fot. Israel Start-Up Nation

Michael Woods zdobył pierwsze w sezonie 2021 zwycięstwo dla drużyny Israel Start-Up Nation. Kanadyjczyk wykorzystał dobrą pracę kolegów i na finałowej ściance nie miał sobie równych. Drugi był Bauke Mollema (Trek-Segafredo), zaś trzeci Jhonatan Narvaez (INEOS Greandiers). 

Drugi etap wyścigu Tour des Alpes Maritimes et du Var ponownie odbywał się na pagórkowatym i wymagającym terenie tej części Francji. Kolarze mieli do pokonania 168,9 km wokół miejscowości Fayence. Na trasie znajdowały się tylko dwa oznaczone podjazdy – trzeciej i drugiej kategorii, ale trudności było o wiele więcej. Organizatorzy postarali się również o interesującą końcówkę, liczącą 1200 metrów stromą ściankę prowadzącą na metę. Na dystansie 600 metrów nachylenie wynosiło aż 16%.

Ucieczkę dnia stworzyło siedmiu zawodników: Hugo Houle (Astana Premier Tech), Victor de la Parte (Total Direct Energie), Tsbau Grmay, Clément Berthet (Delko), Cyril Barthe (B&B Hotels), Andrea Misfud (Swiss Racing Academy) oraz Dylan Kowalski (Xelliss – Roubaix Lille Métropole).

Największa przewagę, jaką wypracowali sobie uciekinierzy wynosiła nieco ponad 4 minuty. Najbardziej aktywnym harcownikiem był Grmay, który został nowym liderem klasyfikacji górskiej.

Pierwszymi, którzy zaczęli odpadać z ucieczki byli reprezentanci drużyn trzeciej dywizji, czyli Misfud oraz Kowalski. Przez większą część etapu ucieczkę kontrolowała drużyna lidera wyścigu, czyli Bauke Mollemy. 20 kilometrów przed metą przewaga prowadzącej siódemki wynosiła minutę i 25 sekund.

27 kilometrów przed metą z tyłu peletonu wydarzyła raczej niegroźna w skutkach kraksa, w której uczestniczyli między innymi Nans Peter z drużyny AG2R Citroën oraz Alexandr Riabushenko.

Mniej więcej 15 kilomterów przed metą rządy w peletonie objęła drużyna INEOS Greandiers, która dość szybko znacząco zmniejszyła przewagę ucieczki, w której do końca dotrwało jedynie dwóch zawodników: Barthe oraz Houle. Ostatecznie przygoda odjazdu dnia zakończyła się 2,5 kilometra przed metą.

Zaraz potem ostatnią mocną zmianę dał Geraint Thomas, po którym pracę na czele przejęła drużyna AG2R Citroën dla drugiego poprzedniego dnia Grega Van Avermaeta. Mistrz olimpijski nie zajął jednak najlepszej pozycji przed finałowym podjazdem i to Ben O’Connor był tym, który finiszował najwyżej spośród składu francuskiego zespołu – dokładnie na siódmej pozycji.

Długiego finiszu z drugiej pozycji spróbował Michael Woods, który wspaniale utrzymał przewagę do mety i odniósł zwycięstwo, a także sięgnął po żółtą koszulkę lidera. Przez moment wydawało się, że z koła może wyjść mu Narvaez, ale ostatecznie Woods zerwał z koła Ekwadorczyka i samotnie przekroczył linię mety. Warto dodać, że liderem został jedynie z przewagą sekundy nad Mollemą.

Wyniki drugiego etapu: 

1 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 4:16:54
2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:02
3 Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:00:04
4 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:00:07
5 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 0:00:10
6 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
7 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:00:11
8 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:00:13
9 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
10 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
11 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
12 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
13 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
14 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation
15 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
16 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
17 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
18 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
19 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
20 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
21 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
22 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
23 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix
24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
25 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo
26 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:00:21
27 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:00:23
28 David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates 0:00:24
29 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
30 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB 0:00:27
31 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
32 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM 0:00:30
33 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos 0:00:32
34 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos 0:00:34
35 Michael Storer (Aus) Team DSM 0:00:36
36 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:00:38
37 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma 0:00:40
38 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
39 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
40 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:00:43
41 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko 0:00:49
42 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB
43 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB 0:00:53
44 Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM 0:00:55
45 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:00:57
46 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic 0:01:03
47 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 0:01:04
48 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team
49 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix
50 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM
51 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:01:20
52 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
53 Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech 0:01:32
54 Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo
55 Mauro Finetto (Ita) Delko 0:01:37
56 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 0:01:40
57 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
58 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
59 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
60 Marco Brenner (Ger) Team DSM
61 Simon Geschke (Ger) Cofidis 0:01:43
62 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:47
63 Anthony Perez (Fra) Cofidis
64 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
65 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
66 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 0:01:54
67 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroën Team 0:02:08
68 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:02:17
69 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
70 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie
71 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
72 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 0:02:23
73 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech
74 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:02:37
75 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB 0:02:40
76 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:02:42
77 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 0:02:48
78 Daryl Impey (RSA) Israel Start-up Nation
79 Amaury Capiot (Bel) Team Arkea-Samsic 0:03:02
80 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:03:10
81 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers
82 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 0:03:16
83 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 0:03:22
84 Victor De La Parte (Spa) Total Direct Energie 0:03:41
85 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 0:04:23
86 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
87 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:05:28
88 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93
89 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
90 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy
91 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:05:35
92 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma
93 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
94 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
95 Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
96 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:05:38
97 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:05:42
98 Clément Carisey (Fra) Delko
99 Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy 0:05:46
100 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:05:51
101 Clément Berthet (Fra) Delko 0:06:01
102 Stuart Balfour (GBr) Swiss Racing Academy 0:08:16
103 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:08:37
104 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB
105 Yannis Voisard (Swi) Swiss Racing Academy 0:08:43
106 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 0:08:48
107 Krists Neilands (Lat) Israel Start-up Nation
108 Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy 0:08:53
109 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 0:09:06
110 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:09:07
111 Biniam Girmay (Eri) Delko 0:09:11
112 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:09:41
113 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis
114 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 0:10:11
115 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:10:17
116 Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
117 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
118 Yakob Debesay (Eri) Delko
119 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
120 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
121 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
122 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team 0:10:21
123 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
124 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma
125 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
126 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis
127 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
128 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 0:10:26
129 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:10:27
130 Martin Salmon (Ger) Team DSM 0:11:18
131 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
132 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos 0:11:31
133 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:11:34
134 Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy
135 Mitch Docker (Aus) EF Education-Nippo
136 Reto Müller (Swi) Swiss Racing Academy
137 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
138 Leon Heinschke (Ger) Development Team DSM 0:11:42
139 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:11:44
140 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:11:49
141 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:11:52
142 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 0:11:59
143 Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:12:50
144 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
145 Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma 0:13:44
DNF Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
DNF Cristian Rodriguez Martin (Spa) Total Direct Energie
DNF Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole

Klasyfikacja generalna po dwóch etapach: 

1 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 9:07:15
2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:01
3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:00:07
4 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:00:10
5 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:00:11
6 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:00:13
7 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
8 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
9 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
10 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
11 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
12 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
13 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation
14 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
15 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
16 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
17 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
18 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix
19 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
20 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:00:21
21 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:00:23
22 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:00:24
23 Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:00:25
24 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:00:26
25 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
26 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 0:00:29
27 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:00:32
28 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos 0:00:34
29 David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates 0:00:37
30 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 0:00:40
31 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
32 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
33 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB
34 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos 0:00:45
35 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko 0:00:49
36 Michael Storer (Aus) Team DSM
37 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB 0:01:02
38 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix
39 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:04
40 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic 0:01:16
41 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 0:01:38
42 Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech 0:01:45
43 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:47
44 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
45 Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo 0:01:55
46 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:01:59
47 Simon Geschke (Ger) Cofidis 0:02:17
48 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:02:53
49 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:03:14
50 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB 0:03:18
51 Anthony Perez (Fra) Cofidis 0:03:29
52 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
53 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroën Team 0:03:48
54 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 0:04:29
55 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:04:47
56 Victor De La Parte (Spa) Total Direct Energie 0:05:23
57 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 0:05:32
58 Mauro Finetto (Ita) Delko 0:05:42
59 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:05:59
60 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:06:00
61 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
62 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 0:06:21
63 Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM 0:06:28
64 Daryl Impey (RSA) Israel Start-up Nation 0:06:31
65 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 0:06:37
66 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:06:47
67 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:07:06
68 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
69 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates 0:07:11
70 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 0:07:13
71 Clément Carisey (Fra) Delko 0:07:18
72 Clément Berthet (Fra) Delko 0:07:37
73 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation 0:07:49
74 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:08:26
75 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:08:46
76 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 0:08:55
77 Marco Brenner (Ger) Team DSM
78 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 0:08:56
79 Krists Neilands (Lat) Israel Start-up Nation 0:09:07
80 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 0:09:31
81 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:09:32
82 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech 0:09:38
83 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB 0:09:55
84 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 0:10:39
85 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma 0:10:54
86 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:11:01
87 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM 0:11:03
88 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:11:15
89 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy 0:11:37
90 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 0:11:41
91 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:11:44
92 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma 0:13:02
93 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 0:13:21
94 Yannis Voisard (Swi) Swiss Racing Academy 0:14:16
95 Stuart Balfour (GBr) Swiss Racing Academy 0:14:25
96 Biniam Girmay (Eri) Delko 0:14:44
97 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 0:15:40
98 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
99 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
100 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis 0:15:54
101 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:16:56
102 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis
103 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos 0:17:04
104 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 0:17:16
105 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis 0:17:36
106 Amaury Capiot (Bel) Team Arkea-Samsic 0:17:43
107 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix 0:18:23
108 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 0:18:59
109 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 0:19:04
110 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:19:28
111 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93
112 Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:19:35
113 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:20:19
114 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:20:20
115 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:20:50
116 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
117 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 0:21:26
118 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:21:29
119 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB 0:22:37
120 Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy 0:22:53
121 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 0:23:06
122 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:23:07
123 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:23:09
124 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:23:18
125 Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH 0:24:17
126 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
127 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
128 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:24:21
129 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
130 Yakob Debesay (Eri) Delko 0:24:58
131 Martin Salmon (Ger) Team DSM 0:25:18
132 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
133 Mitch Docker (Aus) EF Education-Nippo 0:25:34
134 Leon Heinschke (Ger) Development Team DSM 0:25:42
135 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:26:15
136 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
137 Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy
138 Reto Müller (Swi) Swiss Racing Academy
139 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:26:25
140 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:26:30
141 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:26:33
142 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 0:26:40
143 Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 0:27:31
144 Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma 0:27:38
145 Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy 0:28:30