fot. ASO / Alex Broadway

Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) i Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) byli w tym roku najlepszymi kolarzami na świecie. Z tego powodu Słoweński Związek Kolarski zdecydował się na przyznanie nagrody Słoweńskiego Kolarza Roku obu zawodnikom.

Rok 2020 dla Słowenii był wyjątkowy. Primož Roglič i Tadej Pogačar zajęli kolejno pierwsze i drugie miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Pierwszy z nich w tym krótkim, acz intensywnym sezonie triumfował w mistrzostwach kraju ze startu wspólnego, w klasyfikacji generalnej Tour de l’Ain, gdzie wygrał dwa etapy, w Liege-Bastogne-Liege oraz ponownie zwyciężył w Vuelta a España. W hiszpańskim Wielkim Tourze był najlepszy na trzech etapach. Wydawało się, że Roglič sięgnie też po triumf w Tour de France, jednak w decydującej czasówce z metą na La Planche des Belles Filles stracił do Tadeja Pogačara prawie dwie minuty, przez co musiał zadowolić się drugim miejscem w generalce.

Wspomniany wcześniej Pogačar oprócz zwycięstwa w Tour de France był najlepszy w Volta a la Comunitat Valenciana, a także ukończył na podium UAE Tour i Liege-Bastogne-Liege. Ze względu na tak dobre wyniki, Słoweński Związek Kolarski przyznał obu zawodnikom nagrodę Słoweńskiego Kolarza Roku.

Bardzo się cieszę, że ponownie zostałem wybrany najlepszym kolarzem Słowenii, w tym roku razem z Tadejem. To był wspaniały sezon. Niesamowite, jak wszyscy Słoweńcy prezentowali się w tym roku. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy

– mówił Primož Roglič cytowany przez rtvslo.si.

Oprócz Pogačara i Rogliča wyróżnieni zostali Jan Tratnik (Bahrain-McLaren), który był najlepszy na 16. etapie Giro d’Italia, a także sprinter Luka Mezgec (Mitchelton-Scott). Wśród kobiet nagrodę najlepszej kolarki otrzymała Eugenia Bujak (Ale BTC Ljubljana).