fot. Groupama-FDJ

Mistrz Francji Arnaud Démare (Groupama-FDJ) wygrał czwarty i zarazem ostatni etap w wyścigu Boucles de la Mayenne, a tym samym potwierdził zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Kolejne piąte miejsce na finiszu wywalczył Stanisław Aniołkowski (Bingoal-Wallonie Brussels). 

Czwarty i zarazem ostatni etap francuskiego wyścigu kategorii 2.Pro z udziałem mistrza Polski Stanisława Aniołkowskiego prowadził z miejscowości Méral do Laval i liczył 181 kilometrów. Charakter trasy był lekko pagórkowaty, ale o etapowe zwycięstwo miała powalczyć większa grupa.

Ucieczka dnia liczyła trzech zawodników: Ludwig De Winter (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), Roger Adrià (Equipo Kern Pharma) oraz Alexandre Delettre (DELKO).

Pracujące od początku etapu na czele peletonu drużyny Uno-X oraz Groupama-FDJ nie pozwoliły na wypracowanie dużej przewagi. 100 kilometrów przed metą były to tylko nieco ponad dwie minuty.

Przewaga trójki harcowników znacząca spadła na podjeździe Côte de La Baconnière (mniej więcej 80 kilometrów przed metą) – do zaledwie około pół minuty. Tymczasem z peletonu kontratakował Jhonatan Restrepo. Ostatecznie wszystkie kontrataki zostały skasowane, a przewaga kolarzy znajdujących się na czele ponownie wzrosła.

Na dojeździe do lotnej premii, a więc po wszystkich najtrudniejszych podjazdach dnia, prędkość w peletonie wzrosła, a przewaga ucieczki ponownie spadła jedynie do pół minuty. Chwilę później odjazd został skasowany, a w peletonie wciąż trzymał się Staszek Aniołkowski.

Na ostatnich dziesięciu kilometrach atakować z peletonu próbował Alesandro Fedelli, ale peleton jechał bardzo szybko, zatem mało prawdopodobne było powodzenie tego typu akcji. Pomimo że kilka kilometrów przed metą peleton jechał z prędkością nawet 75 km/h, to kolejnych czterech kolarzy zdecydowało się na atak z peletonu. Także bez powodzenia.

Ostatecznie o losach etapu rozstrzygnął finisz z większej grupy, który padł łupem Arnaud Demare’a. Francuz wygrał również klasyfikację generalną.

Wyniki czwartego etapu wyścigu Boucles de la Mayenne 2021 (Top 10):

1 Arnaud Démare Groupama – FDJ 4:14:55
2 Daniel McLay Team Arkéa Samsic ,,
3 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM ,,
4 Nils Eekhoff Team DSM ,,
5 Stanisław Aniołkowski Bingoal Pauwels Sauces WB ,,
6 Niccolò Bonifazio Team Total Direct Energie ,,
7 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team ,,
8 Jon Aberasturi Caja Rural – Seguros RGA ,,
9 Marc Sarreau AG2R Citroën Team ,,
10 Jordi Warlop Sport Vlaanderen – Baloise ,,

Klasyfikacja generalna:

1 Arnaud Démare Groupama – FDJ 12:29:55
2 Philipp Walsleben Alpecin-Fenix 0:02
3 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team 0:14
4 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM 0:18
5 Diego Rubio Burgos-BH ,,
6 Nils Eekhoff Team DSM 0:20
7 Piet Allegaert Cofidis, Solutions Crédits 0:24
8 Niccolò Bonifazio Team Total Direct Energie ,,
9 Tobias Bayer Alpecin-Fenix 0:26
10 Marc Sarreau AG2R Citroën Team 0:28
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments