie.
Tymczasem na ostatniej sekwencji podjazdów na czoło peletonu wyszła drużyna INEOS Grenadiers. Na pierwszej pozycji pracował Dylan Van Baarle, zaś zaraz za nim był ustawiony Michał Kwiatkowski.
15 kilometrów przed metą Gautier oraz Gamper zostali doścignięci przez peleton, a na czele z przewagą wynoszącą minutę wciąż jechał Brent Van Moer. Na zjeździe samotny kolarz Lotto-Soudal utrzymywał 50-sekundową przewagę. 3 kilometry przed metą wciąż dysponował właśnie takim zapasem czasowym.
Van Moer we wspaniałym stylu utrzymał przewagę do mety, odnosząc wielki sukces w swojej początkującej karierze na poziomie World Tour. Najlepszy z całej reszty był Sonny Colbrelli, który wygrał finisz z peletonu.
Na siódmej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski, zaś pierwszą dziesiątkę zamknął Alejandro Valverde.
Wyniki pierwszego etapu Critérium du Dauphiné 2021:
1 | Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal | 4:13:00 |
2 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious | 0:00:25 |
3 | Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team | |
4 | Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo | |
5 | Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange | |
6 | Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe | |
7 | Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers | |
8 | Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep | |
9 | Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech | |
10 | Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team | |
11 | Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos | |
12 | Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
13 | Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic | |
14 | Guillaume Martin (Fra) Cofidis | |
15 | Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos | |
16 | Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo | |
17 | Kevin Vermaerke (USA) Team DSM | |
18 | Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe | |
19 | Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma | |
20 | Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation | |
21 | Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers | |
22 | Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
23 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious | |
24 | Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic | |
25 | Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
26 | Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma | |
27 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech | |
28 | Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
29 | Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team | |
30 | Nathan Haas (Aus) Cofidis | |
31 | Steff Cras (Bel) Lotto Soudal | |
32 | Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM | |
33 | Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe | |
34 | José Rojas (Spa) Movistar Team | |
35 | Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma | |
36 | Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers | |
37 | Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team | |
38 | Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos | |
39 | Anthony Perez (Fra) Cofidis | |
40 | Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo | |
41 | Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech | |
42 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | |
43 | Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo | |
44 | Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
45 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
46 | Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo | |
47 | Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
48 | Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe | |
49 | Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos | |
50 | Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team | |
51 | Damien Howson (Aus) Team BikeExchange | |
52 | Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team | |
53 | Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ | |
54 | Martijn Tusveld (Ned) Team DSM | |
55 | Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team | |
56 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
57 | Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers | |
58 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | |
59 | Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ | |
60 | Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech | |
61 | Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech | |
62 | Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
63 | Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious | |
64 | Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates | |
65 | Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal | |
66 | Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team | |
67 | Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation | |
68 | Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma | |
69 | Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team | |
70 | Felix Gall (Aut) Team DSM | |
71 | Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers | |
72 | Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers | |
73 | Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo | |
74 | Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal | |
75 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | |
76 | Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange | |
77 | Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe | |
78 | Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange | |
79 | Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange | |
80 | Simon Geschke (Ger) Cofidis | |
81 | Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team | 0:01:07 |
82 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | 0:02:56 |
83 | Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos | |
84 | Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic | |
85 | Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic | |
86 | Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates | |
87 | Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ | |
88 | Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
89 | Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 0:04:36 |
90 | Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM | |
91 | Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal | |
92 | Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal | |
93 | Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma | |
94 | Jorge Arcas (Spa) Movistar Team | |
95 | Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep | |
96 | Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates | |
97 | William Barta (USA) EF Education-Nippo | |
98 | Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates | |
99 | Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation | |
100 | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe | |
101 | Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
102 | Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma | |
103 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | |
104 | Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ | |
105 | Marco Brenner (Ger) Team DSM | |
106 | Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
107 | Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ | |
108 | Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
109 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | |
110 | Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
111 | Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation | |
112 | Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers | |
113 | Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos | |
114 | Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious | |
115 | Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
116 | Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos | |
117 | Chad Haga (USA) Team DSM | |
118 | Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma | |
119 | Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious | |
120 | Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:07:09 |
121 | Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis | |
122 | Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
123 | Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis | |
124 | Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation | |
125 | Martin Salmon (Ger) Team DSM | |
126 | Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange | |
127 | Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange | |
128 | Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious | |
129 | William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ | |
130 | Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal | |
131 | Logan Owen (USA) EF Education-Nippo | |
132 | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech | |
133 | Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo | |
134 | Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation | 0:12:00 |
135 | Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo | |
136 | Emmanuel Morin (Fra) Cofidis | 0:14:23 |
137 | Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates | |
138 | Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo | 0:14:59 |
139 | Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech | |
140 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | |
141 | Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo | |
142 | Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo | |
143 | Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe | |
144 | Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep | |
145 | Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep | |
DNF | Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious |
Klasyfikacja generalna:
1 | Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal | 4:12:49 |
2 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious | 0:00:30 |
3 | Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team | 0:00:32 |
4 | Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:00:33 |
5 | Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo | 0:00:36 |
6 | Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange | |
7 | Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe | |
8 | Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers | |
9 | Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep | |
10 | Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech | |
11 | Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team | |
12 | Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos | |
13 | Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
14 | Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic | |
15 | Guillaume Martin (Fra) Cofidis | |
16 | Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos | |
17 | Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo | |
18 | Kevin Vermaerke (USA) Team DSM | |
19 | Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe | |
20 | Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma | |
21 | Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation | |
22 | Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers | |
23 | Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
24 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious | |
25 | Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic | |
26 | Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
27 | Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma | |
28 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech | |
29 | Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
30 | Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team | |
31 | Nathan Haas (Aus) Cofidis | |
32 | Steff Cras (Bel) Lotto Soudal | |
33 | Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM | |
34 | Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe | |
35 | José Rojas (Spa) Movistar Team | |
36 | Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma | |
37 | Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers | |
38 | Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team | |
39 | Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos | |
40 | Anthony Perez (Fra) Cofidis | |
41 | Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo | |
42 | Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech | |
43 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | |
44 | Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo | |
45 | Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
46 | Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic | |
47 | Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo | |
48 | Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
49 | Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe | |
50 | Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos | |
51 | Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team | |
52 | Damien Howson (Aus) Team BikeExchange | |
53 | Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team | |
54 | Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ | |
55 | Martijn Tusveld (Ned) Team DSM | |
56 | Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team | |
57 | Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic | |
58 | Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers | |
59 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | |
60 | Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ | |
61 | Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech | |
62 | Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech | |
63 | Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
64 | Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious | |
65 | Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates | |
66 | Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal | |
67 | Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team | |
68 | Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation | |
69 | Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma | |
70 | Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team | |
71 | Felix Gall (Aut) Team DSM | |
72 | Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers | |
73 | Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers | |
74 | Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo | |
75 | Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal | |
76 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | |
77 | Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange | |
78 | Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange | |
79 | Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange | |
80 | Simon Geschke (Ger) Cofidis | |
81 | Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team | 0:01:18 |
82 | Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:03:05 |
83 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | 0:03:07 |
84 | Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos | |
85 | Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic | |
86 | Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic | |
87 | Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates | |
88 | Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ | |
89 | Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 0:04:47 |
90 | Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM | |
91 | Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal | |
92 | Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal | |
93 | Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma | |
94 | Jorge Arcas (Spa) Movistar Team | |
95 | Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep | |
96 | Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates | |
97 | William Barta (USA) EF Education-Nippo | |
98 | Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates | |
99 | Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation | |
100 | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe | |
101 | Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
102 | Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma | |
103 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | |
104 | Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ | |
105 | Marco Brenner (Ger) Team DSM | |
106 | Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
107 | Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ | |
108 | Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
109 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | |
110 | Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
111 | Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation | |
112 | Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers | |
113 | Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos | |
114 | Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious | |
115 | Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
116 | Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos | |
117 | Chad Haga (USA) Team DSM | |
118 | Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma | |
119 | Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious | |
120 | Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:07:20 |
121 | Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis | |
122 | Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
123 | Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis | |
124 | Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation | |
125 | Martin Salmon (Ger) Team DSM | |
126 | Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange | |
127 | Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange | |
128 | Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious | |
129 | William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ | |
130 | Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal | |
131 | Logan Owen (USA) EF Education-Nippo | |
132 | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech | |
133 | Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo | |
134 | Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation | 0:12:11 |
135 | Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo | |
136 | Emmanuel Morin (Fra) Cofidis | 0:14:34 |
137 | Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates | |
138 | Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo | 0:15:10 |
139 | Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech | |
140 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | |
141 | Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo | |
142 | Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo | |
143 | Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe | |
144 | Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep | |
145 | Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep |