Foto: UAE Team Emirates

Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) wygrał drugi etap Tour du Limousin – Nouvelle Aquitaine. Nowym liderem został Joel Suter (Bingoal – Wallonie Bruxelles).

Drugi etap francuskiego wyścigu liczył niespełna 174 kilometry i prowadził z Base Départementale de Rouffiac do Grand Etang de Saint-Estèph. Na pagórkowatej trasie na kolarzy czekały trzy górskie i trzy lotne premie.

W ucieczkę dnia zabrali się: Adrien GUILLONNET (St-Michel-Auber 93), Romain COMBAUD (Nippo Delko One Provence), Laurenz REX (Bingoal-Wallonie-Bruxelles), Sergei CHERNETSKII (Gazprom-Rusvelo), Jokin ARANBURU ARRUTI (Euskaltel-Euskadi) oraz Laurent PICHON (Team Arkéa-Samsic). W połowie rywalizacji z tej grupki odpadli Chernetskii i Combaud.

Prowadząca czwórka miała na 40 kilometrów przed metą niespełna dwie minuty przewagi. Po podjeździe pod Côte de Tartou (1,7 km długości; średnie nachylenie 5,1 %) tempa konkurentów nie wytrzymał Aranburu Arruti.

Najdłużej przed peletonem utrzymał się Pichon, ale został doścignięty 16 kilometrów przed metą. Na ostatnim oznaczonym podjeździe Côte de Nontron-la-Manganèze (2,5 km długości; średnie nachylenie 4,8 %) sytuacja w czołówce niewiele się zmieniła. Tuż po nim zaatakował… Fernando Gaviria (UAE Team Emirates).

Do Kolumbijczyka dojechało kilku zawodników i grupka się mocno naciągnęła. Gaviria pokazał moc na ostatnich kilometrach i jako pierwszy przeciął linię mety.

Kolejne miejsca zajęli Joel Suter (Bingoal – Wallonie Bruxelles) i Kévin Ledanois (Team Arkéa Samsic).

Wyniki drugiego etapu:

1 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL les 173,9 km en 4h13’18” (moy. 41,192 km/h) (b : 10”)
2 * SUTER Joel BINGOAL WB SUI (b : 6”)
3 LEDANOIS Kevin TEAMARKEA-SAMSIC FRA 02” (b : 4”)
4 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS ‘
5 * FEDELI Alessandro NIPPO DELKO PROVENCE ITA ‘
6 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA ‘
7 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA ‘
8 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP 08”
9 BOUDAT Thomas TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
10 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
11 * KANTER Max TEAM SUNWEB GER ‘
12 * PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES BEL ‘
13 ALLEGAERT Piet COFIDIS BEL ‘
14 * GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
15 CHERNETSKII Sergei GAZPROM-RUSVELO RUS ‘ (b : 4”)
16 ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
17 MALUCELLI Matteo CAJA RURAL-SEGUROS RG ITA ‘
18 * RIKUNOV Petr GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
19 ARISTI GARDOKI Mikel EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
20 * OSORIO CARVAJAL Alejandro CAJA RURAL-SEGUROS RG COL ‘
21 GROSU Eduard-Michael NIPPO DELKO PROVENCE ROU ‘
22 DELAPLACE Anthony TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
23 KUSZTOR Péter TEAM NOVO NORDISK HUN ‘
24 VERMOTE Julien COFIDIS BEL ‘
25 FERASSE Thibault NATURA4EVER-ROUBAIX-L FRA ‘
26 SWIFT Connor TEAMARKEA-SAMSIC GBR ‘
27 LEVEAU Jérémy NATURA4EVER-ROUBAIX-L FRA ‘
28 KUZNETSOV Viacheslav GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
29 * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR ‘
30 DE WITTE Mathias NATURA4EVER-ROUBAIX-L BEL ‘
31 PEYSKENS Dimitri BINGOAL WB BEL ‘
32 * MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
33 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR ‘
34 WACKERMANN Luca VINI ZABU` KTM ITA ‘
35 CLAEYS Dimitri COFIDIS BEL ‘
36 DECLERCQ Benjamin TEAMARKEA-SAMSIC BEL ‘
37 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA ‘
38 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE LUX ‘
39 DENZ Nico TEAM SUNWEB GER ‘
40 * MENDEZ NOREÑA Daniel EQUIPO KERN PHARMA COL 04h13’26” ‘
41 LE GAC Olivier GROUPAMA-FDJ FRA ‘
42 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
43 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA ‘
44 FINETTO Mauro NIPPO DELKO PROVENCE ITA ‘
45 COMBAUD Romain NIPPO DELKO PROVENCE FRA ‘ (b : 6”)
46 MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
47 KRAGH ANDERSEN Asbjørn TEAM SUNWEB DEN ‘
48 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP ‘
49 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA-FDJ FRA ‘
50 * GAREL Adrien B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA 55”
51 * AULAR Orluis CAJA RURAL-SEGUROS RG VEN 01’01”
52 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
53 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA 01’23”
54 * DAINESE Alberto TEAM SUNWEB ITA 01’38”
55 * ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
56 FERNANDEZ CRUZ Delio NIPPO DELKO PROVENCE ESP 01’41”
57 BIDARD François AG2R LA MONDIALE FRA ‘
58 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ SWE 02’54”
59 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL-SEGUROS RG ESP ‘
60 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 03’02”
61 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ‘
62 STRAKHOV Dmitrii GAZPROM-RUSVELO RUS 03’20”
63 MORIN Emmanuel COFIDIS FRA ‘
64 * LOUVET Louis ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
65 DE ROSSI Lucas NIPPO DELKO PROVENCE FRA ‘
66 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
67 * MOBACH Jarno TEAM SUNWEB NED ‘
68 * SALMON Martin Alexander TEAM SUNWEB GER 03’25”
69 * GAUDU David GROUPAMA-FDJ FRA 03’59”
70 GONZÁLEZ Roberto VINI ZABU` KTM PAN 05’08”
71 * BELLICAUD Jérémy CIRCUS-WANTY GOBERT FRA ‘
72 * FINE EDDY COFIDIS FRA ‘
73 * RIOU Alan TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
74 PLANET Charles TEAM NOVO NORDISK FRA 05’16”
75 * SIX Franklin BINGOAL WB BEL 05’32”
76 LECROQ Jérémy B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
77 ISTA Kevyn BINGOAL WB BEL ‘
78 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG 05’35”
79 CAM Maxime B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
80 * FERRON Valentin TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
81 * BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP 06’16”
82 CONSTANTIN Baptiste ST MICHEL-AUBER 93 FRA 07’19”
83 * MAZZUCCO Fabio BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
84 BRAND Sam TEAM NOVO NORDISK GBR 08’48”
85 * RAJOVIC Dusan NIPPO DELKO PROVENCE SRB ‘
86 * CIMA Imerio GAZPROM-RUSVELO ITA ‘
87 STACCHIOTTI Riccardo VINI ZABU` KTM ITA ‘
88 HAAS Nathan COFIDIS AUS ‘
89 GOIKOETXEA GOIOGANA Peio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
90 HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
91 * POLI Umberto TEAM NOVO NORDISK ITA ‘
92 BONIFAZIO Leonardo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ‘
93 KAMSTRA Brian TEAM NOVO NORDISK NED ‘
94 PERON Andrea TEAM NOVO NORDISK ITA ‘
95 * LONARDI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE` ITA ‘
96 * MOZZATO Luca B&B HOTELS-VITAL CONCE ITA ‘
97 BOEV Igor GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
98 MORICE Julien B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
99 * ARAIZ MICHEL Sergio EQUIPO KERN PHARMA EP ‘
100 IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
101 PICOUX MAXIMILIEN NATURA4EVER-ROUBAIX-L BEL ‘
102 LEVASSEUR Jordan NATURA4EVER-ROUBAIX-L FRA ‘
103 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
104 DEVRIENDT Tom CIRCUS-WANTY GOBERT BEL ‘
105 VAN EMPEL Etienne VINI ZABU` KTM NED ‘
106 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ‘
107 DE BIE Sean BINGOAL WB BEL ‘
108 KREDER Wesley CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
109 VINCENT Léo GROUPAMA-FDJ FRA ‘
110 * DE DECKER Alfdan CIRCUS-WANTY GOBERT BEL ‘
111 MOTTIER Justin B&B HOTELS-VITAL CONCE FRA ‘
112 BONNET William GROUPAMA-FDJ FRA ‘
113 PICHON Laurent TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘ (b : 2”)
114 * OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES POR ‘
115 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA ‘
116 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
117 * REX Laurenz BINGOAL WB BEL ‘ 2”
118 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED ‘
119 VAN POPPEL Boy CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
120 VAN POPPEL Danny CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
121 * RUIZ SEDANO Ibon EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
122 GUILLONNET Adrien ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘ (b : 3”)
123 * IDJOUADIENE Pierre NATURA4EVER-ROUBAIX-L FRA ‘
124 TORTOMASI Leonardo VINI ZABU` KTM ITA 11’53”
125 HIVERT Jonathan TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 12’36”
126 SANZ UNZUE Enrique EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
127 * BEHRINGER Oliver TEAM NOVO NORDISK SUI 15’45”
128 * DALLA VALLE Nicolas BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 20’07”
129 VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA 20’09”
130 * BARTOLOZZI Andrea VINI ZABU` KTM ITA 20’11”
131 BOECKMANS Kris B&B HOTELS-VITAL CONCE BEL ‘

Przekroczony limit czasu: 
132 ARANBURU ARRUTI Jokin EUSKALTEL-EUSKADI 04h46’51
133 PETELIN Jan VINI ZABU` KTM 04h52’08

Wycofali się:
CALLE HURTADO Juan Fernando CAJA RURAL-SEGUROS RGA
CALMEJANE Lilian TOTAL DIRECT ENERGIE
AGIRRE EGAÑA Jon EQUIPO KERN PHARMA

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:
1 * SUTER Joel BINGOAL WB SUI les 357,4 km en 8h43’45” (moy. 40.941 km/h)
2 WACKERMANN Luca VINI ZABU` KTM ITA
3 LEDANOIS Kevin TEAMARKEA-SAMSIC FRA 07”
4 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 11”
5 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA ‘
6 * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR ‘
7 COMBAUD Romain NIPPO DELKO PROVENCE FRA ‘
8 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP 13”
9 CHERNETSKII Sergei GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
10 LE GAC Olivier GROUPAMA-FDJ FRA 15”
11 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR 16”
12 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 17”
13 * GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
14 FERASSE Thibault NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE FRA ‘
15 SWIFT Connor TEAMARKEA-SAMSIC GBR ‘
16 ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
17 DECLERCQ Benjamin TEAMARKEA-SAMSIC BEL ‘
18 DELAPLACE Anthony TEAMARKEA-SAMSIC FRA ‘
19 DE WITTE Mathias NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE BEL ‘
20 CLAEYS Dimitri COFIDIS BEL ‘
21 * MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
22 FINETTO Mauro NIPPO DELKO PROVENCE ITA ‘
23 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ‘
24 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA-FDJ FRA ‘
25 MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 FRA 30”
26 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 41”
27 * KANTER Max TEAM SUNWEB GER 45”
28 PEYSKENS Dimitri BINGOAL WB BEL ‘
29 DENZ Nico TEAM SUNWEB GER 55”
30 KUSZTOR Péter TEAM NOVO NORDISK HUN 01’04”
31 * ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 01’47”
32 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 01’57”
33 * RIKUNOV Petr GAZPROM-RUSVELO RUS 02’10”
34 MALUCELLI Matteo CAJA RURAL-SEGUROS RGA ITA ‘
35 VERMOTE Julien COFIDIS BEL ‘
36 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE LUX ‘
37 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA ‘
38 BIDARD François AG2R LA MONDIALE FRA 02’37”
39 LEVEAU Jérémy NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE FRA 02’51”
40 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA ‘
41 * GAILLARD Marlon TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
42 * DAINESE Alberto TEAM SUNWEB ITA 03’24”
43 GROSU Eduard-Michael NIPPO DELKO PROVENCE ROU 03’43”
44 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 03’49”
45 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA-FDJ SWE 03’50”
46 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA 04’06”
47 * GAUDU David GROUPAMA-FDJ FRA 04’08”
48 * RIOU Alan TEAMARKEA-SAMSIC FRA 05’17”
49 * FERRON Valentin TOTAL DIRECT ENERGIE FRA 05’44”
50 PLANET Charles TEAM NOVO NORDISK FRA 05’53”
51 STRAKHOV Dmitrii GAZPROM-RUSVELO RUS 06’03”
52 * GAREL Adrien B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 06’09”
53 ALLEGAERT Piet COFIDIS BEL 06’24”
54 * BELLICAUD Jérémy CIRCUS-WANTY GOBERT FRA 07’10”
55 * FEDELI Alessandro NIPPO DELKO PROVENCE ITA 07’30”
56 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 08’39”
57 * MOZZATO Luca B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P ITA 09’44”
58 BOUDAT Thomas TEAMARKEA-SAMSIC FRA 10’02”
59 * FINE EDDY COFIDIS FRA 10’22”
60 IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
61 ISTA Kevyn BINGOAL WB BEL 10’46”
62 * PHILIPSEN Jasper UAE TEAM EMIRATES BEL 10’47”
63 ARISTI GARDOKI Mikel EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
64 * OSORIO CARVAJAL Alejandro CAJA RURAL-SEGUROS RGA COL ‘
65 GUILLONNET Adrien ST MICHEL-AUBER 93 FRA ‘
66 FERNANDEZ CRUZ Delio NIPPO DELKO PROVENCE ESP 10’57”
67 VINCENT Léo GROUPAMA-FDJ FRA 11’31”
68 VAN POPPEL Danny CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
69 KRAGH ANDERSEN Asbjørn TEAM SUNWEB DEN 12’01”
70 * AULAR Orluis CAJA RURAL-SEGUROS RGA VEN 12’54”
71 MORIN Emmanuel COFIDIS FRA 13’14”
72 * MAZZUCCO Fabio BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 13’35”
73 PICHON Laurent TEAMARKEA-SAMSIC FRA 14’00”
74 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA 14’40”
75 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 14’55”
76 HAAS Nathan COFIDIS AUS 15’04”
77 PERON Andrea TEAM NOVO NORDISK ITA ‘
78 BOEV Igor GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
79 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
80 KREDER Wesley CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
81 * PAASSCHENS Mathijs BINGOAL WB NED ‘
82 VAN POPPEL Boy CIRCUS-WANTY GOBERT NED ‘
83 * SALMON Martin Alexander TEAM SUNWEB GER 15’18”
84 LECROQ Jérémy B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 16’11”
85 * BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP 16’55”
86 RICHEZE Maximiliano Ariel UAE TEAM EMIRATES ARG 17’28”
87 * MOBACH Jarno TEAM SUNWEB NED 18’08”
88 TORTOMASI Leonardo VINI ZABU` KTM ITA 18’09”
89 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP 18’39”
90 DE ROSSI Lucas NIPPO DELKO PROVENCE FRA 19’05”
91 CARDIS Romain TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
92 STACCHIOTTI Riccardo VINI ZABU` KTM ITA 19’27”
93 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ‘
94 * DE DECKER Alfdan CIRCUS-WANTY GOBERT BEL ‘
95 * IDJOUADIENE Pierre NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE FRA ‘
96 * LOUVET Louis ST MICHEL-AUBER 93 FRA 19’29”
97 GONZÁLEZ Roberto VINI ZABU` KTM PAN 19’56”
98 * LONARDI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 20’41”
99 MORICE Julien B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA ‘
100 BONIFAZIO Leonardo TOTAL DIRECT ENERGIE ITA ‘
101 KAMSTRA Brian TEAM NOVO NORDISK NED ‘
102 LEVASSEUR Jordan NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE FRA ‘
103 * OLIVEIRA Rui UAE TEAM EMIRATES POR ‘
104 BONNET William GROUPAMA-FDJ FRA ‘
105 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO RUS ‘
106 KUZNETSOV Viacheslav GAZPROM-RUSVELO RUS 21’22”
107 * MENDEZ NOREÑA Daniel EQUIPO KERN PHARMA COL 21’36”
108 CAM Maxime B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 21’50”
109 CONSTANTIN Baptiste ST MICHEL-AUBER 93 FRA 22’27”
110 * CIMA Imerio GAZPROM-RUSVELO ITA 23’36”
111 GOIKOETXEA GOIOGANA Peio EUSKALTEL-EUSKADI ESP ‘
112 BRAND Sam TEAM NOVO NORDISK GBR 24’26”
113 DEVRIENDT Tom CIRCUS-WANTY GOBERT BEL 24’49”
114 MOTTIER Justin B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P FRA 25’03”
115 * REX Laurenz BINGOAL WB BEL 28’02”
116 * SIX Franklin BINGOAL WB BEL 29’01”
117 * RAJOVIC Dusan NIPPO DELKO PROVENCE SRB 30’08”
118 HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA 30’11”
119 * ARAIZ MICHEL Sergio EQUIPO KERN PHARMA EP1 30’16”
120 PICOUX MAXIMILIEN NATURA4EVER-ROUBAIX-LILLE BEL ‘
121 * RUIZ SEDANO Ibon EQUIPO KERN PHARMA ESP ‘
122 * POLI Umberto TEAM NOVO NORDISK ITA 32’17”
123 DE BIE Sean BINGOAL WB BEL ‘
124 VAN EMPEL Etienne VINI ZABU` KTM NED ‘
125 SANZ UNZUE Enrique EQUIPO KERN PHARMA ESP 34’04”
126 HIVERT Jonathan TOTAL DIRECT ENERGIE FRA ‘
127 * BEHRINGER Oliver TEAM NOVO NORDISK SUI 39’14”
128 * BARTOLOZZI Andrea VINI ZABU` KTM ITA 41’42”
129 BOECKMANS Kris B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P BEL ‘
130 * DALLA VALLE Nicolas BARDIANI CSF FAIZANE` ITA 43’46”
131 VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA 52’15”