Foto: Getty Images

Chantal van den Broek-Blaak (Boels – Dolmans Cycling Team) po ładnej akcji wygrała kobiecą Flandrię. 

17.edycja kobiecego Ronde van Vlaanderen rozegrana została dziś na trasie wokół Oudenaarde. Panie miały do przejechania ponad 135 kilometrów, a po drodze musiały się zmierzyć między innymi z Taaienbergiem, Oude Kwaremontem i Paterbergiem. Dokładny profil trasy nie został upubliczniony. Wszystko po to, żeby ze względu na sytuację epidemiologiczną kibice nie pojawili się przy trasie.

Niestety do rywalizacji z powodów pandemicznych nie przystąpiły trzy ekipy: Ale Ljubljana, Astana i Chevalmeire. Tym samym na starcie nie było ubiegłorocznej zwyciężczyni Marty Bastianelli. Niestety kilka dni temu działalność natychmiastowo zakończyła drużyna Équipe Paule Ka i tym samym jej zawodniczek także nie było w De Ronde.

Już po kilkunastu kilometrach uformowała się ucieczka w składzie: Teuntje Beekhuis (Lotto), Gloria Rodriguez Sanchez (Movistar), Alice Sharpe (Ciclotell), Mieke Kröger (Hitec Products), Heidi Franz (Rally), Ariadna Trias Jordan (Massi Tactic) oraz Emily Newsom (Tibco). Dość szybko opadła Jordan, a przez defekt kontakt z czołówką straciła także Sharpe.

Po 40 kilometrach ścigania ucieczka miała trzy minuty przewagi.

Na Lebergu na kontrę zdecydowała się Liane Lippert (Team Sunweb). Do Niemki po chwili dojechały Coryn Rivera (Team Sunweb) i Kristen Faulkner (Team TIBCO – SVB). Ta trójka była bardzo mocno, więc w peletonie na czoło wyszły zawodniczki Boels Dolmans.

Wszystkie grupki zjechały się 40 kilometrów przed metą. Podczas podjazdu pod Taaienberg na atak zdecydowała się Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg), a szybko na jej kole pojawiła się Anna van der Breggen (Boels-Dolmans). Po tej akcji peleton mocno się naciągnął.

Kolejny atak przeprowadziły Alena Amialiusik (Canyon SRAM Racing) i Riejanne Markus (CCC – Liv). Dwójka wypracowała sobie 30 sekund przewagi, ale grupka z mistrzynią świata bardzo się przybliżyła po Kruisbergu (2500 metrów długości; maksymalne nachylenie 9 %). 28 kilometrów “harcowniczki” zostały doścignięte.

Od razu w swoim stylu piekielny atak zaprezentowała Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott). Po krótkim pościgu dogoniła ją Anna van der Breggen (Boels-Dolmans). Co ciekawe kiedy mistrzyni świata dojechała do mistrzyni Europy to nie miała zamiaru wychodzić na zmiany. Zawodniczki jechały obok siebie w spacerowym tempie i po krótkim czasie dogoniła je kolejna grupka.

Na Oude Kwaremont (2200 metrów długości, maksymalne nachylenie 11,6 %) grupka stopniała do około 15 zawodniczek, a pod koniec bruku zaatakowała Chantal van den Broek-Blaak (Boels – Dolmans). Holenderka jechała bardzo mocno, ale konkurentki nie zamierzały odpuszczać.

Po ostatnim dziś brukowanym podjeździe (Paterberg) van den Broek-Blaak miała 14 kilometrów do mety i kilkanaście sekund przewagi. W grupie pościgowej co chwilę mieliśmy zmiany na prowadzeniu, ale dopiero na 7500 metrów przed metą oderwały się od niej Grace Brown (Mitchelton-Scott) i Amy Pieters (Boels – Dolmans).

Jednak Chantal van den Broek-Blaak nie zwalniała tempa i na ostatni kilometr wjechała z ogromną przewagą. Doświadczona Holenderka mogła się cieszyć z bardzo ładnego zwycięstwa w kolejnym monumencie.

Drugie miejsce wywalczyła Amy Pieters (Boels-Dolmans), a trzecie Lotte Kopecky (Lotto Soudal).

Wyniki:

1 VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM les 135,6 km en 3h29’57” (moy. 38,752 km/h)
2 PIETERS Amy DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 01:01
3 KOPECKY Lotte LSL LOTTO SOUDAL LADIES 01:01
4 BRENNAUER Lisa WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 01:01
5 ROY Sarah MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team) 01:01
6 AMIALIUSIK Alena CSR CANYON // SRAM RACING 01:01
7 VOLLERING Demi PHV PARKHOTEL VALKENBURG 01:01
8 LONGO BORGHINI Elisa TFS TREK-SEGAFREDO 01:01
9 STEPHENS Lauren TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 01:01
10 CAVALLI Marta VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE 01:01
11 VAN DER BREGGEN Anna DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 01:01
12 MACKAIJ Floortje SUN TEAM SUNWEB 01:01
13 MARKUS Riejanne CCC CCC-LIV 01:01
14 BROWN Grace MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team) 01:01
15 VAN VLEUTEN Annemiek MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team) 01:01
16 LUDWIG Cecilie Uttrup FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 01:01
17 VAN DIJK Ellen TFS TREK-SEGAFREDO 04:15
18 DHOORE Jolien DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 04:15
19 BIANNIC Aude MOV MOVISTAR TEAM WOMEN 05:28
20 DIDERIKSEN Amalie DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 05:58
21 SANGUINETI Ilaria VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE 05:58
22 CONFALONIERI Maria Giulia WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 05:58
23 LETH Julie WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 05:58
24 GUARISCHI Barbara MOV MOVISTAR TEAM WOMEN 05:58
25 GUAZZINI Vittoria VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE 05:58
26 FIDANZA Arianna LSL LOTTO SOUDAL LADIES 05:58
27 CECCHINI Elena CSR CANYON // SRAM RACING 05:58
28 DUVAL Eugénie FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 05:58
29 BORGLI Stine FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 05:58
30 MOOLMAN-PASIO Ashleigh CCC CCC-LIV 05:58
31 FAULKNER Kristen TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 05:58
32 HOSKING Chloe RLW RALLY CYCLING-WOMEN 05:58
33 KIRCHMANN Leah SUN TEAM SUNWEB 05:58
34 NILSSON Hanna PHV PARKHOTEL VALKENBURG 05:58
35 STEIGENGA Nicole DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE 05:58
36 CROMWELL Tiffany CSR CANYON // SRAM RACING 05:58
37 KOSTER Anouska PHV PARKHOTEL VALKENBURG 05:58
38 VAN DER BURG Nancy PHV PARKHOTEL VALKENBURG 05:58
39 PALADIN Soraya CCC CCC-LIV 05:58
40 CHAPMAN Brodie FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 05:58
41 PARKINSON Abby-Mae LSL LOTTO SOUDAL LADIES 05:58
42 JACKSON Alison SUN TEAM SUNWEB 05:58
43 KLIMOVA Diana CGS COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 05:58
44 KOREVAAR Jeanne CCC CCC-LIV 05:58
45 RIVERA Coryn SUN TEAM SUNWEB 05:58
46 BARNES Hannah CSR CANYON // SRAM RACING 05:58
47 CORDON RAGOT Audrey TFS TREK-SEGAFREDO 05:58
48 ERIĆ Jelena MOV MOVISTAR TEAM WOMEN 05:58
49 WILLIAMS Lily RLW RALLY CYCLING-WOMEN 06:04
50 PERSICO Silvia VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE 06:06
51 LIPPERT Liane SUN TEAM SUNWEB 06:06
52 SPRATT Amanda MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team) 06:06
53 BEEKHUIS Teuntje LSL LOTTO SOUDAL LADIES 09:13
54 HEINE Vita HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT 10:04
55 GALIMULLINA Iuliia CGS COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 10:07
56 KONONENKO Valeriya CTL CICLOTEL 10:07
57 VAN HOUTUM Céline MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA 10:07
58 GAREEVA Aigul CGS COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 10:07
59 VAN DE VEL Sara CTL CICLOTEL 10:07
60 BRAAM Danique LSL LOTTO SOUDAL LADIES 10:07
61 KESSLER Nina TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 10:07
62 VAN EYNDE Fien DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE 10:07
63 RAAIJMAKERS Marit PHV PARKHOTEL VALKENBURG 10:07
64 BERTIZZOLO Sofia CCC CCC-LIV 10:07
65 PITEL Edwige CGS COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 10:07
66 GROSSETETE Maëlle FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 10:07
67 MAJERUS Christine DLT BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 10:07
68 SCHWEINBERGER Christina DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE 10:07
69 RIJKES Sarah WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 10:07
70 NEWSOM Emily TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 10:07
71 WHITE Emma RLW RALLY CYCLING-WOMEN 10:07
72 CONSONNI Chiara VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE 10:07
73 RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria MOV MOVISTAR TEAM WOMEN 10:07
74 ASENCIO Laura WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 10:07
75 GONZALEZ BLANCO Alicia MOV MOVISTAR TEAM WOMEN 10:07
76 FAHLIN Emilia FDJ FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 10:07
77 FRANZ Heidi RLW RALLY CYCLING-WOMEN 10:07
78 BARNES Alice CSR CANYON // SRAM RACING 10:07
79 WATERREUS Kylie MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA 10:57

Wycofały się:
VANDENBULCKE Jesse LSL LOTTO SOUDAL LADIES
ALLEN Jessica MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team)
ELVIN Gracie MTS MITCHELTON-SCOTT (Women Team)
RYAN Alexis CSR CANYON // SRAM RACING
KUIJPERS Evy CCC CCC-LIV
TERUEL RIBES Alba MOV MOVISTAR TEAM WOMEN
KOCH Franziska SUN TEAM SUNWEB
DEIGNAN Elizabeth TFS TREK-SEGAFREDO
WILES Tayler TFS TREK-SEGAFREDO
WORRACK Trixi TFS TREK-SEGAFREDO
TEUTENBERG Lea Lin WNT CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM
RÜEGG Noemi CGS COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM
KASPER Romy PHV PARKHOTEL VALKENBURG
POLLICINI Silvia VAL VALCAR-TRAVEL & SERVICE
COTTER Imogen CTL CICLOTEL
KULYNYCH Olha CTL CICLOTEL
SHARPE Alice CTL CICLOTEL
DOCX Mieke DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE
SCHWEINBERGER Kathrin DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE
VAN WITZENBURG Marieke DVE DOLTCINI-VAN EYCK- PROXIMUS CONTINENTAL TE
BADEGRUBER Anna MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA
DEFOUR Lara MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA
STOCKMAN Julie MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA
JOHANSSON Hanna MUL MULTUM ACCOUNTANTS-LSK LADIES CYCLING TEA
FELDMANN Pernille Larsen HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT
KRÖGER Mieke HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT
MATHISEN Silje HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT
RICHIOUD Greta HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT
VAN DER HAAR Lucy HPU HITEC PRODUCTS-BIRK SPORT
BENITO PELLICER Mireia MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
LOPEZ MORALES Belen MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
MARTIN MARTIN Isabel MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
ORTEGA RUIZ Patricia MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
PILOTE-FORTIN Gabrielle MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
TRIAS JORDAN Mireia MAT MASSI TACTIC WOMEN TEAM
POIDEVIN Sara RLW RALLY CYCLING-WOMEN
DIXON Leah TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK
LUCAS Sharlotte TIB TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK