fot. Unipublic / Charly López

W Forum Evolución w Burgos, skąd wystartuje wyścig Vuelta a España oficjalnie zaprezentowano tegoroczną trasę. Będą m.in. dwa etapy jazdy indywidualnej na czas oraz cztery niewykorzystywane wcześniej w profesjonalnym kolarstwie podjazdy. W sumie kolarze będą mieli do przejechania 3336 kilometrów. 

Tegoroczną 76. edycję wyścigu Vuelta a España zaplanowano na 14 sierpnia – 5 września. Oficjalna prezentacja odbyła się w centrum konferencyjnym w Burgos – mieście, gdzie zaplanowano Gran Salida. Wydarzenie było transmitowane przez hiszpańską telewizję państwową RTVE, a poprowadzili je Carlos de Andrés i Pedro Delgado. Szczegóły techniczne dotyczące etapów wyjaśniali zaś Miguel Indurain, Óscar Freire, Óscar Pereiro oraz Alejandro Valverde, który połączył się zdalnie.

Wielki Start tegorocznego Wyścigu Dookoła Hiszpanii nastąpi z wnętrza katedry św. Marii w Burgos, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tym samym uczczone zostanie 800-lecie jej powstania. W prowincji Burgos odbędą się jeszcze dwa etapy – jeden dla sprinterów i kolejny dla górali, z podjazdem Picón Blanco w roli głównej.

Szczególną uwagę zwracają przede wszystkim dwa etapy: 14. oraz 18. Czternastego dnia rywalizacji kolarze dwukrotnie zmierzą się z podjazdem Pico Villuercas (16 km; 6%) na Estremadurze. Druga wspinaczka na metę będzie dłuższa i zarazem trudniejsza, ponieważ rozpocznie się w miejscowości Guadalupe.

Kolejnym bardzo interesującym odcinkiem będzie 18. z metą na Altu d’El Gamoniteiru (15 km; 10%), nie widzianym wcześniej ani na Vuelcie, ani także na innych kolarskich wyścigach. Przy okazji warto odnotować, że podjazd ten jest część pasma górskiego Sierra del Aramo – tego samego, do którego należy Angliru. Łączna liczba metrów przewyższenia przekroczy 4 tys. metrów, co – jak podkreślali organizatorzy – rzadko zdarzało się w hiszpańskim wielkim tourze. Będzie to bardzo wymagający dzień w siodle, bo dość powiedzieć, że wcześniej trzeba będzie podjechać na Cobertorię. Etapone.

Z drugiej strony organizatorzy umieścili w tegorocznym menu klasyczny dla Vuelty podjazd Lagos de Covadonga, gdzie w 2014 roku triumfował Przemysław Niemiec. Ponadto bardzo interesujące i wymagające zarazem będą ostatnie dwa etapy wyścigu. Przedostatniego dnia rywalizacji zawodnicy zmierzą się z etapem góra-dół-góra-dół z Sanxenxo do Mos. Castro de Herville, który z pewnością wejdzie w nogi po trzech tygodniach ciężkiej walki, a w dodatku zmęczy przed ostatnim dość długim etapem jazdy indywidualnej na czas do Santiago de Compostela. Po raz pierwszy od 2014 roku 21. etap hiszpańskiej Vuelty zakończy się jazdą indywidualną na czas na dystansie prawie 34 kilometrów, a nie tradycyjnym etapem przyjaźni do Madrytu.

W sumie na trasie tegorocznego wyścigu Vuelta a España znajdzie się jedenaście nowych lokalizacji startów i met etapów. Będzie sześć etapów płaskich oraz dwa także płaskie, ale z finiszami na podjazdach. Ponadto jedenaście odcinków pagórkowatych lub górzystych oraz dwa etapy jazdy indywidualnej na czas.

Szczegóły trasy

14 sierpnia, etap 1: Burgos. Catedral > Catedral (ITT) 8 km

15 sierpnia, etap 2: Caleruega > Burgos. Gamonal 169,5 km

16 sierpnia, etap 3: Santo Domingo de Silos > Espinosa de los Monteros. Picón Blanco 203 km

17 sierpnia, etap 4: El Burgo de Osma > Molina de Aragón 163,6 km

18 sierpnia, etap 5: Tarancón > Albacete 184,4 km

19 sierpnia, etap 6: Requena > Alto de la Montaña de Cullera 159 km

20 sierpnia, etap 7:Gandía > Balcón de Alicante 152 km

21 sierpnia, etap 8: Santa Pola –> La Manga del Mar Menor 163,3 km

22 sierpnia, etap 9: Puerto Lumbreras > Alto de Velefique 187,8 km

23 sierpnia, I dzień odpoczynku

24 sierpnia, etap 10: Roquetas de Mar > Rincón de la Victoria 190,2 km

25 sierpnia, etap 11: Antequera > Valdepeñas de Jaén 131,6 km

26 sierpnia, etap 12: Jaén > Córdoba 166,7 km 

27 sierpnia, etap 13: Belmez > Villanueva de la Serena 197,2 km

28 sierpnia, etap 14: Don Benito > Pico Villuercas 159,7 km

29 sierpnia, etap 15: Navalmoral de la Mata > El Barraco 193,4 km

30 sierpnia, II dzień odpoczynku

31 sierpnia, etap 16: Laredo > Santa Cruz de Bezana 170,8 km

1 września, etap 17: Unquera > Lagos de Covadonga 181,6 km

2 września, etap 18: Salas > Altu d’El Gamoniteiru 159,2 km

3 września, etap 19: Tapia > Monforte de Lemos 187,8 km

4 września, etap 20: Sanxenxo > Mos. Castro de Herville 173,6 km

5 września, etap 21: Padrón > Santiago de Compostela (ITT) 33,7 km

Poprzedni artykułTour de La Provence 2021: Gwiazdorska obsada wyścigu. Plan transmisji TV
Następny artykułMatteo Trentin: „Tym razem nikt nie może powiedzieć, że nie został poinformowany”
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments