fot. Trek-Segafredo

Włoszka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) zwyciężyła na przedostatnim odcinku Giro Rosa kończącym się na bardzo trudnym podjeździe San Marco la Catola . Liderką klasyfikacji generalnej została druga dziś na mecie Anna van der Breggen (Boels Dolmans).

Przedostatniego dnia ścigania w najważniejszym wyścigu wieloetapowym w kobiecym peletonie zawodniczki miały do pokonania 91,5-kilometra. Na trasie znalazły się dwa kategoryzowane podjazdy 2. kategorii. Drugi z nich prowadzący na metę w San Marco la Catola liczył sobie 5,6-kilometra o średnim nachyleniu wynoszącym 8,1 %. Jednakże pierwsze 3300 metrów tego wzniesienia było piekielnie trudną „ścianką” o średnim spadku wynoszącym 12,6%. Do dzisiejszego etapu nie przystąpiła dotychczasowa liderka wyścigu Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott). Holenderka złamała nadgarstek we wczorajszej kraksie, co zmusiło ją do opuszczenia wyścigu. Tym samym do ósmego odcinka, jako liderka przystąpiła zawodniczka ekipy Canyon SRAM Racing Katarzyna Niewiadoma.

Od samego startu ostrego tempo na trasie było bardzo szybkie. Miał na to wpływ zjazd na początku dzisiejszego odcinka oraz silny wiatr. Na początku peleton podzielił się na kilka mniejszych grupek. Na szczęście w czołówce jechała wraz ze swoimi dwoma koleżankami z ekipy Canyon SRAM Racing Kasia Niewiadoma. 50-kilometrów przed finałem na podjeździe pod San Marco la Catola cały peleton jechał znów razem.

Na pierwszym podjeździe 2. kategorii uformowała się dziewięcioosobowa czołówka. Znalazły się w niej: Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Mariia Novolodskaia (Cogeas – Mettler Pro Cycling Team), Ruth Winder (Trek-Segafredo), Coryn Rivera (Team Sunweb), Jelena Erić (Movistar Team), Pauliena Rooijakkers (CCC – Liv), Amy Pieters (Boels – Dolmans Cycling Team), Katia Ragusa (Astana) oraz Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott). 

Uciekinierki nie były, jednak w stanie uzyskać większej przewagi nad peletonem. 16-kilometrów przed metą przewaga czołowej dziewiątki wynosiła ledwie pół minuty. Tuż przed rozpoczęciem finałowego wzniesienia peleton dogonił uciekające zawodniczki. Od razu na piekielnie trudnym podjeździe czołowa grupa zaczęła się dzielić i na czele ponownie pojawiła się dziewiątka kolarek wśród, których była Kasia Niewiadoma oraz Anna Van der Breggen (Boels – Dolmans).

Z powodzeniem zaatakowały Holenderka van der Breggen oraz Włoszka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo). Na mecie po pasjonującym finiszu lepsza okazała się Longo Borghini. Druga finiszowała Anna van der Breggen, która przejęła prowadzenie w wyścigu od Katarzyny Niewiadomej. Polka na metę przyjechała na szóstym miejscu.

Top 10:

1. Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 2:33:57
2. Anna van der Breggen (Ned) Boels-Dolmans
3. Mikayla Harvey (NZ) Equipe Paule Ka  31 sek
4. Katrine Aalerud (Nor) Movistar at 1:06
5. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) at 1:19
6. Kasia Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM
7. Pauliena Rooijakkers (Ned) CCC-Liv
8. Liane Lippert (Ger) Sunweb 1:31
9. Marta Cavali (Ita) at 1:52
10. Sofia Bertizzolo (Ita) CCC-Liv

Klasyfikacja generalna:

1. Anna van der Breggen (Ned) Boels-Dolmans in 23:05:37
2. Kasia Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM  1:10
3. Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo  2:23
4. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope  2:25
5. Mikayla Harvey (NZ) Equipe Paule Ka  2:51
6. Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC-Liv  4:48
7. Mavi García (Esp) Movistar 5:58
8. Ane Santesteban (Esp) Ceratizit-WNT 6:17
9. Marianne Vos (Ned) CCC-Liv at 7:29
10. Lizzy Banks (Gbr) Equipe Paule Ka  7:49

Szczegółowe wyniki wkrótce…

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments