fot. Itzulia Basque Country

W dniach od 5 do 10 kwietnia odbędzie się 61. edycja wyścigu Itzulia Basque Country, który należy do grona imprez UCI World Tour.

Kolarska rywalizacja na najwyższym poziomie powraca do Kraju Basków po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. Organizatorzy imprezy odbywającej się we wspólnocie autonomicznej Kraju Basków w piątek opublikowali trasę tegorocznej edycji wyścigu.

Kolarze rozpoczną zmagania w Itzulia Basque Country etapem jazdy na czas. Rywalizacja na ulicach Bilbao będzie liczyć sobie niemal 14-kilometrów. Na trasie „czasówki” nie zabraknie oczywiście stromych podjazdów. Drugi odcinek tegorocznego wyścigu „dookoła Kraju Basków” poprowadzi kolarzy przez trzy kategoryzowane podjazdy. Ponadto meta etapu, również znajdzie się na krótkim podjeździe.

Podczas trzeciego dnia rywalizacji zawodników peletonu 61. edycji Itzulia Basque Country czeka znacznie trudniejsza przeprawa. 167,7-kilometrowy odcinek zakończy się na stromym podjeździe pod Ermualde. Czwarty etap, natomiast będzie najdłuższym odcinkiem w całym wyścigu. Na trasie znajdą się cztery premie górskie. Ostatnia z nich 23-kilometry przed linią mety została zakwalifikowana, jako premia górska 1. kategorii. Powinna to być, więc świetna okazja dla uciekinierów na walkę o zwycięstwo etapowe.

Piątego dnia zmagań do głosu powinni dojść do głosu kolarze dysponujący mocnym finiszem. Finałowe metry etapu kończącego się w Ondarroa są płaskie, jak stół. Zanim, jednak zawodnicy dotrą do finiszu czekają na nich niewielkie trudności na trasie 160-kilometrowego odcinka. Finałowy, szósty etap Itzulia Basque Country sądząc po profilu trasy, z całą pewnością możemy określić, jako ten królewski. Na zaledwie 112-kilometrach znajdzie się siedem kategoryzowanych podjazdów, w tym wspinaczka prowadząca do dobrze znanego sanktuarium Arrate. To właśnie tam poznamy zwycięzcę 61. edycji wyścigu Itzulia Basque Country.

1. etap, 5 kwietnia, Bilbao – Bilbao (13,9 km, jazda indywidualna na czas)

2. etap, 6 kwietnia, Zalla – Sestao (154,8 km)

3. etap, 7 kwietnia, Amurrio – Ermualde (Laudio) (167,7 km)

4. etap, 8 kwietnia, Vitoria-Gasteiz – Hondarribia (189,2 km)

5. etap, 9 kwietnia, Hondarribia – Ondarroa (160,2 km)

6. etap, 10 kwietnia, Ondarroa – Arrate (Eibar) (111,9 km)

Poprzedni artykułDavide Ballerini: „Alaphilippe powiedział mi, że dziś może być mój dzień”
Następny artykułHugh Carthy skupi się na starcie w wyścigu Giro d’Italia 2021
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments