To ten wyścig, który wygrać można nawet z bardzo przegranej pozycji. W którym wytrzymałość i determinacja często warte są więcej, niż budowana dopiero forma. W którym pozwolić sobie można na bardzo kreatywne rozwiązania taktyczne, ale w równie figlarnym nastroju bywa towarzysząca mu pogoda. Omloop Het Nieuwsblad, bo o nim mowa, zgodnie z planem i obyczajem wyznacza ten dzień, od którego kolarski cyrk zaczyna kręcić się w absolutnie zawrotnym tempie, a dla specjalistów od wyścigów klasycznych rozpoczyna się gra o prawdziwą stawkę. Nawet, jeśli sami nie będą chcieli tego przyznać.

Od decydujących aktów rywalizacji na belgijskich brukach upłynęło znacznie mniej niż zwykle czasu, ale przynajmniej na jakiś czas musimy przyzwyczaić się do świętowania takich prezentów od losu, jak imprezy sportowe rozgrywane w swoim oryginalnym terminie. Ostatni weekend lutego zawsze stanowi ważny punkt kalendarza dla wszystkich osób zaangażowanych w kolarskie zmagania na szosie, ale o ile w ostatnich dekadach pełnił on rolę nowego rozdziału głównie w wymiarze symbolicznym, w sezonie 2021 jest nim bardziej dosłownie. Jasne, mogliśmy już ekscytować się nieśmiałymi próbami sił na trasach Etoile de Besseges, Tour de la Provence czy Clasica de Almeria, ale bez styczniowego tournee po prażonej letnim słońcem półkuli południowej i bez pierwszych startów wielu pierwszoplanowych bohaterów północnych klasyków, w przeddzień 76. edycji Omloop Het Nieuwsblad wiemy jeszcze mniej, niż zwykle.

Przywilej bycia pierwszym i znaczna liczba niewiadomych to jedne z powodów sprawiających, że końcowe odliczanie do rozpoczęcia imprezy nazywanej często Małym Wyścigiem Dookoła Flandrii przeszywa znajomym dreszczem. Na szczęście, nie jedyne. Rozgrywany od 1945 roku Omloop Het Nieuwsblad to oczywiście początek trwającej nieco ponad miesiąc interwałowej przygody na przecinających północną część Belgii brukach, podjazdach, a w najgorszym wariancie podjazdach pokrytych brukiem, ale to, co naprawdę go wyróżnia, to wykraczający znacznie poza skalę fun factor. Czyli rozrywkowy walor widowiska. Kiedy bowiem trasa jest bardzo trudna, dyspozycja niepewna, a pora roku w ciągu jednego dnia potrafi zmienić się dwukrotnie, do głowy zawodowych kolarzy (i dyrektorów sportowych) potrafią przychodzić bardzo szalone pomysły. Agresywne nastawienie i zdrowy poziom taktycznego oportunizmu zawsze czynią kolarstwo barwniejszym, ale tu potrafią się opłacać, a nawet największe wpadki (ciao Pat!) relatywnie łatwo jest przypudrować znaną śpiewką o odległych celach tej części sezonu. Dlatego chociaż Omloop Het Nieuwsblad wygrywany był w przeszłości przez największe legendy północnych klasyków, w minionej dekadzie zyskał łatkę wyścigu “małych faworytów” a więc zawodników, których wymienia się w gronie pretendentów do zwycięstwa na pozycjach 8-15, ale ostatecznie na nich nie stawia, a w swoich fantasy teams umieszcza dlatego, że byli relatywnie tani. Trudno nie kochać go za te niewielkie niespodzianki.

