Luca Wackermann (Vini Zabù – KTM) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Tour du Limousin 2020. Alessandro Fedeli (Nippo Delko One Provence) wygrał ostatni etap.

167 kilometrów z Lac de Saint-Pardoux do Limoges mieli do przejechania kolarze na ostatnim etapie francuskiej “etapówki”. Po drodze czekały na nich trzy górskie i trzy lotne premie.

Na pierwszej lotnej premii trzy sekundy do klasyfikacji generalnej zgarnął młody Jake Stewart (Groupama-FDJ) i jego strata do Wackermanna wynosiła już tylko dwie sekundy.

Następnie utworzyła się ucieczka w składzie: François BIDARD (AG2R La Mondiale), Valentin FERRON (Total Direct Energie) oraz Tony HUREL (St-Michel-Auber 93). 90 kilometrów przed metą dojechali do nich Alexis GOUGEARD (AG2R La Mondiale) i Peio GOIKOETXEA (Euskaltel-Euskadi).

Z tyłu mocno pracowała ekipa lidera – Vini Zabù – KTM. Harcownicy także nie zwalniali tempa, a to spowodowało, że odpadł od nich Ferron. Na czele została czwórka, która na 32 kilometry przed metą miała niespełna minutę przewagi.

W dużej grupie rządy przejechała ekipa UAE Team Emirates, która pracowała na rzecz Rui Costy. 21 kilometrów przed metą z czołówki skontrowała dwójka kolarzy Ag2r La Mondiale: Gougeard i Bidard.

Na ostatnią rundę (12 kilometrów) samotnie przed grupą wjechał już tylko Gougeard, który miał 15 sekund przewagi. Jego akcja zakończyła się na 10 kilometrów przed metą. Po chwili zaatakował Rui COSTA (UAE Team Emirates), a na jego kole pojawił się Alessandro FEDELI (Nippo Delko One Provence).

Pięć kilometrów przed metą mieli oni 18 sekund przewagi, a Costa wielkie szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Ta dwójka ostatecznie między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo. Szybszy okazał się Fedeli, a Costa musiał zadowolić się drugim miejscem. Niestety nie wystarczyło to Portugalczykowi do triumfu w generalce.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Luca Wackermann (Vini Zabù – KTM).

Wyniki ostatniego etapu:

1 * FEDELI Alessandro NIPPO DELKO PROVENCE ITA les 167 km en 4h02’00” (moy. 41,405 km/h) (b : 10”)
2 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR (b : 7”)
3 * SUTER Joel BINGOAL WB SUI 05” (b : 4”)
4 DECLERCQ Benjamin TEAMARKEA-SAMSIC BEL ‘
5 ALLEGAERT Piet COFIDIS BEL ‘
6 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP ‘
7 * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR ‘ (b : 3”)
8 * MOZZATO Luca B&B HOTELS-VITAL CONCE ITA ‘
9 GROSU Eduard-Michael NIPPO DELKO PROVENCE ROU ‘
10 MORIN Emmanuel COFIDIS FRA ‘
11 * PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES BEL ‘
12 * KANTER Max TEAM SUNWEB GER ‘
13 ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
14 CHERNETSKII Sergei GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
15 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
16 DE WITTE Mathias NATURA4EVER-ROUBAIX-L BEL ‘
17 * GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
18 * MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
19 KUSZTOR Péter TEAM NOVO NORDISK HUN ‘
20 PEYSKENS Dimitri BINGOAL WB BEL ‘
21 DELAPLACE Anthony TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
22 COMBAUD Romain NIPPO DELKO PROVENCE FRA ‘
23 * RIKUNOV Petr GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
24 LEDANOIS Kevin TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
25 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS ‘
26 WACKERMANN Luca VINI ZABU` KTM ITA ‘
27 SWIFT Connor TEAMARKEA-SAMSIC GBR ‘
28 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP ‘
29 KRAGH ANDERSEN Asbjørn TEAM SUNWEB DEN ‘
30 CLAEYS Dimitri COFIDIS BEL ‘
31 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA-FDJ FRA 14”
32 LE GAC Olivier GROUPAMA-FDJ FRA 30”
33 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP 50”
34 * AULAR Orluis CAJA RURAL-SEGUROS RG VEN ‘
35 * GAUDU David GROUPAMA-FDJ FRA 01’01”
36 KUZNETSOV Viacheslav GAZPROM-RUSVELO RUS 01’26”
37 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 01’27”
38 GONZÁLEZ Roberto VINI ZABU` KTM PAN ‘
39 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ SWE ‘
40 CAM Maxime B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
41 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA ‘
42 * MOBACH Jarno TEAM SUNWEB NED ‘
43 VERMOTE Julien COFIDIS BEL ‘
44 LEVEAU Jérémy NATURA4EVER-ROUBAIX-L FRA ‘
45 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
46 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ‘
47 PLANET Charles TEAM NOVO NORDISK FRA ‘
48 MALUCELLI Matteo CAJA RURAL-SEGUROS RG ITA ‘
49 MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
50 ISTA Kevyn BINGOAL WB BEL ‘
51 * SIX Franklin BINGOAL WB BEL ‘
52 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
53 DENZ Nico TEAM SUNWEB GER 01’59”
54 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 02’47”
55 * DAINESE Alberto TEAM SUNWEB ITA ‘
56 BRAND Sam TEAM NOVO NORDISK GBR 05’07”
57 KAMSTRA Brian TEAM NOVO NORDISK NED ‘
58 * ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
59 PERON Andrea TEAM NOVO NORDISK ITA ‘
60 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA ‘
61 VINCENT Léo GROUPAMA-FDJ FRA ‘
62 IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
63 * BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
64 BOEV Igor GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
65 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
66 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
67 * FINE EDDY COFIDIS FRA ‘
68 PICHON Laurent TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
69 MOTTIER Justin B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
70 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
71 LECROQ Jérémy B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
72 * DE DECKER Alfdan CIRCUS-WANTY GOBERT BEL ‘
73 * REX Laurenz BINGOAL WB BEL ‘
74 GUILLONNET Adrien ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
75 * OSORIO CARVAJAL Alejandro CAJA RURAL-SEGUROS RG COL ‘
76 FERNANDEZ CRUZ Delio NIPPO DELKO PROVENCE ESP ‘
77 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 05’44”
78 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ‘
79 HAAS Nathan COFIDIS AUS 07’16”
80 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG ‘
81 * CIMA Imerio GAZPROM-RUSVELO ITA ‘
82 STACCHIOTTI Riccardo VINI ZABU` KTM ITA ‘ (b : 2”)
83 GOIKOETXEA GOIOGANA Peio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘ (b : 1”)
84 STRAKHOV Dmitrii GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
85 BIDARD François AG2R LA MONDIALE FRA 10’35” (b : 3”)
86 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA 10’49”
87 * OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES POR ‘
88 * SALMON Martin Alexander TEAM SUNWEB GER ‘
89 VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA ‘
90 PICOUX MAXIMILIEN NATURA4EVER-ROUBAIX-L BEL ‘
91 * GAREL Adrien B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
92 MORICE Julien B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
93 * MAZZUCCO Fabio BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
94 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED ‘
95 DEVRIENDT Tom CIRCUS-WANTY GOBERT BEL ‘
96 VAN EMPEL Etienne VINI ZABU` KTM NED ‘
97 HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘ (b : 6”)
98 BOECKMANS Kris B&B HOTELS-VITAL CONCE BEL 12’18”
99 * RAJOVIC Dusan NIPPO DELKO PROVENCE SRB 16’11”
100 * BEHRINGER Oliver TEAM NOVO NORDISK SUI ‘
101 * ARAIZ MICHEL Sergio EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
102 * POLI Umberto TEAM NOVO NORDISK ITA 18’34”
103 CONSTANTIN Baptiste ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
104 * BELLICAUD Jérémy CIRCUS-WANTY GOBERT FRA ‘
105 TORTOMASI Leonardo VINI ZABU` KTM ITA 18’36”

Nie wystartowali:
BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE
DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE
GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE
KREDER Wesley CIRCUS-WANTY GOBERT
VAN POPPEL Danny CIRCUS-WANTY GOBERT
VAN POPPEL Boy CIRCUS-WANTY GOBERT
RUIZ SEDANO Ibon EQUIPO KERN PHARMA

Wycofali się:
BONNET William GROUPAMA-FDJ
BARTOLOZZI Andrea VINI ZABU` KTM
FINETTO Mauro NIPPO DELKO PROVENCE
BONIFAZIO Leonardo TOTAL DIRECT ENERGIE-
FERRON Valentin TOTAL DIRECT ENERGIE
ARISTI GARDOKI Mikel EUSKALTEL-EUSKADI
LONARDI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE`
DE BIE Sean BINGOALWB-10006242841
BOUDAT Thomas TEAMARKEA-SAMSIC
RIOU Alan TEAMARKEA-SAMSIC
SANZ UNZUE Enrique EQUIPO KERN PHARMA
FERASSE Thibault NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE METROPOLE
IDJOUADIENE Pierre NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE METROPOLE
LEVASSEUR Jordan NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE METROPOLE
LOUVET Louis ST MICHEL-AUBER 93

Końcowa klasyfikacja generalna:
1 WACKERMANN Luca VINI ZABU` KTM ITA les 702,3 km en 17h22’11” (moy. 40,434 km/h)
2 * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR 02”
3 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR 04”
4 LEDANOIS Kevin TEAMARKEA-SAMSIC FRA 07”
5 COMBAUD Romain NIPPO DELKO PROVENCE FRA 11”
6 DELAPLACE Anthony TEAMARKEA-SAMSIC FRA 12”
7 DECLERCQ Benjamin TEAMARKEA-SAMSIC BEL 13”
8 CHERNETSKII Sergei GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
9 * GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP 17”
10 ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
11 * MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
12 DE WITTE Mathias NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE BEL 23”
13 SWIFT Connor TEAMARKEA-SAMSIC GBR 26”
14 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ‘
15 CLAEYS Dimitri COFIDIS BEL 30”
16 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA-FDJ FRA 32”
17 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 50”
18 LE GAC Olivier GROUPAMA-FDJ FRA 01’04”
19 KUSZTOR Péter TEAM NOVO NORDISK HUN 01’13”
20 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 01’39”
21 * SUTER Joel BINGOAL WB SUI 02’03”
22 * RIKUNOV Petr GAZPROM-RUSVELO RUS 02’16”
23 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP 02’20”
24 * KANTER Max TEAM SUNWEB GER 02’52”
25 PEYSKENS Dimitri BINGOAL WB BEL 03’32”
26 MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 FRA 03’59”
27 VERMOTE Julien COFIDIS BEL 04’14”
28 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA 04’37”
29 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 05’26”
30 MALUCELLI Matteo CAJA RURAL-SEGUROS RGA ITA 05’39”
31 * GAUDU David GROUPAMA-FDJ FRA 06’03”
32 LEVEAU Jérémy NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE FRA 06’20”
33 ALLEGAERT Piet COFIDIS BEL 06’24”
34 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ SWE 06’30”
35 * DAINESE Alberto TEAM SUNWEB ITA 08’13”
36 * ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 08’56”
37 * PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES BEL 10’37”
38 * MOZZATO Luca B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P ITA 11’51”
39 KRAGH ANDERSEN Asbjørn TEAM SUNWEB DEN 12’01”
40 * FEDELI Alessandro NIPPO DELKO PROVENCE ITA 13’48”
41 PLANET Charles TEAM NOVO NORDISK FRA 15’04”
42 MORIN Emmanuel COFIDIS FRA 15’21”
43 VINCENT Léo GROUPAMA-FDJ FRA 16’48”
44 DENZ Nico TEAM SUNWEB GER 18’11”
45 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA ‘
46 * OSORIO CARVAJAL Alejandro CAJA RURAL-SEGUROS RGA COL 18’36”
47 GROSU Eduard-Michael NIPPO DELKO PROVENCE ROU 19’05”
48 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP 19’24”
49 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 20’54”
50 * MOBACH Jarno TEAM SUNWEB NED 21’37”
51 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 21’44”
52 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 22’13”
53 * FINE EDDY COFIDIS FRA 22’18”
54 HAAS Nathan COFIDIS AUS 22’39”
55 BIDARD François AG2R LA MONDIALE FRA 22’49”
56 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL 22’56”
57 STRAKHOV Dmitrii GAZPROM-RUSVELO RUS 22’59”
58 ISTA Kevyn BINGOAL WB BEL 23’23”
59 * AULAR Orluis CAJA RURAL-SEGUROS RGA VEN 23’24”
60 GUILLONNET Adrien ST MICHEL-AUBER 93 FRA 23’38”
61 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 24’03”
62 KUZNETSOV Viacheslav GAZPROM-RUSVELO RUS 24’34”
63 IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
64 FERNANDEZ CRUZ Delio NIPPO DELKO PROVENCE ESP 25’45”
65 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 25’48”
66 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP 26’11”
67 * BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP 26’14”
68 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
69 * BELLICAUD Jérémy CIRCUS-WANTY GOBERT FRA 27’46”
70 PICHON Laurent TEAMARKEA-SAMSIC FRA 28’47”
71 GONZÁLEZ Roberto VINI ZABU` KTM PAN 30’21”
72 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA 32’18”
73 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG 34’24”
74 * GAREL Adrien B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 34’48”
75 BOEV Igor GAZPROM-RUSVELO RUS 35’16”
76 PERON Andrea TEAM NOVO NORDISK ITA 35’28”
77 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
78 CAM Maxime B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 38’34”
79 LECROQ Jérémy B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 39’08”
80 KAMSTRA Brian TEAM NOVO NORDISK NED 41’05”
81 * SALMON Martin Alexander TEAM SUNWEB GER 41’20”
82 * MAZZUCCO Fabio BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 42’14”
83 * OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES POR 43’20”
84 * DE DECKER Alfdan CIRCUS-WANTY GOBERT BEL 43’39”
85 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED 43’43”
86 STACCHIOTTI Riccardo VINI ZABU` KTM ITA 44’31”
87 BRAND Sam TEAM NOVO NORDISK GBR 44’50”
88 MOTTIER Justin B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 45’27”
89 * SIX Franklin BINGOAL WB BEL 48’18”
90 GOIKOETXEA GOIOGANA Peio EUSKALTEL-EUSKADI ESP 48’41”
91 * CIMA Imerio GAZPROM-RUSVELO ITA 48’42”
92 MORICE Julien B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 49’20”
93 HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA 49’52”
94 * REX Laurenz BINGOAL WB BEL 50’59”
95 TORTOMASI Leonardo VINI ZABU` KTM ITA 52’02”
96 DEVRIENDT Tom CIRCUS-WANTY GOBERT BEL 54’43”
97 CONSTANTIN Baptiste ST MICHEL-AUBER 93 FRA 58’51”
98 PICOUX MAXIMILIEN NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE BEL 01h00’10”
99 VAN EMPEL Etienne VINI ZABU` KTM NED 01h00’56”
100 * ARAIZ MICHEL Sergio EQUIPO KERN PHARMA ESP 01h01’32”
101 * RAJOVIC Dusan NIPPO DELKO PROVENCE SRB 01h04’09”
102 * POLI Umberto TEAM NOVO NORDISK ITA 01h08’41”
103 BOECKMANS Kris B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P BEL 01h13’05”
104 * BEHRINGER Oliver TEAM NOVO NORDISK SUI 01h13’15”
105 VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA 01h20’54”