fot. Giro d'Italia

Tao Geoghegen Hart (INEOS Grenadiers) wygrał 15. etap Giro d’Italia z metą na Piancavallo. Podium uzupełnili kolarze Team Sunweb – Wilco Kelderman i Jai Hindley. Rafał Majka (BORA-hansgrohe) ze stratą nieco ponad minuty zajął piąte miejsce!

Ostatni etap drugiego tygodnia prowadził z bazy lotniczej w Rivolto na podjazd Piancavallo. Po drodze zawodnicy wspinali się pod 3 wzniesienia oznaczone jako premie górskie drugiej kategorii – Sella Chianzutan (9,6km; 5,6%), Forcella di Monte Rest (7,4km; 7,7%) i Forcella di Pala Barzana (9,2km; 5%). Finałowa wspinaczka miała ponad 14 kilometrów o średnim nachyleniu 8,9%. Szczególnie jej pierwsza część była bardzo trudna – gradient pierwszych ośmiu kilometrów wynosił prawie 9,5%.

fot. procyclingstats

Mocna ucieczka dnia oderwała się od peletonu tuż po starcie, a utworzyli ją: Thomas De Gendt, Matthew Holmes (obaj Lotto Soudal), Sergio Samitier, Davide Villela (obaj Movistar Team), Mark Padun (Bahrain – McLaren), Rohan Dennis (INEOS Grenadiers), Andrea Vendrame (AG2R La Mondiale), Manuele Boaro (Astana Pro Team), Daniel Navarro (Israel Start-Up Nation), Luca Chirico (Androni Giocattoli – Sidermec) i Giovanni Visconti (Vini Zabu – KTM).

Choć w ucieczce znalazło się wielu bardzo dobrych kolarzy, nie udało im się wypracować przewagi, która pozwalałaby na walkę o końcowy triumf. Peleton prowadzony przez ekipy NTT Pro Cycling i Team Sunweb trzymał harcowników na kilkuminutowej smyczy. Na pierwszych dwóch górskich premiach nie było walki w ucieczce i komplet punktów zdobył Giovanni Visconti, który wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji górskiej. W międzyczasie w peletonie doszło do dwóch kraks, w których ucierpieli Matteo Sobrero (NTT Pro Cycling), Jefferson Alexander Cepeda (Androni Giocattoli – Sidermec), Nicolas Edet (Cofidis, Solutions Credits) i Jhonatan Narvaez (INEOS Grenadiers). Ostatni dwaj zawodnicy musieli wycofać się z wyścigu.

Na kilkadziesiąt kilometrów do mety na czoło peletonu wyszedł Nico Denz (Team Sunweb). Dzięki pracy Niemca, peleton znacznie zmniejszył stratę do uciekinierów. Na Forcella di Pala Barzana w odjeździe doszło do wielu przetasowań. Ostatecznie z przodu został samotny Rohan Dennis, a 50 sekund za nim jechała piątka kolarzy – Andrea Vendrame, Thomas De Gendt, Sergio Samitier, Davide Villela i Giovanni Visconti. U podnóża wspinaczki pod Piancavallo Dennis miał półtorej minuty przewagi nad peletonem. Na czele głównej grupy swój pociąg ustawił Team Sunweb, który zaczął dyktować bardzo mocne tempo.

Zawodnicy w białych strojach dogonili Australijczyka, a następnie odczepili Jakoba Fuglsanga (Astana Pro Team), Pello Bilbao (Bahrain – McLaren), Domenico Pozzovivo (NTT Pro Cycling), Brandona McNulty’iego (UAE-Team Emirates), Patricka Konrada i Rafała Majkę (BORA-hansgrohe), jednak Polak dość szybko zdołał wrócić do czołówki. Na niespełna 9 kilometrów do szczytu z peletoniku odpadł Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo). Chwilę później na zmianę wyszedł Jai Hindley (Team Sunweb). Dzięki pracy Australijczyka, z przodu został jedynie Wilco Kelderman (Team Sunweb) i Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers). Kilkadziesiąt metrów za czołową trójką jechali Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), a dalej Rafał Majka.

O zwycięstwie zadecydował trzyosobowy sprint, w którym najszybszy był Tao Geoghegen Hart. Kolejne miejsca zajęli Wilco Kelderman i Jai Hindley. Rafał Majka przyjechał na piątym miejscu ze stratą minuty i 22 sekund do zwycięzcy. Joao Almeida był czwarty i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 15. etapu Giro d’Italia:

1 Geoghegan Hart Tao INEOS Grenadiers 4:58:52
2 Kelderman Wilco Team Sunweb 0:02
3 Hindley Jai Team Sunweb 0:04
4 Almeida João Deceuninck – Quick Step 0:37
5 Majka Rafał BORA – hansgrohe 1:22
6 Konrad Patrick BORA – hansgrohe 1:29
7 Knox James Deceuninck – Quick Step 1:36
8 Bilbao Pello Bahrain – McLaren ,,
9 Fuglsang Jakob Astana Pro Team ,,
10 Nibali Vincenzo Trek – Segafredo ,,
11 Masnada Fausto Deceuninck – Quick Step 1:38
12 Pozzovivo Domenico NTT Pro Cycling 1:54
13 Pedrero Antonio Movistar Team ,,
14 Pernsteiner Hermann Bahrain – McLaren ,,
15 McNulty Brandon UAE-Team Emirates 2:43
16 O’Connor Ben NTT Pro Cycling 3:10
17 Kangert Tanel EF Pro Cycling 5:07
18 de la Parte Víctor CCC Team ,,
19 Swift Ben INEOS Grenadiers ,,
20 Fabbro Matteo BORA – hansgrohe 5:17
21 Rossetto Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 5:51
22 Zakarin Ilnur CCC Team ,,
23 Warbasse Larry AG2R La Mondiale ,,
24 Samitier Sergio Movistar Team ,,
25 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale ,,
26 Hamilton Chris Team Sunweb ,,
27 Oomen Sam Team Sunweb 6:03
28 Tusveld Martijn Team Sunweb ,,
29 Serry Pieter Deceuninck – Quick Step 7:09
30 Sepúlveda Eduardo Movistar Team 7:50
31 Hansen Jesper Cofidis, Solutions Crédits 8:47
32 Novak Domen Bahrain – McLaren 9:12
33 Tratnik Jan Bahrain – McLaren ,,
34 Valter Attila CCC Team 9:13
35 Dennis Rohan INEOS Grenadiers 10:18
36 Honoré Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step 10:29
37 Visconti Giovanni Vini Zabù – KTM ,,
38 Hagen Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
39 Castroviejo Jonathan INEOS Grenadiers ,,
40 Ravanelli Simone Androni Giocattoli – Sidermec ,,
41 Ghebreigzabhier Amanuel NTT Pro Cycling ,,
42 Nibali Antonio Trek – Segafredo ,,
43 Meintjes Louis NTT Pro Cycling ,,
44 Rubio Einer Augusto Movistar Team 12:10
45 De Gendt Thomas Lotto Soudal 12:33
46 Felline Fabio Astana Pro Team 14:10
47 Mosca Jacopo Trek – Segafredo ,,
48 Vendrame Andrea AG2R La Mondiale 14:43
49 Battaglin Enrico Bahrain – McLaren 15:20
50 Bernard Julien Trek – Segafredo ,,
51 Conci Nicola Trek – Segafredo ,,
52 Tonelli Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè ,,
53 Rodríguez Óscar Astana Pro Team ,,
54 Navarro Daniel Israel Start-Up Nation ,,
55 Dombrowski Joe UAE-Team Emirates 18:05
56 Cataldo Dario Movistar Team 18:54
57 Villella Davide Movistar Team ,,
58 Boaro Manuele Astana Pro Team 19:41
59 Bidard François AG2R La Mondiale ,,
60 Puccio Salvatore INEOS Grenadiers ,,
61 Armée Sander Lotto Soudal ,,
62 Bouchard Geoffrey AG2R La Mondiale 24:03
63 Poljański Paweł BORA – hansgrohe 24:43
64 Ulissi Diego UAE-Team Emirates 24:57
65 Chirico Luca Androni Giocattoli – Sidermec ,,
66 Ballerini Davide Deceuninck – Quick Step ,,
67 Haga Chad Team Sunweb 25:25
68 Gregaard Jonas Astana Pro Team 25:50
69 Padun Mark Bahrain – McLaren 26:07
70 Campenaerts Victor NTT Pro Cycling ,,
71 Whelan James EF Pro Cycling 32:02
72 Capecchi Eros Bahrain – McLaren ,,
73 Wyss Danilo NTT Pro Cycling ,,
74 Pellaud Simon Androni Giocattoli – Sidermec ,,
75 Małecki Kamil CCC Team ,,
76 Rosskopf Joey CCC Team ,,
77 Benedetti Cesare BORA – hansgrohe ,,
78 Carretero Héctor Movistar Team ,,
79 Le Turnier Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
80 van Empel Etienne Vini Zabù – KTM ,,
81 Caicedo Jonathan Klever EF Pro Cycling ,,
82 Cepeda Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec ,,
83 Arashiro Yukiya Bahrain – McLaren ,,
84 Morton Lachlan EF Pro Cycling ,,
85 Holmes Matthew Lotto Soudal ,,
86 Sobrero Matteo NTT Pro Cycling 32:09
87 Denz Nico Team Sunweb 34:36
88 Restrepo Jhonatan Androni Giocattoli – Sidermec ,,
89 Mathis Marco Cofidis, Solutions Crédits 40:45
90 Frankiny Kilian Groupama – FDJ ,,
91 Fiorelli Filippo Bardiani-CSF-Faizanè ,,
92 Spreafico Matteo Vini Zabù – KTM ,,
93 Rumac Josip Androni Giocattoli – Sidermec ,,
94 Viviani Elia Cofidis, Solutions Crédits ,,
95 Guarnieri Jacopo Groupama – FDJ ,,
96 Zana Filippo Bardiani-CSF-Faizanè ,,
97 Romano Francesco Bardiani-CSF-Faizanè ,,
98 Torres Albert Movistar Team ,,
99 Zardini Edoardo Vini Zabù – KTM ,,
100 Scotson Miles Groupama – FDJ ,,
101 Bais Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
102 Bisolti Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec ,,
103 Démare Arnaud Groupama – FDJ ,,
104 Carboni Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè ,,
105 Guglielmi Simon Groupama – FDJ ,,
106 Guerreiro Ruben EF Pro Cycling ,,
107 Clarke Simon EF Pro Cycling ,,
108 Contreras Rodrigo Astana Pro Team ,,
109 Oldani Stefano Lotto Soudal ,,
110 Frapporti Marco Vini Zabù – KTM ,,
111 Conti Valerio UAE-Team Emirates ,,
112 Rota Lorenzo Vini Zabù – KTM ,,
113 Bevilacqua Simone Vini Zabù – KTM ,,
114 Brändle Matthias Israel Start-Up Nation ,,
115 Zabel Rick Israel Start-Up Nation ,,
116 Sagiv Guy Israel Start-Up Nation ,,
117 Hänninen Jaakko AG2R La Mondiale ,,
118 Sunderland Dylan NTT Pro Cycling ,,
119 Lonardi Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè ,,
120 Haas Nathan Cofidis, Solutions Crédits ,,
121 Keisse Iljo Deceuninck – Quick Step ,,
122 Mazzucco Fabio Bardiani-CSF-Faizanè ,,
123 Gradek Kamil CCC Team ,,
124 Richeze Maximiliano UAE-Team Emirates ,,
125 Dowsett Alex Israel Start-Up Nation ,,
126 Hansen Adam Lotto Soudal ,,
127 Hodeg Álvaro José Deceuninck – Quick Step ,,
128 Bjerg Mikkel UAE-Team Emirates ,,
129 Vanhoucke Harm Lotto Soudal ,,
130 Konovalovas Ignatas Groupama – FDJ ,,
131 Dibben Jonathan Lotto Soudal ,,
132 Sagan Peter BORA – hansgrohe 40:52
133 Gaviria Fernando UAE-Team Emirates ,,
134 Černý Josef CCC Team ,,
135 Bodnar Maciej BORA – hansgrohe ,,
136 Cimolai Davide Israel Start-Up Nation ,,
137 Ganna Filippo INEOS Grenadiers 40:55
138 Consonni Simone Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF Brambilla Gianluca Trek – Segafredo
DNF Edet Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF Narváez Jhonatan INEOS Grenadiers ,,
DNS Molano Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,

Klasyfikacja generalna po 15. etapie Giro d’Italia:

1 Almeida João Deceuninck – Quick Step 59:27:38
2 Kelderman Wilco Team Sunweb 0:15
3 Hindley Jai Team Sunweb 2:56
4 Geoghegan Hart Tao INEOS Grenadiers 2:57
5 Bilbao Pello Bahrain – McLaren 3:10
6 Majka Rafał BORA – hansgrohe 3:18
7 Nibali Vincenzo Trek – Segafredo 3:29
8 Pozzovivo Domenico NTT Pro Cycling 3:50
9 Konrad Patrick BORA – hansgrohe 4:09
10 Masnada Fausto Deceuninck – Quick Step 4:12
11 McNulty Brandon UAE-Team Emirates 4:29
12 Fuglsang Jakob Astana Pro Team 5:07
13 Pedrero Antonio Movistar Team 8:14
14 Knox James Deceuninck – Quick Step 8:55
15 Pernsteiner Hermann Bahrain – McLaren 9:30
16 Samitier Sergio Movistar Team 20:43
17 Zakarin Ilnur CCC Team 22:24
18 Paret-Peintre Aurélien AG2R La Mondiale 26:38
19 Castroviejo Jonathan INEOS Grenadiers 29:46
20 Fabbro Matteo BORA – hansgrohe 31:56
21 Oomen Sam Team Sunweb 32:00
22 Valter Attila CCC Team 35:27
23 Warbasse Larry AG2R La Mondiale 39:38
24 Honoré Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step 45:26
25 Swift Ben INEOS Grenadiers 47:01
26 Kangert Tanel EF Pro Cycling 47:38
27 Tusveld Martijn Team Sunweb 51:07
28 Mosca Jacopo Trek – Segafredo 51:08
29 Hamilton Chris Team Sunweb 51:18
30 Felline Fabio Astana Pro Team 51:33
31 Serry Pieter Deceuninck – Quick Step 56:24
32 de la Parte Víctor CCC Team 1:01:23
33 Villella Davide Movistar Team 1:06:24
34 Nibali Antonio Trek – Segafredo 1:07:45
35 O’Connor Ben NTT Pro Cycling 1:09:13
36 Ulissi Diego UAE-Team Emirates 1:14:02
37 Bidard François AG2R La Mondiale 1:16:48
38 Guerreiro Ruben EF Pro Cycling 1:17:27
39 Rodríguez Óscar Astana Pro Team 1:21:05
40 Hansen Jesper Cofidis, Solutions Crédits 1:21:36
41 Meintjes Louis NTT Pro Cycling 1:22:29
42 Vanhoucke Harm Lotto Soudal 1:27:04
43 De Gendt Thomas Lotto Soudal 1:28:09
44 Sepúlveda Eduardo Movistar Team 1:28:48
45 Navarro Daniel Israel Start-Up Nation 1:29:05
46 Poljański Paweł BORA – hansgrohe 1:30:58
47 Puccio Salvatore INEOS Grenadiers 1:31:19
48 Conci Nicola Trek – Segafredo 1:32:01
49 Hagen Carl Fredrik Lotto Soudal 1:32:14
50 Battaglin Enrico Bahrain – McLaren 1:32:29
51 Rubio Einer Augusto Movistar Team 1:33:18
52 Dombrowski Joe UAE-Team Emirates 1:33:59
53 Rossetto Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 1:35:47
54 Padun Mark Bahrain – McLaren 1:36:03
55 Bernard Julien Trek – Segafredo 1:36:12
56 Gregaard Jonas Astana Pro Team 1:37:48
57 Rosskopf Joey CCC Team 1:39:29
58 Vendrame Andrea AG2R La Mondiale 1:40:07
59 Visconti Giovanni Vini Zabù – KTM 1:40:15
60 Armée Sander Lotto Soudal 1:42:17
61 Tratnik Jan Bahrain – McLaren 1:46:29
62 Tonelli Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè 1:50:22
63 Ravanelli Simone Androni Giocattoli – Sidermec 1:51:23
64 Boaro Manuele Astana Pro Team 1:54:48
65 Dennis Rohan INEOS Grenadiers 1:56:11
66 Cataldo Dario Movistar Team 1:56:28
67 Haga Chad Team Sunweb 1:57:31
68 Hänninen Jaakko AG2R La Mondiale 1:59:55
69 Bouchard Geoffrey AG2R La Mondiale 2:01:36
70 Caicedo Jonathan Klever EF Pro Cycling 2:01:47
71 Ganna Filippo INEOS Grenadiers 2:02:51
72 Ballerini Davide Deceuninck – Quick Step 2:03:50
73 Sobrero Matteo NTT Pro Cycling 2:05:16
74 Ghebreigzabhier Amanuel NTT Pro Cycling 2:12:08
75 Bjerg Mikkel UAE-Team Emirates 2:12:39
76 Carboni Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 2:12:54
77 Clarke Simon EF Pro Cycling 2:13:13
78 Sagan Peter BORA – hansgrohe 2:13:37
79 Novak Domen Bahrain – McLaren 2:14:23
80 Małecki Kamil CCC Team 2:15:36
81 Chirico Luca Androni Giocattoli – Sidermec 2:17:25
82 Pellaud Simon Androni Giocattoli – Sidermec 2:17:26
83 Frankiny Kilian Groupama – FDJ 2:18:02
84 Romano Francesco Bardiani-CSF-Faizanè 2:24:32
85 Wyss Danilo NTT Pro Cycling 2:24:58
86 Rumac Josip Androni Giocattoli – Sidermec 2:25:13
87 Denz Nico Team Sunweb 2:25:44
88 Capecchi Eros Bahrain – McLaren 2:26:11
89 Cepeda Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec 2:26:56
90 Arashiro Yukiya Bahrain – McLaren 2:29:01
91 Zardini Edoardo Vini Zabù – KTM 2:29:18
92 Černý Josef CCC Team 2:30:49
93 Rota Lorenzo Vini Zabù – KTM 2:34:04
94 van Empel Etienne Vini Zabù – KTM 2:38:25
95 Campenaerts Victor NTT Pro Cycling 2:39:43
96 Carretero Héctor Movistar Team 2:41:00
97 Holmes Matthew Lotto Soudal ,,
98 Oldani Stefano Lotto Soudal 2:41:02
99 Benedetti Cesare BORA – hansgrohe 2:42:23
100 Restrepo Jhonatan Androni Giocattoli – Sidermec 2:42:35
101 Bisolti Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec 2:43:10
102 Conti Valerio UAE-Team Emirates 2:50:30
103 Bodnar Maciej BORA – hansgrohe 2:50:33
104 Le Turnier Mathias Cofidis, Solutions Crédits 2:54:06
105 Consonni Simone Cofidis, Solutions Crédits 2:57:31
106 Zana Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 2:59:00
107 Gradek Kamil CCC Team 3:00:44
108 Scotson Miles Groupama – FDJ 3:02:58
109 Bais Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 3:04:12
110 Viviani Elia Cofidis, Solutions Crédits 3:04:14
111 Torres Albert Movistar Team 3:04:34
112 Hansen Adam Lotto Soudal 3:06:20
113 Démare Arnaud Groupama – FDJ 3:07:10
114 Whelan James EF Pro Cycling 3:08:32
115 Contreras Rodrigo Astana Pro Team 3:09:30
116 Cimolai Davide Israel Start-Up Nation 3:11:50
117 Fiorelli Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 3:14:53
118 Morton Lachlan EF Pro Cycling 3:15:39
119 Konovalovas Ignatas Groupama – FDJ 3:16:35
120 Haas Nathan Cofidis, Solutions Crédits 3:16:38
121 Guglielmi Simon Groupama – FDJ 3:17:25
122 Richeze Maximiliano UAE-Team Emirates 3:19:56
123 Zabel Rick Israel Start-Up Nation 3:20:04
124 Dowsett Alex Israel Start-Up Nation 3:21:57
125 Sunderland Dylan NTT Pro Cycling 3:23:32
126 Gaviria Fernando UAE-Team Emirates 3:24:48
127 Brändle Matthias Israel Start-Up Nation 3:25:26
128 Guarnieri Jacopo Groupama – FDJ 3:25:44
129 Frapporti Marco Vini Zabù – KTM 3:25:48
130 Lonardi Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 3:27:47
131 Bevilacqua Simone Vini Zabù – KTM 3:28:43
132 Spreafico Matteo Vini Zabù – KTM 3:29:56
133 Mazzucco Fabio Bardiani-CSF-Faizanè 3:32:02
134 Keisse Iljo Deceuninck – Quick Step 3:34:56
135 Hodeg Álvaro José Deceuninck – Quick Step 3:35:15
136 Mathis Marco Cofidis, Solutions Crédits 3:41:30
137 Dibben Jonathan Lotto Soudal 3:53:37
138 Sagiv Guy Israel Start-Up Nation 3:56:17