Trasa

Jeszcze do niedawna prawdą było, że trasa Omloop Het Nieuwsblad podlegała z sezonu na sezon wyłącznie kosmetycznym zmianom, mając początek w pięknej Gandawie i tam też znajdując swój kres – oczywiście po wykreśleniu wielu krzywych i elips wzdłuż i wszerz Flandrii. Trasa ta, choć niepozbawiona była bardzo charakterystycznych dla siebie punktów, nie miała tego jednego, z góry naznaczonego jako miejsce ataku faworytów podjazdu. Sprawiało to, że możliwych do wprowadzenia w życie było wiele alternatywnych wariantów taktycznych, przebieg rywalizacji był trudny do kontrolowania, a pretendenci do tytułu musieli stale zachowywać czujność, spodziewając się decydujących ataków już 50-60 kilometrów od linii mety. Omloop Het Nieuwsblad częstokroć nie był imprezą wygrywaną przez najsilniejszych kolarzy wyścigu, jednak charakteryzował się ekscytującą rozgrywką i generował niespodziewane rezultaty – jak przystało na otwierającą sezon wyścigów klasycznych imprezę.

Wszystko to miało znaleźć swój kres przed trzema laty, kiedy to organizatorzy Omloop Het Nieuwsblad postanowili poświęcić ten bardzo pożądany element chaosu na rzecz posiadania “flagowego” hellingen, co wydawało się naturalną konsekwencją przearanżowania finałowej części trasy i włączenia w nią przesławnego Muur-Kapelmuur. Wyścig porzucił też przesławny Taaienberg, całkiem jakby ten stromy podjazd, który tak często przyczyniał się do porwania peletonu na strzępy wiele kilometrów od linii mety, stracił swoje miejsce w zawodowym kolarstwie wraz z odejściem Toma Boonena.

Tak wyraźne zaznaczenie głównego akcentu i jednocześnie umieszczenie go relatywnie blisko linii mety musi mieć wpływ na charakter wyścigu, czyniąc go mniej nieprzewidywalnym, jednocześnie wprowadzając wspomniany już wcześniej aspekt prestiżowy związany ze scenerią, w której rozgrywa się jego finał. Nieco zachowawcza edycja z roku 2018 doprowadziła do kolejnych kosmetycznych zmian, które muszą w dalszym ciągu satysfakcjonować organizatorów Omloop Het Nieuwsblad, gdyż jego 76. edycja PRAWDOPODOBNIE rozegrana zostanie na identycznej jak przed rokiem trasie.

UWAGA: w związku z obostrzeniami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19, organizatorzy wyścigu nie opublikowali oficjalnej trasy 76. edycji wyścigu Omloop Het Nieuwsblad. Na podstawie jej długości, lokalizacji startu i mety oraz doniesień gazety będącej tytularnym sponsorem imprezy można domniemywać, że będzie mieć ona bardzo zbliżony przebieg do zeszłorocznej, jednak umieszczone poniżej informacje nie zostały jeszcze potwierdzone. 

Wyścig o łącznej długości 200,5 kilometra tradycyjnie rozpocznie się w centrum Gandawy. Po wyjeździe z miasta peleton jak zwykle uda się na południowy-wschód, by po wstępnym zaprzyjaźnieniu się z bocznym wiatrem pierwsze przeszkody na trasie napotkać relatywnie wcześnie, bo już po pokonaniu niespełna 40 kilometrów. Jako pierwszy pokonany może zostać zazwyczaj inaugurujący tę fazę rywalizacji brukowany Haaghoek, potencjalnie w krótkiej sekwencji z pierwszym przejazdem przez Leberg.

Środkowa część trasy potencjalnie kryje w sobie najwięcej niespodzianek, bo wprowadzenie zmian w tej fazie wyścigu w najmniejszym stopniu rzutować będzie na jego charakter. Niemal na pewno zamknie ją podjazd pod Valkenberg, a poprzedzą go przynajmniej niektóre z zazwyczaj pokonywanych w okolicach półmetka hellingen: Holleweg, Katteberg, Haghoek, Leberg czy Rekelberg.

Następnie peleton powinien dotrzeć do podnóża Wolvenbergu, gdzie zazwyczaj robi się naprawdę gorąco. Chociaż ten podjazd od przesławnego Molenbergu dzieli ponad 13 kilometrów, tradycyjnie urozmaicają je brukowane odcinki na Ruiterstraat i Kerkgate. I to wszystko wydaje się jedynie rozgrzewką przed niesamowitą sekwencją Leberg-Berendries-Elverenberg-Vossenhol na której, jeśli w ogóle do tego dojdzie, może oderwać się bardzo wyselekcjonowana grupa z przyszłym zwycięzcą w składzie.

Jeśli wierzyć doniesieniom Het Nieuwsblad, wielki finał, podobnie jak przed rokiem, rozegra się na legendarnym Muur van Geraardsbergen w sekwencji z nie mniej skutecznym w odbieraniu sił Bosbergiem. Jego wierzchołek od linii mety w Ninove dzielić będzie 13 kilometrów.

Nowa końcówka Omloop Het Nieuwsblad jest znacznie bardziej techniczna, z uwagi na kilka zakrętów umiejscowionych blisko mety. Powinno to sprawić, że w przypadku finiszu zarówno z dużej, jak i kilkuosobowej grupy, kluczowe będą walka o pozycje i taktyczny sznyt.

Mapa i profil

(edycja na sezon 2020)

Pogoda

Kapryśna aura znacząco wpływa na dynamikę rozgrywania północnych klasyków, ale w tym roku podczas otwierającego tę część sezonu weekendu kolarzom towarzyszyć będą bardzo sprzyjające warunki. Prognozowane są temperatury w okolicach 10-12 stopni Celsjusza, niewielkie zachmurzenie, bardzo słabe podmuchy wiatru z północnego wschodu i szanse opadów deszczu poniżej 20%.

Wyścig kobiet 

Dokładnie tego samego dnia, w sobotę 27 lutego odbędzie się, również 13. edycja Omloop Het Nieuwsblad kobiet. Start 126-kilometrowego klasyka rozpocznie się tradycyjnie w Gandawie i na trasie na zawodniczki czeka pięć brukowych sektorów oraz dziesięć krótkich podjazdów. Końcówka, tak jak w poprzednich sezonach będzie identyczna, jak w przypadku wyścigu mężczyzn.

Na starcie pojawi się wiele gwiazd kobiecego kolarstwa. Jedną z faworytek z całą pewnością będzie zeszłoroczna triumfatorka Annemiek Van Vleuten. Holenderka rozpocznie, również nowy etap w swojej karierze, ponieważ będzie to dla niej pierwszy start w barwach hiszpańskiej ekipy Movistar. 

Z całą pewnością bardzo groźny duet mogą stworzyć, kolejne dwie Holenderki: Anna van der Breggen oraz Chantal van den Broek-Blaak. Zawodniczki drużyny SD Worx w przeszłości miały już okazję wznosić ręce w geście triumfu w wyścigu Omloop Het Nieuwsblad. Obecna podwójna mistrzyni świata Anna van der Breggen triumfowała w belgijskim klasyku w 2015 roku, natomiast Chantal van den Broek-Blaak wygrała przed dwoma laty. O drugie zwycięstwo w karierze w Omloop Het Nieuwsblad może pokusić się, także Brytyjka Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo Women).

Ponadto na trasie belgijskiego klasyka swoje starty w 2021 roku zainauguruje Katarzyna Niewiadoma. Zawodniczka zespołu Canyon-SRAM w przeszłości trzykrotnie kończyła rywalizację w Omloop w drugiej dziesiątce. Jak informuje biuro prasowe niemieckiej ekipy w tym wyścigu liderką zespołu Canyon-SRAM powinna być Brytyjka Hannah Barnes. Na liście startowej sobotniego wyścigu znalazły się, także trzy kolejne Polki: Anna Plichta (Lotto Soudal Ladies), Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling) oraz Małgorzata Jasińska (Women Cycling Team).

W gronie pozostałych zawodniczek, które mogą pokusić się o dobry rezultat w Omloop Het Nieuwsblad są: Marta Bastianelli (Alé BTC Ljubjana), Floortje Mackaij (Team DSM), Jolien d’Hoore (SD Worx), Grace Brown (Team BikeExchange) oraz Lotte Kopecky (Liv Racing). 

Wyścig mężczyzn

Na starcie 76. edycji Omloop Het Nieuwsblad niestety zabraknie największych gwiazd brukowanych klasyków. Po zarażeniu się koronawirusem na Wyspach Kanaryjskich do startów nie powrócił, jeszcze Peter Sagan (BORA – hansgrohe). Także po intensywnym sezonie przełajowym odpoczywa Belg Wout van Aert (Jumbo-Visma). W ostatnich dniach tliła się nadzieja, że na starcie pojawi się Mathieu van der Poel, który wraz ze swoim zespołem przedwcześnie opuścił wyścig UAE Tour po wykryciu wirusa SARS-COv2 u jednego z członków ekipy. Niestety Holender, również nie zagości w tym roku na start do Gandawy.

Mimo tych poważnych ubytków lista startowa Omloop Het Nieuwsblad prezentuje się naprawdę imponująco. Zeszłoroczny triumfator Jasper Stuyven będzie chciał pokazać, że wyścig w 2020 roku nie był anomalią, do których byliśmy przyzwyczajeni w szalonym zeszłym sezonie. Jeśli Belg z ekipy Trek-Segafredo nie będzie mieć swojego dnia, to zastąpić go w walce o najwyższe cele może mistrz świata z Yorkshire – Mads Pedersen.

Na starcie pojawi się, również obecny mistrz świata z włoskiej Imoli Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step). Francuz wraz ze swoimi kolegami z ekipy „Watahy” może rozdawać karty na trasie sobotniego klasyka. O zwycięstwo z zespołu kierowanego przez Patricka Lefevere’a może pokusić się ponad połowa składu. Dlatego też rywale ekipy Deceuninck-Quick-Step powinni uważać, na takich kolarzy jak: Kasper Asgreen, Florian Sénéchal, Zdenek Štybar oraz Yves Lampaert.

O trzecie zwycięstwo w historii swoich startów w Omloop Het Nieuwsblad na pewno postara się Greg Van Avermaet. Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro czeka na swój pierwszy triumf w nowych barwach ekipy AG2R Citroën Team. Wraz ze swoim rodakiem Oliverem Naesenem mogą stworzyć zabójczy duet. Oby współpraca dwóch Belgów lepiej funkcjonowała niż ta w zeszłym sezonie, gdy w jednej ekipie CCC Team ścigali się ze sobą Van Avermaet oraz Matteo Trentin.

To właśnie Włoch, także w nowym zespole UAE Team Emirates stworzy kolejny duet z rosłym Norwegiem Alexandrem Kristoffem. Następna dwójka, która może sporo namieszać na hellingen, to Philippe Gilbert oraz Tim Wellens z drużyny Lotto Soudal. Młodszy z Belgów już w tym sezonie pokazał kapitalną formę wygrywając etap i klasyfikację generalna wyścigu Etoile de Bessèges i z pewnością możemy oczekiwać jego akcji zaczepnych kilkadziesiąt kilometrów przed linią mety.

Lista kolarzy, którzy także mogą pokusić się o dobry wynik jest znacznie dłuższa, a znajdują się na niej: Sep Vanmarcke (Israel Start-Up Nation), Søren Kragh Andersen, Tiesj Benoot (Team DSM), Niki Terpstra, Edvald Boasson Hagen (Team Total Direct Energie), Iván García Cortina (Movistar Team), Sebastian Langeveld (EF Education-Nippo), Fabio Felline (Astana – Premier Tech), Daniel Oss (BORA – hansgrohe), Silvan Dillier (Alpecin-Fenix), Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) czy też Tom Pidcock (INEOS Grenadiers).

Wyścig Omloop Het Nieuwsblad 2021 odbędzie się w sobotę 27 lutego. Wystartują w nim czterej reprezentanci Polski: Szymon Sajnok (Cofidis), Michał Gołaś (INEOS Grenadiers), Maciej Bodnar (BORA – hansgrohe) oraz Łukasz Wiśniowski (Qhubeka-ASSOS).

 

Wyścig Omloop Het Nieuwsblad 2021 rozegrany zostanie w sobotę, 27 lutego.

Transmisje TV:

Relację na żywo z wyścigu elity mężczyzn będzie można śledzić na antenie stacji Eurosport 2 od godz. 14:00.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments