fot. UAE Tour

Podczas gdy kolejne wyścigu w Europie są przekładane na późniejsze terminy, organizatorzy UAE Tour ogłosili trasę tegorocznej edycji. Zaplanowano między innymi cztery etapy sprinterskie, dwa z metą na podjeździe oraz nowość – jazdę indywidualną na czas. 

Wyścig otworzy płaski etap, który wystartuje z Abu Dhabi. Kolarze będą mieli do przejechania 177 kilometrów wzdłuż wybrzeża do miejscowości Al Mirfa. O jego losach z pewnością zdecyduje finisz z peletonu.

Kolarze, którzy zamierzają walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, będą musieli postawić się w gotowości już drugiego dnia rywalizacji, bowiem zaplanowano 13-kilometrową jazdę indywidualną na czas na wyspie Al Hudyriat. Tu pole do popisu z pewnością będzie miał mistrz świata w tej specjalności i rewelacja ubiegłego sezonu Filippo Ganna (INEOS Greandiers).

Na trzecim etapie odbędzie się pierwszy z dwóch finiszów na podjeździe. Po 162 kilometrach kolarze wjadą na słynną dla tego regionu górę Jabel Hafeet o długości 10 kilometrów i średnim nachyleniu 6,8 proc.

Kolejny finisz na podjeździe będzie czekał zawodników na piątym etapie. Wówczas do pokonania będzie podjazd Jebel Jais. To długi podjazd, bo aż ponad 20-kilometrowy, ale mający stałe i dość łagodne nachylenie. Do tej pory tylko raz wykorzystano tę górę w wyścigu i wówczas zwyciężył Primož Roglič.

Ostatnie dwa etapy powinni rozstrzygnąć między sobą sprinterzy. Finisz szóstego etapu zorganizowano na słynnej sztucznej wyspie Palm Jumeirah, zaś ostatniego – siódmego – na Yas Island. Organizatorzy wyścigu po raz kolejny przy okazji kolarskiej imprezy zaprezentują największe atrakcje Zjednoczonych Emiratów Arabskich, swoje gładkie i szerokie szosy, a także sztuczne wyspy zbudowane za pieniądze bogatych szejków.

Obsada wyścigu będzie gwiazdorska. Swój udział potwierdzili między innymi zwycięzca ubiegłorocznego wyścigu Tour de France Tadej Pogačar, czterokrotny triumfator Wielkiej Pętli Chris Froome oraz zwycięzca Tour of Flanders Mathieu Van der Poel. W drużynie UAE Team Emirates zadebiutuje z kolei Rafał Majka. Także najlepsi sprinterzy świata stawią się licznie – będą między innymi Caleb Ewan, Pascal Ackermann i Sam Bennett.

Poniżej można zobaczyć prezentację video wyścigu UAE Tour 2021:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments