fot. Trek-Segafredo

Gianluca Brambilla wygrał ostatni etap Tour des Alpes Maritimes et du Var 2021. Włoch triumfował również w całym wyścigu

Ostatni etap Tour des Alpes Martimes et du Var miał szanse na to, by stać się najciekawszym w całej tegorocznej edycji wyścigu. Co prawda tym razem – po raz pierwszy, meta nie znajdowała się na podjeździe, ale wcześniej kolarze mieli do pokonania m.in. trzy bardzo wymagające podjazdy, – Col de Saint Roch (5,8 km – 7,2%), Col de Braus (10 km – 6,3%) a także Col de la Madone de Gorbio (11,2 km – 6,9%). Ścisk w czołówce i układ trasy powodował, że mogliśmy liczyć na to, że tym razem emocje będziemy mieli nie tylko na ostatnich metrach.

I rzeczywiście – od początku działo się dosyć dużo – od peletonu szybko oderwała się mocna ponad 10-osobowa grupka, w składzie której znaleźli się Jimmy Janssens, (Alpecin-Fenix ), Anthony Perez (Cofidis), Nans Peters (AG2R Citroën Team), Fabio Felline, Hugo Houle(Astana- Premier Tech), Julien Bernard, Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo), Martijn Tusveld (Team DSM), Julien El Fares (EF Education-Nippo), Alexis Vuillermoz (Total Direct Energie), Simon Clarke ( Team Qhubeka ASSOS), Quentina Pacher ( B&B Hotels p / b KTM) Bruno Armirail, Valentin Madouas, Rudy Molard (Groupama-FDJ), a także, przede wszystkim – dwóch faworytów Tao Geoghegan Hart i David de la Cruz.

Wśród wymienionych zawodników wielu miało przed etapem bardzo niewielkie straty w “generalce”, m.in. Hart i de la Cruz, którzy, wydawać by się mogło, mieli spośród nich największe szanse, na włączenie się w walkę o zwycięstwo nie tylko na etapie, ale i w całym wyścigu. Rzeczywistość miała jednak nieco zaskoczyć.

Początkowo aktywniejszy był de la Cruz. Kolarz UAE Team Emirates na niecałe 100 kilometrów przed metą odskoczył reszcie, jako pierwszy wjechał na Col Saint-Roch i szybko wywalczył sobie ponad półminutową przewagę, jednak defekt roweru zmusił go do powrotu do grupy, która liczyła sobie teraz 11 zawodników.

Później sytuacja w czołówce się ustabilizowała – jej przewaga przez długi czas oscylowała wokół dwóch minut, a i selekcja nie była zbyt wysoka – jednym z niewielu zawodników, którzy z niej odpadli był de la Cruz, który zapłacił za intensywny początek etapu. Więcej zaczęło się dziać na Col de la Madone, a to z powodu wysokiego tempa narzuconego przez Bruno Armiraila, pracującego na rzecz Valentina Madouasa. Atak młodego Francuza z FDJ-u wydawał się kwestią czasu i rzeczywiście, nastąpił na chwilę przed szczytem, a jego koło był w stanie utrzymać jedynie Gianluca Brambilla.

Obaj panowie mieli zaledwie 13 sekund straty w klasyfikacji generalnej, więc rysowała się przed nimi perspektywa wygrania całego wyścigu. Jednak aby mieć na to jakiekolwiek szanse, musieli się spiąć, ponieważ z tyłu również uformowała się mocna grupa, w składzie której znaleźli się: David Gaudu, Ben O’Connor, Jakob Fuglsang, Bauke Mollema, Michael Woods oraz Nairo Quintana. Na 20 kilometrów przed metą jej strata wynosiła już zaledwie minutę.

Widząc to Brambilla przyspieszył i zostawił za sobą Madouasa, pędząc samotnie po zwycięstwo na etapie i być może w całym wyścigu. To drugie stawało się coraz bardziej prawdopodobne, ponieważ w pewnym momencie współpraca w grupie faworytów siadła. Wiedzieliśmy wiele skoków, atakowali praktycznie wszyscy zawodnicy, ale przewaga Brambilli topniała w bardzo wolnym tempie. I choć kolarze dwoili się i troili, to nie byli w stanie dogonić Włocha, który na mecie mógł cieszyć się z podwójnego zwycięstwa.

3. etap Tour des Alpes Maritimes et du Var 2021 (Top 25):

1 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo  3:43:32
2 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 12 0:13
3 O’CONNOR Ben AG2R Citroën Team ,,
4 MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,,
5 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ  ,,
6 FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech  0:18
7 GAUDU David Groupama – FDJ  ,,
8 MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo  ,,
9 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic ,,
10 WOODS Michael Israel Start-Up Nation ,,
11 IZAGIRRE Gorka Astana – Premier Tech 0:39
12 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 1:18
13 STORER Michael Team DSM 3:05
14 LIVYNS Arjen Bingoal – Wallonie Bruxelles 3:52
15 TULETT Ben Alpecin-Fenix ,,
16 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS ,,
17 VUILLERMOZ Alexis Team Total Direct Energie ,,
18 DÍAZ José Manuel DELKO ,,
19 HOULE Hugo Astana – Premier Tech ,,
20 SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers ,,
21 CARR Simon EF Education – Nippo ,,
22 TEJADA Harold Astana – Premier Tech ,,
23 DE LA PARTE Víctor Team Total Direct Energie ,,
24 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers ,,
25 JANSSENS Jimmy Alpecin-Fenix ,,

Klasyfikacja generalna Tour des Alpes Maritimes et du Var 2021 (Top 10):

1 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 12:51:00
2 WOODS Michael Israel Start-Up Nation 0:05
3 MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo  0:06
4 MOLARD Rudy Groupama – FDJ 0:09
5 GAUDU David Groupama – FDJ 0:11
6 O’CONNOR Ben AG2R Citroën Team  ,,
7 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ  0:13
8 FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech  0:18
9 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic ,,
10 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers  0:26