fot. Szymon Gruchalski / Lang Team

W sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski szczegółowo wyjaśnił, jak do nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej mają stosować się osoby uprawiające sport. Okazało się, że jeżdżąc na rowerze czy biegając nie zawsze można to robić bez maseczki. 

Od soboty 10 października w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa na wolnym powietrzu, z wyłączeniem lasów, parków, gór i plaż. Ministerstwo zdrowia wprowadziło ten obowiązek w celu powstrzymania rozprzestrzeniającej się w ostatnich tygodniach w Polsce epidemii koronawirusa.

W sobotę informowaliśmy, że nie trzeba zasłaniać ust i nosa podczas uprawiania aktywności fizycznej. Poinformował nas o tym rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, natomiast w sobotę doprecyzowano ten przepis. Jak wyjaśnił minister Adam Niedzielski, obowiązek zakrywania twarzy obowiązuje w przestrzeniach miejskich także osoby biegające, uprawiające nordic walking czy jeżdżące na rowerze:

– Przypadki uprawiania sportu są z góry nastawione na to, żeby zdrowie promować, natomiast w przestrzeni miejskiej zakładamy, że te aktywności sportowe jednak są obciążone ryzykiem zakażenia. To, co jest robione w przestrzeni miejskiej, jest zobowiązane do noszenia maseczki. Również dotyczy to jazdy na rowerze

– powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej minister Andrzej Niedzielski i dodał, że w parkach oraz na innych terenach zielonych nie jest to konieczne, o ile da się zachować odpowiedni dystans od innych osób.

Potwierdzenie tych słów znajduje się na internetowych stronach rządowych.

– Osoby uprawiające sport wyczynowo są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży

– czytamy.

Zachęcamy do stosowania się do wyżej wymienionych nakazów, aby powstrzymać eskalację pandemii. Jednocześnie apelujemy do ministerstwa zdrowia, aby w przyszłości bardziej szczegółowo informować osoby aktywne fizycznie, jak mają postępować podczas swoich amatorskich treningów. Warto również podkreślić, że ww. wytycznych nie ma w rozporządzeniu, które stanowi podstawę prawną do np. ukarania mandatem osoby nie stosującej się do nakazu.

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarły trzy osoby, zaś z powodu współistnienia nowego wirusa z innymi chorobami dwadzieścia dziewięć osób.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments