Według sondażu Teneo Sport and Sponsorship Index kolarstwo było w mijającym roku drugim najchętniej uprawianym sportem w Irlandii. Ponadto dyscyplina ta zanotowała największy wzrost popularności – dokładnie o dziewięć procent w stosunku do roku poprzedniego.

2020 rok zdominowała pandemia koronawirusa, podczas której ludzie w wielu krajach (w tym w Irlandii) zaczęli chętniej i częściej uprawiać aktywności fizyczne. Podczas lockdownu ludzie postrzegali jazdę na rowerze jako bezpieczną formę aktywności fizycznej, zaś gdy w późniejszym okresie roku musieli wrócić do pracy, woleli dojeżdżać rowerem zamiast zatłoczoną komunikacją publiczną. 

Na pierwszym miejscu w ojczyźnie Seana Kelly’ego znalazły się spacery (62 proc. respondentów), zaś tuż za nimi uplasowało się kolarstwo – na dwóch kółkach jeździ 21 proc. Irlandczyków, czyli jeden na pięciu dorosłych obywateli tego kraju. Jest to jednak sport najchętniej wybierany przez mężczyzn, podczas gdy spacerować wolą kobiety. 

Zainteresowanie jazdą na rowerze sprawiło, że okres boomu przeżywają także kluby kolarskie, który odnotowały znaczny wzrost liczby członków. Powyższy sondaż odzwierciedla zatem informacje o znacznym wzroście sprzedaży rowerów, które napływają od wybuchu pandemii. 

Lista najbardziej popularnych sportów uprawianych przez Irlandczyków w 2020 roku: 

  • Spacery – 62 proc. 
  • Kolarstwo – 21 proc. 
  • Pływanie – 9 proc. 
  • Ćwiczenia na siłowni lub uprawianie tego typu aktywności we własnym zakresie  – 19 proc. 
  • Bieganie – 16 proc. 
  • Golf – 13 proc. 
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments